کد خبر: 18616 A

خوزه آبرئو بنیانگذار گروه موسیقی "ال‌سیستما" در ۷۸ سالگی از دنیا رفت.

ایران آرت: رهبر ارکستر و موسیقی‌دان ونزوئلایی که به خاطر ترویج موسیقی رایگان در میان زاغه‌نشین‌ها و فرودستان شهرت دارد، در سن 78 سالگی درگذشت.

دولت ونزوئلا به دلیل درگذشت این رهبر ارکستر سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

خوزه آبرئو برنامه خود را در سال ۱۹۷۵ آغاز کرد. گوستاو دودامل رهبر معروف ارکستر وئزوئلایی از جمله شاگردان اوست.

آبرئو ۷ مه ۱۹۳۹ در شهر والرا در استان تروخیلای ونزوئلا به دنیا آمد. خانواده او اهل موسیقی بودند و پدربزرگش یک گروه موسیقی در ایتالیا به راه انداخت. مادرش پیانو و پدرش گیتار می‌نواخت. او پیگیر تعلیم موسیقی بود اما به‌ دلیل کمک به خانواده‌اش به کاراکاس پایتخت ونزوئلا رفت تا در رشته اقتصاد تحصیل کند.

آبرئو در سال ۱۹۷۵ ال‌سیستما را در گاراجی با ۱۱ نوازنده بنیاد نهاد. او در این زمینه گفت: "آنها آنقدر مصمم و شورمند بودند که از همان اول دریافتم موفقیت ما تضمین شده است." این گروه موسیقی توسعه پیدا کرد و تبدیل به یک گروه کر ۳۰۰ نفره شد.

آقای آبرئو چند سال پیش به خبرگزاری فرانسه گفت: "بچه‌‎هایی هستند که در معرض خشونت و مواد مخدرند. اینکه بچه‌ای در گروه موسیقی بنشیند و بنوازد در حالیکه می‌توانسته در گوشه‌ای ماریجوانا بکشد، یعنی یک دستاورد بزرگ."

هوگو چاوز رئیس‌جمهور پیشین دولت سوسیالیستی ونزوئلا از حامیان ال‌سیستما بود. این گروه موسیقی از موفق‌ترین برنامه‌های اجتماعی ونزوئلا بوده است.

موسیقی کلاسیک خوزه آبرئو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین