کد خبر: 49163 A

بنای طاق صلح یا Arco della Pace در شهر میلان ایتالیا یکی از بهترین نمونه‌های هنر نئوکلاسیک به شمار می‌آید.

ایران آرت: طاق صلح یا Arch of Peace یا Arco della Pace در Piazza Sempione در شهر میلان کشور ایتالیا واقع شده است. ساخت بنای طاق صلح در سال ۱۸۰۱ میلادی و به نشانه ی پیروزی موفقیت آمیز ناپلئون بناپارت و به دستور وی توسط معماری محلی به نام لوئیجی کانیولا (Luigi Cagnola) آغاز شد، اما  پس از شکست ناپلئون بناپارت در واترلو، ساخت این بنا ناتمام ماند و در سال ۱۸۲۶ میلادی، فرانتس اتریشی (فرانتس یوزف یکم) دستور به پایان ساخت و ساز آن را داد.

در بیان دقیق تر می توان گفت در سال ۱۸۱۵ میلادی با قدرت گرفتن هاپسبورگ‌ ها بعد از کنگره صلحی که دروین برگزار شد، نام طاق از پیروزی به طاق صلح تغییر یافت. این کنگره برای تصمیم گیری در مورد آینده اروپا بعد از ناپلئون بناپارت شکل گرفته بود.

کار بر روی پروژه ی رها شده، مدت ‌ها بعد و در سال ۱۸۲۶ میلادی و همزمان با تاج ‌گذاری فردیناند اول دوباره به جریان افتاد. البته در آن زمان سال ‌ها بود که لوئیجی کانیولا مرده بود! بنای طاق صلح سرانجام در ۱۰ سپتامبر سال ۱۸۳۸ میلادی افتتاح شد.

4

به گزارش سایت آبگینه، درباره نبرد واترلو و همچنین شکست ناپلئون بناپارت در آن بد نیست بدانید نبرد واترلو نبردی بود که در تاریخ ۱۸ ژوئن سال ۱۸۱۵ میلادی، بین قوای فرانسه و قوای ائتلاف هفتم انجام گرفت. علت خوانده شدن این نبرد به نام واترلو ، این بود که جنگ در دشت واترلو در کشور بلژیک امروزی انجام گرفت! این نبرد، آخرین نبرد ناپلئون بناپارت بود!

امروزه این طاق در مرکز یک میدان پیاده ‌رو در کنار پارک سمپیونه (Sempione) در خیابانی به همین نام قرار دارد! لازم به بیان است بنای طاق صلح یا Arco della Pace ، یکی از بهترین نمونه های هنر نئوکلاسیک به شمار می آید!

2

طراحی طاق صلح بر اساس طاق سپتیمیوس سوروس (Septimius Severus) در فروم رومانوم شهر رم انجام شده است که گذرگاه مرکزی بزرگی به همراه دو گذرگاه کوچک ‌تر در کنار‌ها داشت. بنای طاق صلح (از جنس مرمر کوه‌ های آلپ سوئیسی تراشیده شده) از چهار ستون با دو جعبه ی جدا شده در هر طرف تشکیل یافته است که ارتفاع آن به ۲۴ متر می رسد؛ و سراسر آن با نقش هایی برجسته از وقایع پیش از سقوط ناپلئون تزئین شده است. بد نیست بدانید چهار تندیس بزرگ جلوی قسمت شیروانی، نمادی از رودخانه‌ هایی هستند که در گذشته از پادشاهی سابق لومباردی-ونتو (Lombardy-Veneto) عبور می ‌کردند: رودخانه ‌های آدیجه (Adige)، پو (Po)، تیچینو (Ticino) و همچنین تالیامنتو (

3

در بالای بنای طاق صلح ، تماثیل  اسب سوارانی وجود دارد که بیانگر پیام آوران صلح می باشند از این رو  این بنا به طاق صلح معروف است! اما در توضیح دقیق تر می توان گفت  در بالای بنای طاق صلح، سه گروه مجسمه برنزی وجود دارد! گروه مرکزی ارابه صلح با شش ارابه اسب می باشد که توسط آبوندیو سانجورجو (Abbondio Sangiorgio) ساخته شده است. دو گروه واقع در دو طرف نیز، اثر جوانی پوتی (Giovanni Putti) می باشند! قرار بود این مجسمه‌ ها رو به پاریس باشند، اما امروزه روی آن‌ ها به سمت شهر است!

بر روی قسمت بالای طاق نام کشته‌ شدگان جنگ جهانی دوم و بر روی دو لوح بالای ستون ‌ها در کناره ‌های طاق نام قربانیان جنگ بزرگ و در مرکز نیز، صفحه ‌ی بزرگ اهدا شده به ویکتور امانوئل دوم قرار گرفته است. علاوه بر خود سازه ، باغ های اطراف آن نیز بسیار دیدنی و چشمگیر هستند و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند!

 

معماری طراحی طاق صلح معماری قدیمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین