کد خبر: 47351 A

ایده‌ اصلی طراحی و ساخت این پروژه در سال ۲۰۰۸ میلادی و به دنبال افزایش ترافیک در این مسیر به ذهن کارشناسان شهری رسید.

ایران آرت: امروزه آلودگی هوای محیط به عنوان یک مشکل بسیار مهم در سطح بین المللی شناخته شده است؛ مشکلی که عمدتا شهرهای پر جمعیت جهان را هدف قرار داده است. دقت داشته باشید عوامل اصلی آلودگی هوا متفاوت است و این اتفاق زمانی رخ می دهد که گازهای مضر، گرد و غبار، دود و… وارد جو شوند. بی شک نیز می دانید که سوخت‌ های فسیلی، عامل اصلی این آلودگی به شمار می‌ آیند. یافته های علمی در خصوص طیف گسترده اثرات آلودگی هوا بر سلامت آدمی رو به افزایش است و مطالعات متعدد اثرات بهداشتی آلودگی هوا را نشان داده است.

کودکان و نوزادان متاسفانه از جمله حساس ترین افراد جامعه نسبت به آلاینده های هوا هستند. مطالعات اخیر علاوه بر ارتباط بین آلودگی هوا و علایم بیماری های تنفسی و بدتر شدن بیماری آسم، ارتباط هایی بین آلودگی هوا و تولد زودرس، مرگ و میر نوزادان و حتی کاهش ظرفیت ریه و… را نشان داده است. یکی از ایده آل ترین چاره ها برای مبارزه با آلاینده ها و همچنین آلودگی هوا، استفاده از وسایل نقیله پاک همچون دوچرخه می باشد. دوچرخه سواری نه تنها یک ورزش است، بلکه به سلامتی و حل برخی از مشکلات اجتماعی شهرها و از بین بردن آلودگی‌ های زیست محیطی نیز کمک می‌ کند؛ رفع مشکلاتی چون مهار جزیره ی گرمایی در شهرها، کاهش مصرف سوخت‌ های فسیلی و…

2

به گزارش آبگینه، در این بین، معماری نیز به کمک آمده است تا استفاده از وسایل نقلیه ی پاک همچون دوچرخه را تا حد ممکن ایمن نماید. در پروژه ای جالب توجه در شهر Eindhoven واقع در کشور هلند اولین مسیر ویژه ی دوچرخه سواری معلق در جهان مشغول به فعالیت است. این سازه‌ ی متفاوت دسترسی محلی بین شهر Eindhoven و بخش‌ های حومه‌ ی آن یعنی Veldhoven و Meerhoven را میسر نموده است! جالب است بدانید به همین دلیل است که این پروژه را “هوون‌رینگ” به معنی "حلقه‌ ای از هون‌ ها" نامیده‌اند.

3

ایده‌ ی اصلی طراحی و ساخت این پروژه در سال ۲۰۰۸ میلادی و به دنبال افزایش ترافیک در این مسیر به ذهن کارشناسان شهری رسید! در نتیجه ی بررسی های بسیار، این گونه تصمیم گرفته شد که مسیری مجزا و ایمن برای دوچرخه سواران و موتور سواران فراهم شود. طراحی و اجرای این پروژه معماری توسط گروه معماری هلندی Ipv Delft بوده است.

پل معلق Hovenring دارای بخش‌ های متعدد و گوناگونی است که از آن جمله می‌ توان به یک دکل میانی با ارتفاعی در حدود ۷۰ متر، ۲۴ عدد کابل و همچنین یک عرشه‌ ی مدور پل مانند اشاره کرد که تقریبا از ۱۰۰۰ تن فولاد ساخته شده است. لازم به بیان است ۲۴ عدد کابلی که به آن ها اشاره کردیم، همگی از قسمت دکل به قسمت درونی سکوی مدور متصل شده‌ اند؛ یعنی درست در جایی که سکو خود به وزنه‌ی تعادلی مدور یا Counterweight ساخته شده از متریال بتن، اتصال یافته است. این اتفاق، از پیچ خوردن کابل‌ ها حول قسمت درونی سکو جلوگیری به عمل می آورد.

4

برای کمک به تضمین ایستایی این پروژه و همچنین سکون هر چه بیشتر پل،  پشتیبان‌ هایی به شکل حرف “M” بر روی زمین و زیر هر ورودی پل قرار داده شده است که به پل متصل شده‌ اند. پل معلق Hovenring از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون، مورد استفاده ی مردم منطقه می باشد. همچنین نورپردازی خلاقانه پل معلق Hovenring ، نمای جالبی به این پروژه بخشیده است.

5

 

معماری طراحی معماری مدرن پل معلق
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین