کد خبر: 16514 A

پل سایمن پس از شش دهه فعالیت در دنیای موسیقی با برگزاری یک تور جهانی در آمریکا و کانادا برای همیشه از فعالیت‌های هنری زنده کناره می‌گیرد و با صحنه و اجرا خداحافظی می‌کند.

ایران‌آرت: موسیقیدان، آهنگساز و بازیگر 76 ساله آمریکایی با انتشار پستی در توییتر بازنشستگی خود را یک «پایان طبیعی» برای کارنامه اجراهای زنده توصیف و اعلام کرد حالا با آرامش بیشتر ناشی از کناره‌گیری از صحنه اجرا می‌تواند به همسر و اعضای خانواده‌اش برسد. ضمن اینکه مرگ وینسنت انگویینی، گیتاریست اصلی گروه سایمن در دسامبر گذشته از دیگر دلایل تصمیم او برای بازنشستگی بوده است.

سایمن که عضو تالار مشاهیر جهانی راک اند رول است، بهار و تابستان آینده در منچستر و گلاسگو روی صحنه می‌رود و اجراهای تور بریتانیا را با کنسرت هاید پارک در لندن در روز 15 ژوییه به پایان می‌رساند. انتظار می‌رود او هم مانند بزرگان دنیای موسیقی پس از بازنشستگی خودخواسته گاهی روی صحنه برگردد و اجراهای خیریه برگزار کند. فروش بلیت‌های تور بریتانیای سایمن ساعت 10 صبح روز 9 فوریه آغاز می‌شود.

فعالیت سایمن در دنیای موسیقی حدود 60 سال پیش آغاز شد و او با دوست هم‌مدرسه‌ای‌اش آرت گارفانکل گروهی به نام تام اند جری تشکیل داد. آن دو پس از یک جدایی کوتاه از 1963 دوباره به هم پیوستند و با آهنگ «آوای سکوت» به شهرت جهانی رسیدند. «پل روی آب‌های خروشان» و «خانم رابینسن» دیگر کارهای موفق این گروه بود که فعالیت آن در 1970 برای همیشه متوقف شد.

سایمن که تقریبا تمام آهنگ‌های گروه تام اند جری را ساخته بود، از آن پس فعالیت‌های حرفه‌ای خود را به تنهایی ادامه داد. از جمله آلبوم‌های موفق او می‌توان به «همچنان دیوانه پس از این همه سال» در 1975 و «گریسلند» یک دهه بعد اشاره کرد. سایمن در دوران فعالیت خود 13 آلبوم به بازار داد، 16 جایزه گرمی برد و بیش از 100 میلیون نسخه از آهنگ‌ها و آلبوم‌هایش در گوشه و کنار دنیا فروش رفت.

جایزه گرمی موسیقی راک مهدی فروتن پل سایمن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین