کد خبر: 50898 A

کایابوکی نو ساتو که به دهکده پوشالی منطقه میاما مشهور است، بیشتر از هر جای دیگری در ژاپن خانه های بام پوشالی دارد.

ایران آرت: کایابوکی نو ساتو، دهکده کوچکی در استان کیوتو کشور شگفت انگیز ژاپن است که به خانه های روستایی سنتی اش با آن بام های پوشالی شان مشهور است. اما این دهکده زیبا به چیز دیگری هم شهرت دارد که آن روش منحصر به فرد و خلاقانه ای است که در این دهکده برای حفظ این میراث ارزشمند فرهنگی از آتش به کار گرفته شده.

کایابوکی نو ساتو که به دهکده پوشالی منطقه میاما مشهور است، بیشتر از هر جای دیگری در ژاپن خانه های بام پوشالی دارد. این مسأله باعث شده این منطقه محبوبیت زیادی در میان گردشگرانی پیدا کند که از قدم زدن در میان بیش از ۴۰ خانه ی بام پوشالی ای که در این دهکده وجود دارد و حتی سپری کردن شب در یکی از آن ها لذت می برند.

به گزارش روزیاتو، این خانه‌های زیبا اما در برابر آتش بسیار آسیب پذیر هستند. مقامات محلی در سال ۲۰۰۰ به این موضوع پی بردند یعنی زمانی که مرکز بایگانی دهکده دچار حریق شد. بنابراین جدا از اینکه از اهالی دهکده خواسته شد همیشه گوش به زنگ باشند، تصمیم بر آن شد که یک سیستم اطفاء حریق مخصوص کار گذاشته شود تا تمام دهکده را در برگیرد.


​مقامات محلی اما برای حفظ اصالت دهکده تصمیم گرفتند همه ۶۲ آبپاش سیستم اطفاء حریقی که برای محافظت از دهکده در برابر آتش نصب شد را داخل محفظه‌های مخصوصی به شکل کلبه های کوچک چوبی قرار دهند. با فعال شدن سیستم اطفاء حریق، این کلبه ها مانند یک تبدیل شونده باز می شوند، آبپاش ها رو به آسمان آب پرتاب می‌کنند و به این ترتیب همه خانه‌های روستایی غرق در آب می شوند.

سیستم آبپاش‌ها دو بار در سال – معمولاً در ماه های مه و دسامبر – امتحان می‌شود. این آزمایش آنچنان دیدنی است که به جشنواره ی آبپاشی کایابوکی نو ساتو شهرت یافته و بازدیدکنندگان می توانند در ماه های مه و دسامبر به این دهکده سفر کنند و از نزدیک شاهد منظره ی تماشایی ای باشند که هنگام آزمایش سیستم اطفاء حریق دهکده رقم می خورد. در روزهای آفتابی آبپاش ها می توانند منظره ی این دهکده زیبا را به یک رنگین کمان هم مزین کنند.

معماری دهکده کایابوکی نو ساتو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین