کد خبر: 48934 A

ساعت افراد برجسته‌ای مانند پروفسور حسابی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، محمدعلی کشاورز، شهید آوینی و… در این موزه نگهداری می‌شوند.

ایران آرت: موزه زمان شهر تهران از لحاظ جغرافیایی در شمال خیابان ولیعصر و در ابتدای خیابان زعفرانیه واقع شده است. قدمت ساختمان موزه زمان به دوره‌ی قاجاریه باز می‌گردد و متعلق به دوره‌ حکومت ناصر‌الدین شاه قاجار می‌باشد. این ساختمان با ۷۰۰ مترمربع زیربنا ، در محوطه ‌ای با درختان سر به فلک کشیده و حوض آبی به مساحت ۶۰۰ هزار مترمربع قرار گرفته است در گذشته، عمارتی یک طبقه از جنس خشت و گل بوده است و اسکلتی چوبی داشته است.

حسین خداداد پس از خرید آن دستور به مقاوم سازی و احداث یک طبقه دیگر بر روی آن با اسکلت آهنی داد و این کار نزدیک به ۱۰ سال زمان برد! وی از استادان بی ‌نظیر گچبری ایران درخواست کرد تا تزئین دیوارهای خانه‌ ی وی را به عهده گیرند. معمار بنا، استاد کاشی و مشاور ساختمان مهندس ابتکار بودند و طراحان گچبری حاذقی مانند فرهاد یحیی پور، حاج علی شیخی و نوید تهرانی تزئین بنا را بر عهده داشتند.

2

به گزارش سایت آبگینه، طرح ‌های گچبری با توجه به تعداد لنگه درها و پنجره ‌ها متفاوت است و در نمای این خانه در کل، ۶ نوع طرح گچبری متفاوت وجود دارد. در سردرها و حاشیه ها می توانید ترکیبی از سبک قاجاریه را مشاهده کنید، ولی معماری داخل خانه ترکیبی از سبک های ایرانی و خارجی است. تزئینات داخلی بنا، آینه کاری، گچ بری، مقرنس و همچنین گره چینی است و سقف اتاق ‌ها به دلیل علاقه شخصی حسین خداداد به فرش ایرانی، دارای طرح هایی در این زمینه است.

3

طراحی اتاق اصفهانی ها در این عمارت، برگرفته از عمارت عالی قاپو اصفهان است و سقف آن نیز طرح فرش اصفهان را دارد که از مس و طلا ساخته‌ شده است. طراحی شیشه های این اتاق به گونه ای است که مانع ورود حشرات می ‌شود و در دیوارهای آن از هنر تنگ بری استفاده شده است. قسمت زیرین محراب این اتاق، تابلوی گچ کاری شده ‌ی ” آفرینش ” توسط استاد عیسی خان بهادری از شاگردان استاد کمال‌الملک اجرا شده است و در آن طرح هایی از سیمرغ، آدم و حوا را می توان مشاهده کرد.

4

 

امروزه، موزه زمان که تحت مالکیت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و به ثبت ملی و میراث فرهنگی نیز رسیده است، عمارتی است که به نگهداری مجموعه ای کم نظیر از ساعت های ایارن و جهان  – از قرن ۱۷ میلادی تا قرن ۲۰ میلادی – می پردازد. ساعت افراد برجسته‌ای مانند پروفسور حسابی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، محمدعلی کشاورز، شهید آوینی و… نیز در این موزه نگهداری می‌شوند.

5

 

معماری موزه طراحی معماری مدرن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین