کد خبر: 58657 A

درختان نخل آینده گرایانه به این صورت عمل می‌کنند که از خود مه رقیقی را به اطراف پخش کرده و گرما و انرژی خورشید را از طریق صفحات بالای نخل‌ها جذب می‌کنند و در نتیجه محیط‌های اطراف درخت‌ها را خنک می‌سازند.

ایران آرت: با توجه به اقلیم کویری و آب و هوای گرم و خشک کشور امارات متحده عربی، مسابقه طراحی «ابوظبی خنک» (Cool Abu Dhabi) برگزار شد. این مسابقه جهانی خواستار ایده‌های خلاقانه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در پی گرمایش زمین و افزایش دما در منطقه و همچنین ایجاد مناطقی خنک در سطح شهر ابوظبی بود. المان Oasys که توسط معماران Mask Architects طراحی شده بود، به عنوان یکی از برندگان این مسابقه، مفهوم بسیار جالبی را مطرح کرد. یک سیستم ساختاری مدولار در قلب شهر به شکل درخت نخل که قابلیت تنفس مصنوعی دارد. در ادامه همراه دینو با معماری پایدار درخت نخل آینده گرایانه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در ابوظبی و خلاقیت زیبای آن آشنا شوید.

برای این که بدانید معماری پایدار درخت نخل آینده گرایانه به طور دقیق چیست، باید گفت که در واقع شما با مجموعه‌ای از ایستگاه‌ها روبرو هستید که مانند جزایری در سطح شهر ایجاد می‌شوند. کاربری این جزیره‌ها تقریبا هر شکل از فعالیتی را شامل می‌شوند و از محلی برای استراحت و معاشرت گرفته تا ورزش و غذا خوردن قابل اجرا هستند. نکته مهم طراحی این جزیره‌ها، سازه‌هایی به شکل درختان نخل هستند که قسمت اصلی طرح را به خود اختصاص می‌دهند. این درختان نخل آینده گرایانه به این صورت عمل می‌کنند که از خود مه رقیقی را به اطراف پخش نموده و گرما و انرژی خورشید را از طریق صفحات بالای نخل‌ها جذب می‌کنند. این دو فرایند در کنار هم، محیط‌های اطراف این درخت‌ها را خنک می‌سازند و امکان فعالیت‌های دلپذیر در فضای باز را برای کاربران فراهم می‌کنند.

2

به گزارش سایت دینو، این درختان نخل نه تنها افراد را از آفتاب شدید محافظت می‌کنند؛ بلکه به عنوان عایقی صوتی نسبت به آلودگی‌های اطراف نیز عمل می‌کنند و همچنین محافظی در برابر طوفان‌های شن منطقه هستند. برای بهبود عملکرد این طرح، تعدادی درخت زنده در اطراف ساختارهای مصنوعی کاشته می‌شود تا به جلوگیری از حرکت باد و شن و ماسه‌ها نیز کمک کند. ترکیب این درختان در مناطق مختلف شهر، باعث می‌شود تا حال و هوای حضور یک آبادی در میان شن‌های کویر، بیش از پیش احساس شده و زمین سبزتر و هوا خنک‌تر شود.

3

عملکرد

علاوه بر موارد ذکر شده، این ایده خلاقانه به طراحان خود اجازه می‌دهد تا چنین سیستمی را به راحتی در تمام سطح شهر پیاده کنند. معماران Mask Architects برای شروع کار، شبکه‌ای از جزایر را پیشنهاد دادند که از قبل دارای زیرساخت‌های مورد نیاز و تاسیسات بنیادی (از قبیل دسترسی به آب و سایر موارد ضروری) در آن منطقه باشند. با این وجود در صورت لزوم، این واحه‌ها را می‌توان به راحتی با استفاده از ماژول‌های متنوع طرح ساخت. هر ماژول به تنهایی قابلیت تنظیم دارد و بسته به نوع کاربری آن بزرگ‌تر یا کوچک‌تر می‌شوند. این ویژگی جالب، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای را برای شهری با نیازهای متغیر اجتماعی و اقلیمی فراهم می‌کند. اگر دولت اجرای این ایده را ضروری بداند، حتی می‌تواند چنین ساختارهایی را به صورت دائمی در شهر نصب کند.

در این مسابقه به طرزی باورنکردنی، 1570 اثر از 67 کشور جهان حضور داشتند که طراحی معماران ماسک به عنوان یکی از 10 طرح برتر انتخاب شد. ایده «برگ‌دار» (Leafy) نیز یکی دیگر از پیشنهادات برنده بود که دارای ساختارهای سایه‌ای مشابه با الهام از گیاهان بود.

 

معماری معماری پایدار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین