کد خبر: 16162 A

در این گزارش شنیدنی، تماشایی و خواندنی بخش کمتر رسانه ای شده شصتمین جایزه گرمی تقدیم خوانندگان ایران آرت شده است

ایران آرت: مهرشاد هاشم پور :  شصتمین دوره جوایز سالانه موسیقی Grammy Awards 2018 یکشنبه 28 ژانویه در "مدیسن اسکوئر گاردن" نیویورک برگزار شد.

همانطور که در گزارش اولیه ایران آرت خواندید؛ در بخش های پاپیولار و پرهیایوی جوایز گرمی، این سبک ریتم اند بلوز (R&B) بود که با پیشرویی به نام "برونو مارس" جوایز اصلی را به خود اختصاص داد. سبکی از موسیقی که اتفاقا به واسطه آن "ادل" نیز خواننده محبوب آمریکایی ها شده و سال گذشته نیز پنج گرمی برای او به ارمغان آورد. یکی با تکیه بر وجه ریتمیک و زمینه خلاقانه R&B (جز) و دیگری با ظرفیت های تلفیقی بلوز و ظرافت های آوازی (Sol) بر بیلبورد موسیقی آمریکا سایه افکنده اند.

برونو مارس

جوایز گرمی اما هر ساله در بیش از 80 بخش مجزا که با وسواس بسیار تفکیک و تحلیل شده اند؛ برگزیدگان خود را به دنیا معرفی می کند. هر چند که سیاق مواجهه با نتایج و پیامدهای یک فستیوال هنری نزد مخاطبان عام و حتی خاص، کلیشه و تکراری شده؛ اما همچنان گزینه های تکرای و کلیشه ای هم در این رویدادها به چشم می خورد؛ که علی رغم برخورداری از دو وجه کمیت و کیفیت، نادیده گرفته می شوند.

 نادیده های grammy awards 2018 از نظرتان می گذرد:

1- «گرمی» و سیاست

ابتدا از کارزارهای سیاسی که امروزه در فستیوال های هنری جهان به یک رویه تبدیل شده است؛ آغاز می کنیم.

گذشته از حمایت بی دریغ هنرمندان از کمپین Me Too که حتی به مراسم فرش قرمز و پوشش هنرمندان هم رسوخ کرده است؛ نیویورک تایمز می نویسد؛ "جوایز گرمی به باورهای سیاسی خود چشمک زد."

ذیلا ویدئویی را می بینید، که در جریان مراسم گرمی از "هیلاری کیلانتون" در حال خواندن کتاب سیاسی و ضد ترامپ "آتش و خشم"  نوشته "مایکل ولف" پخش شد:

 

2- چهره ها و موسیقی کلاسیک:

- بهترین تنظیم یا گردآوری یک قطعه بی کلام:  "جان ویلیامز" این بار هم برای موسیقی فیلم "اگه میتونی منو بگیر" ساخته "استیون اسپیلبرگ " محصول سال 2002؛ و تنظیم مجدد آن برای ساکسیفون آلتو و ارکستر، بیست و چهارمین جایزه گرمی خود را به دست آورد.

بخش آغازین این قطعه ویلیامز را می شنوید:

- بهترین قطعه تلفیقی برای یک رسانه دیداری: موسیقی فیلم لالا لند

همچنین جایزه بهترین آهنگساز در همین بخش را نیز جاستین هوروویتس برای موسیقی متن لالا لند به دست آورد.

i,v,,djs

- بهترین موسیقی فیلم سال: برای مینی سریال (فیلم تلویزیونی) "ستیزه جویان The Defiant Once" به کارگردانی "آلن هیوز"

p14180487_b_v8_aa

- بهترین اجرای ارکستر و بهترین آلبوم کلاسیک: "ارکستر سمفونیک پترزبورگ" برای اجرای  "سمفونی شماره 5؛ شوستاکوویچ و آداجیو ساموئل باربر" و تهیه آلبوم آثار این دو آهنگساز برجسته دو جایزه گرمی را بدست آورد.

ارکستر چک

بهترین اجرای تک نوازی کلاسیک (سولو): دنیل تریفنوف (پیانیست روس) برای اجرای قطعه "Transcendental" اثر فرانتس لیست

- بهترین اجرای آواز کلاسیک:  باربارا هنینگتن برای آلبوم "Crazy Girl Craz" با همراهی ارکستر "Ludwig"

 

3- آلبوم های برتر:

بهترین آلبوم موسیقی جهانی: جایزه این بخش که سال گذشته کیهان کلهر، یویوما و گروهش آن را بدست آورده بودند؛ امسال به آفریقای جنوبی رفت.  گروه آوازی Ladysmith Black Mambazo با آلبوم عجیبشان Shaka Zulu Revisited: 30 Anniversary Celebration گرمی را دریافت کردند.

قطعات این آلبوم که وکاپلا ( آوازی) و بدون نواختن ساز می باشد؛ با ریشه های قومی سیاهان آفریقا پیوند خورده است. این گروه از سال 1981 نزدیک به 20 بار نامزد بخش های مختلف گرمی شده اند؛ و سال گذشته نیز با آلبوم دیگری در رقابت با کلهر و گروه "جاده ابریشم"بودند.

قطعه ای از این گروه با عنوان "باران باران بارانِ زیبا" که در سال 2010 و برای مسابقات جام جهانی فوتبال در آفریقای جنوبی ضبط شده است؛ می بینید و می شنوید:

-بهترین آلبوم فولکلور: جایزه این بخش به "ایمی من" خواننده و ترانه سرای آمریکایی برای آلبوم "Mental Illnes"رسید. قطعه ای از همین آلبوم با عنوان "تو هرگز دوستم نداشتی" بشنوید:

- بهترین آلبوم کودکان:  "لیزا لوب Lisa Loeb" برای آلبوم "احساس میکنی چه احساسی داری" (Feel What U Fee)

Lisa-Loeb

- بهترین آلبوم گروه بزرگ جز: آلبوم "Bringin It"  کاری از "گروه بزرگ کریستین مک برید"

کریستین مک برید

- بهترین آلبوم جز لاتین: تریویی از آرژانتین (پابلو زیگلر) برای آلبوم "jazz Tango"

photo_2018-01-30_00-08-47

- بهترین آلبوم کمدی: آلبوم "The Age of Spin/ Deep in the Heart of Texas" کاری از استندآپ کمدین آمریکایی "دِیو چاپله"

آلبوم کمدی

- بهترین آلبوم گفتاری (شامل شعر، کتاب های صوتی و داستان نویسی): آلبوم "The Princess Diarist" کاری از بازیگر آمریکایی "کری فیشر"

carrie-fisher-grammy

- بهترین آلبوم معاصر بی کلام: آلبوم "Prototype" کاری از "گروه فیوژن جف لابر"

Lorber-Fusion

- بهترین آلبوم آترناتیو (متفاوت): آلبوم "Sleep Well Beast" کاری از گروه راک "The National"

در انتهای این گزارش، اولین قطعه آلبوم گروه "The National" را  با عنوان "هیچ کس دیگر وجود نخواهد داشت" که در "رادیو بی بی سی" به صورت زنده اجرا شده است؛ ببینید و بشنوید:

 

 

 

 

هیلاری کلینتون جوایز گرمی آلترناتیو راک موسیقی فیلم موسیقی کلاسیک موسیقی فولک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین