کد خبر: 46889 A

معماران پروژه نردبان سبز را با هدف ایجاد فرصتی برای بازگرداندن طبیعت به شهر در استرالیا ارائه کرده است.

ایران آرت: برنامه‌ریزی فضاهای سبز شهری همیشه نقش مهمی در طراحی شهرها داشته است و به نظر می‌رسد اهمیت آن در آینده حتی بیشتر نیز خواهد شد. فضاهای سبز علاوه بر این که با مولفه‌هایی مانند تفریح و آرامش مرتبط هستند، اهداف دیگری مانند جنبه‌های اکولوژیکی، زیست محیطی و زیبایی‌شناسی را دنبال می‌کنند. معماران Vo Trong Nghia پروژه نردبان سبز را با هدف ایجاد فرصتی برای بازگرداندن طبیعت به شهر در استرالیا ارائه کرده است.

نردبان سبز استرالیا

نردبان سبز استرالیا از روش مرسوم نرده‌بان سازی بومی ویتنام الگوبرداری شده است. چوب ساخته‌شده از درختان بامبو جنگل‌های ویتنام به مدت دو ماه در مسیر آب طبیعی قرار می‌گیرد و سپس دو ماه دیگر عملیات دودی کردن آنها به منظور حشره‌زدایی و جلوگیری از پوسیدگی طول می‌کشد و در نهایت به مدول های طراحی تبدیل می‌شوند.

2

به گزارش آبگینه، این پروژه یک جنگل سبز متراکم را در ذهن بازدید کنندگان تداعی می‌کند. چوب درخت بامبو علاوه بر ارزان و در دسترس بودن، به خاطر مقاومت کششی بالا و امکانات زیاد ساختاری و طراحی، یک مصالح ساختمانی فوق العاده است و دقیقا به همین دلایل فولاد سبز نامگذاری شده است؛ چرا که می‌تواند با فولاد عادی رقابت کند. عناصر سازه‌ نردبان سبز با استفاده از طناب به یکدیگر وصل می‌شوند و یک مدول اصلی را تشکیل می‌دهند که با تکرار آن ها یک مجموعه‌ی متخلخل پایدار به وجود می‌آید. گلدان‌ها به عنوان عناصر تکمیل کننده‌ی نردبان در فضا ها خالی قرار می‌گیرند و به مجموعه حس پویایی می‌بخشند.

3

چوب درخت بامبو

چوب درخت بامبو که عنصر اصلی ساخت این پروژه است، به صورت گسترده و انبوه در ویتنام رشد می‌کند و همین علت ارزان و در دسترس است. معماران منظر منطقه امیدوار هستند بتوانند از طریق این پروژه آگاهی مردم را نسبت به نحوه‌ی استفاده از بامبو بیشتر کنند و از آن ها برای برای افزایش منابع طبیعی در شهر استفاده کنند. استفاده از فولاد سبز در این پروژه سایر معماران منظر به استفاده از این مصالح در پروژه های شهری تشویق می‌کند تا بتوانند پناهگاه های سبز را در میان جنگل های بتنی بسازند.

4

این سازه بین مردم و طبیعت ارتباط برقرار کرده است. نردبان سبز به شهروندان اجازه می‌دهد زیر سازه قدم بزنند و میان گل ها حرکت کنند و مخاطب از این طریق احساس می‌کند که در داخل پروژه قرار دارد و جرئی از آن است.

6
 

 

معماری معمار طراحی معماری سبز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین