کد خبر: 50510 A

ل‌ها با اهداف کاربردی خاصی ساخته می شوند اما گاهی اوقات جنبه زیباشناختی نیز دارند.

ایران آرت:​ پل‌ها با هدف خاص و بسیار مهمی ساخته می‌شوند؛ یعنی برقراری ارتباط بین مردم و مکان های مختلف. بعضی وقت‌ها هم پلی که ساخته می‌شود فارغ از جنبه کاربردی بودنش، از نظر زیبایی هم بسیار قابل توجه است.

​به گزارش روزیاتو، پل‌ها در اندازه، ابعاد و سبک‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. برخی روی عرض یک رودخانه کوچک کشیده می‌شوند و برخی دیگر طویل هستند و روی یک دره بسیار بزرگ و عمیق.

​در ادامه با برخی از پل‌های معروف دنیا که معماری‌های شگفت‌انگیز و زیبایی دارند آشنا خواهید شد:
 

۱- پل لاگونا گارزون در اروگوئه

این پل راننده ها را مجبور می کند آهسته تر برانند و برای پیشگیری از تصادفاتی که در اثر سرعت بالا رخ می دهد طراحی شده است.

۲- پل تریفت در سوییس

این پل معلق باشکوه اما ترسناک چشم اندازی از کوهستان آلپ سوییس را دارد و طولش حدودا ۱۶۷ متر است.

۳- پل جوسکلینو کوبیتچک در برزیل

این پل یکی از عجایب معماری مدرن در برازیلیای برزیل است که در سال ۲۰۰۲ تکمیل شده و برای عبور عابران و وسایل نقلیه روی عرض دریاچه پارانویا کشیده شد.

۴- پل طلایی در ویتنام

گلدن بریج در نزدیک دا نانگ ویتنام ساخته شده است و توسط دو دست غول پیکر نگه داشته می شود. شرکت TA Landscape Architecture این پل عجیب و غریب را طراحی کرده که حدود ۱۴۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست.

۵- پل گلاسیر اسکای واک در آلبرتا

این پل با کف شیشه ای چشم انداز کوهستان راکی کانادا را دارد.

۶- پل هلیکس در سنگاپور

این پل پیچان شب ها روشن می شود و هر رنگ نشان از یک رشته DNA را دارد. پل هلیکس مارینای مرکزی را به مارینای جنوبی در منطقه مارینا بی متصل می کند.

۷- میلائو ویادوکت در فرانسه

این پل که در جنوب فرانسه واقع شده است بلندترین پل دنیاست که ۳۴۲ متر ارتفاع دارد و بلندتر از برج ایفل است.

۸- پل نیو ریور جورج در وست ویرجینیا

این پل در مکانی با چشم اندازی عالی ساخته شده و مخصوصا وقتی با برگ ریزان پاییز احاطه می شود بسیار زیبا است.

۹- پل بیکسبی کریک در کالیفرنیا

این پل که در مونتری کالیفرنیا ساخته شده یکی از جذابیت های دیدنی جاده Route 1 است. پل بیکسبی در سال ۱۹۳۲ افتتاح شده و یکی از پل هایی است که خوراک شیفتگان عکاسی محسوب می شود.

۱۰- پل بروکلین در نیویورک

پل بروکلین در سال ۱۸۸۳ ساخته شده و یکی از قدیمی ترین پل های این کشور است. امروزه این پل زیبای سنگ آهکی یکی از جذابیت های نمادین شهر نیویورک به شمار می رود.

۱۱- پل معلق کاپیلانو در ونکوور

این پل که در وسط جنگل کانادایی ساخته شده در بریتیش کلمبیا قرار دارد و مکانی عالی برای آنهایی است که به دنبال هیجان و وحشت اند. فقط نباید به پایین نگاه کنید! پل معلق در سال ۱۸۸۹ ساخته شده و حدود ۱۳۴ متر طول دارد.

۱۲- پل چِین در مجارستان

پل چِین مناطق بودا و پِست را که پایتخت مجارستان یعنی بوداپست را تشکیل می دهند به هم متصل می کند. در ماه مارس سال ۲۰۲۰، این پل به نشانه تشکر و قدردانی از مراقبان سلامت و کادر درمان در دوران شیوع ویروس کرونا به رنگ سفید منور شد.

۱۳- پل چالرز در پراگ

این پل فقط مخصوص عابران پیاده ساخته شده و از زمان قرن ۱۵ میلادی تا کنون سرپاست. از جنبه تاریخ اروپا که به قدمت این پل می نگریم، خیلی جوان به نظر می رسد.

۱۴- پل گلدن گیت در سان فرانسیسکو

پل دروازه طلایی یا گلدن گیت به رنگ قرمز روشن دهه های متمادی است که سمبل سان فرانسیسکو به شمار می رود. رنگ قرمز در ابتدا قرار بود یک رنگ پایه و ابتدایی باشد اما مهندس ساخت پل به این فکر رسید که رنگ قرمز بسیار برجسته تر و از نظر بصری جذاب تر و چشم نوازتر از رنگ های آبی و زردی است که قرار بود به پل زده شود.

۱۵- پل معلق جان اِی روبلینگ در امریکا

این پل که در سال ۱۸۶۶ ساخته شده است یکی از قدیمی ترین پل های امریکا محسوب می شود که سینسیناتی، اوهایو، کاوینگتون و کنتاکی را به هم متصل می کند.

معماری طراحی معماری مدرن پل معلق
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین