کد خبر: 49184 A

محبوبیت این ساختمان به دلیل فرم نامتعارف و همچنین پلان مثلثی شکل آن است.

ایران آرت: ساختمان فلت آیرن با نام سابق با نام ساختمان فولر در سال ۱۹۰۲ میلادی و در بخش منهتن (متراکم ترین نقطه ایالات متحده آمریکا با ۲۵٬۸۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع) شهر نیویورک توسط معمار شیکاگویی "دانیل برنهم" طراحی و ساخته شد. محل قرار گیری ساختمان فلت آیرن در تقاطع خیابان های پنجم ، بیست و سوم و همچنین خیابان برادوی و در روبه روی تقاطع میدان مدیسون می باشد.

برادرانی با نام سامئول و مات نیوهاوس با بخشی از دارایی های خود این ساختمان را در سال ۱۸۹۹ میلادی خریداری کردند . در آن زمان تلاش برای ساخت منطقه ای اداری در شمال خیابان وال در حال انجام بود. در سال ۱۹۰۱ میلادی، برادران نیوهاس به یک اتحادیه صنعتی پیوستند که توسط هری اس بلک ، مدیرعامل شرکت جورج ای فورل اداره می شد! آن ها سپس نقشه ساخت بنایی ۲۰ طبقه را در تقاطع این سه خیابان معروف نهایی کردند.

لازم به بیان است برخلاف گفته ها که این ساختمان نام خود را از یکی از لوازم خانگی یعنی اتو (iron) گرفته است، اما در واقع تقاطع سه خیابانی که ساختمان در آنجا قرار دارد، از قبل به فلت ایرون معروف بوده است!

2

به گزارش آبگینه، با اینکه محبوبیت این ساختمان به دلیل فرم نامتعارف و همچنین پلان مثلثی شکل آن می باشد، اما در ابتدا شک و تردیدهای بسیاری پیرامون پایداری ، فرم مثلثی و همچنین طبقات زیاد ساختمان وجود داشت! همچنین روزنامه نگارها در زمان ساخت گزارش هایی مبنی بر عدم پایداری ساختمان فلت آیرن در مقابل بادهای شدید و امکان واژگونی آن منتشر می کردند! و به بدبینی ها در مورد این ساختمان دامان میزدند! اما پس از اتمام ساخت ساختمان فلت آیرن ، این بنا به مرور تبدیل به نماد شهر نیویورک شد و جای خود را از روی صفحات انتقاد روزنامه ها به روی کارت پستال ها و همچنین نقاشی ها انتقال داد و جزو مکان های محبوب برای عکاسان و توریست ها شد!

بد نیست بدانید عکاسان معروف  صاحب نامی هم چون ” ادوارد استیشن ” (Edward Steichen) و ” آلفرد استیگلیتس ” (Alfred Stieglitz) عکس های بسیار زیبایی از این ساختمان گرفتند و علاوه بر این، نقاش امپرسیونیستی با نام ” چایلد هسام ” یک نقاشی بسیار زیبا از این بنا تهیه کرد.

3

ساختمان فلت آیرن منهتن زمانی آن قدر محبوب بود که مسئولان شهر نیویورک، تورهای توریستی خود را از این بنا شروع می کردند! ساختمان فلت آیرن در  ابتدا دارای سرویس بهداشتی هایی مختص آقایان بود که بعدها سرویس بهداشتی های طبقات فرد برای خانم ها و طبقات زوج برای آقایان اختصاص داده شد! و در سال ۱۹۰۵ میلادی نیز طبقه آخر با یک آسانسور جدا به ساختمان افزوده شد!

4

اکنون ساختمان فلت آیرن شامل ۲۲ طبقه و ۷۸ متر می باشد که از سازه ای با قاب فولادی تشکیل شده است! البته اکنون چندین فروشگاه در طبقات اول آن قرار گرفته است. نمای ساختمان با سنگ آهک و تراکوتا به سبک بیوکس طراحی شده است. نوک پلان مثلثی شکل آن دارای زاویه ۲۵ درجه است! همچنین جالب است بدانید ساختمان امپایر استیت از راس این بنا قابل مشاهده است!

5

 

معماری طراحی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین