کد خبر: 54655 A

بخشی از پلکان برج ایفل در یک حراجی چکش خورد و ۱۰ برابر قیمت تخمینی فروخته شد.

ایران آرت: یک بخش ۱۴ پله‌ای از پلکان مارپیچ برج ایفل دیروز (سه‌شنبه ۱۱ آذر ۹۹) در حراجی آرت کیوریال پاریس به حراج گذاشته شد. به گفته متولیان حراجی، این پلکان به قیمت ۲۷۴ هزار و ۴۷۵ دلار فروخته شد که ۱۰ برابر قیمت تخمینی بود.

 

پلکان فروخته شده حدودا ۳ متر ارتفاع داشت و بخشی از پلکان اولیه برج ایفل بود که تا سال ۱۹۸۳ و پیش از نصب آسانسور، نزدیک به یک قرن، طبقه دوم و سوم این برج را به هم وصل می‌کرد. این پلکان بعدها از برج خارج شده و به ۲۴ قسمت تقسیم شد؛ ۲۰ قطعه آن به مجموعه‌داران خصوصی فروخته شد، ۳ قطعه به موزه‌های فرانسه رفتند و آخرین تکه نیز در اولین طبقه برج ایفل، معروف به بانوی آهنین، به نمایش گذاشته شد.

امروزه بخش‌هایی از این پلکان را می‌توان در کنار مجسمه آزادی نیویورک و بنیاد یوشی ژاپن یافت.  

به گزارش ایرنا قطعه‌ای که دیروز توسط یک مجموعه‌دار کانادایی به فروش گذاشته شد، قرار بود بین ۳۰ تا ۴۰ هزار یورو چکش بخورد اما یک کلکسیون‌دار اروپایی حاضر شد ۲۷۴ هزار و ۴۷۵ یورو برای این تکه از پلکان اصلی ایفل بپردازد. با این حال این بالاترین قیمت پیشنهادی برای قطعات این پلکان معروف نیست؛ در سال ۲۰۱۶ در یک مزایده‌ طوفانی در حراجی آرت کیوریال، یکی از این قطعات به قیمت استثنایی ۵۲۳ هزار و ۸۰۰ یورو چکش خورد.  

برج ۳۲۴ متری ایفل را گوستاو ایفل معمار مشهور فرانسوی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه و برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ در پاریس ساخت. این برج آن زمان چندان مورد استقبال اهالی پاریس قرار نگرفت اما امروزه به نماد پایتخت فرانسه تبدیل شده است.

 

معماری طراحی برج ایفل
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین