کد خبر: 3315 A

گفت‌وگویی مفصل با اکبر گلپایگانی

قطعا سلیقه لطفی با علیزاده متفاوت است یا سلیقه کلهر با لطفی فرق دارد. بستگی دارد که هر یک چه معیاری را برای انتخاب مد نظر قرار دهند.

ایران‌آرت: شاید باورش سخت و حتی غیر ممکن باشد. حدود نیم قرن پیش مردی با صدای جادویی خود خیابان‌ها را خلوت می‌کرد.

آری، مردم در ساعات پخش برنامه «گل‌ها» درب مغازه‌ها را می‌بستند و خود را به خانه‌‌هایشان می‌رساندند تا صدای مرد حنجره طلایی را بشنوند. اکبر گلپایگانی، معروف به گلپا را می‌توان یکی از پدیده‌های بی‌نظیر موسیقی ایران دانست که به جرأت می‌توان گفت هیچ‌گاه تکرار نمی‌شود. شاگرد خلف استاد نورعلی خان برومند، سبکی نوین را در موسیقی ایرانی پایه گذاری کرد که شبیه به هیچ کس نبود. به عقیده بسیاری از اهالی فن، گلپا در کنار محمدرضا شجریان، قله‌های آواز ایران هستند که نمی‌توان از کنار نام آن‌ها به سادگی عبور کرد. تلفیق بی‌بدیل آواز و تصنیف توسط گلپا به خلق آثار ماندگاری انجامید که پس از گذشت نزدیک به پنجاه سال هنوز هم برای مردم ایران زمین جذاب است. در روزگاری که هیاهوی موسیقی پاپ و رپ، جوانان را به خود مشغول کرده، «من تو را آسان نیاوردم به دست»، «چرا مرغ امیدو از این خونه پروندی» و بسیاری از آثار ماندگار او می‌توانند برای لحظاتی شنونده را مسحور کنند. گلپا حدود یک ماه پیش تولد ۸۳ سالگی خود را جشن گرفت و البته قطعه‌ای نیز در این روز منتشر کرد تا دوستداران خود را پس از مدت‌ها غافلگیر کند. خواندن مصاحبه گلپا در عید نوروز ۱۳۹۵ می‌تواند تلخی‌های سال ۱۳۹۵ را تا حدی برایمان کم کند. گفت‌و‌گوی سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» با مرد حنجره طلایی را در ادامه می‌خوانید.

 

* استاد، در حال حاضر چه می کنید؟ عید امسال برای مرد حنجره طلایی آواز چگونه می گذرد؟

من در حال حاضر درگیر سه آهنگ خودم هستم. یکی از آنها قطعه ای به نام «جوانی» بود که در تلگرام گذاشتیم و در سایت ها هم پخش شد. یکی از آنها «جوانیمو آسون گرفتی زندگی» بود که پخش شد. این کار خیلی با قدرت و با ارکستر قشنگ اجرا شده است. دومین کار «ساقی» از ساخته های آقای خرم است. من یک بار آن را «رومانس» خوانده ام و حالا دارم با ارکستر می خوانم. سومین کار هم آهنگ راز و نیاز با خدا یا همان ملاقات از ساخته های پازوکی است. من درگیر این سه کار هستم و باید آنها را تمام کنم. کمتر از ۱۰ روز دیگر باید این کارها را تمام کنیم و به شرکت هایی که با آنها قرارداد بسته ایم، تحویل بدهیم. به همین دلیل تمام کارهای غیر موسیقایی خود را به سال جدید موکول کرده ام. من هر روز به سر ضبط می روم. بچه ها دنبال من می آیند و من را به استودیو می برند. تمام کارهایم را به سال آینده انداخته ام. هر کسی که با من کاری دارد، می گویم برو بعد از عید بیا!

* دوستداران شما خوشحال می شوند وقتی بخوانند که خواننده محبوب شان در سن ۸۳ سالگی همچنان سر حال است…

می خواهم از همین جا به همه مردم ایران سلام کنم. امیدوارم سالی پر از شادی و برکت در انتظارشان باشد. متأسفانه در سالی که گذشت خبرهای بد کم نشنیدیم. بزرگان زیادی را از دست دادیم و اتفاقات تلخ بسیاری هم رخ داد که هر کدام از آنها قلبم را به درد آورد و من را اندوهگین کرد. امیدوارم سال ۱۳۹۶ با خبر خوش آغاز و با خاطره ای خوب تمام شود. شادابی من نیز به این دلیل است که سالم زندگی کرده ام. در این هشت دهه سعی کردم کارهایی انجام ندهم که به من ضرر وارد کند. این جان و تن هدیه خداوند به ماست. من همیشه مراقب بوده ام به هدیه خدا آسیب نزنم. من ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شوم و نهایتا ساعت ۹٫۵ شب به رختخواب می روم.

* درباره نسل جوانی که وارد عرصه آواز شده و در این حوزه کار می کند چه نظری دارید؟
برخی از این ها با من کار می کنند. من برای این که بتوانم کارهای شان را تحلیل و درباره شان صحبت کنم باید به صورت دقیق آثار جدیدشان را گوش کنم. هیچ وقت به صورت «بزن در رویی» کار نمی کنم چون به نظر من این کار زشت است. به نظر من یک نفر باید زیر بغل جوان ها را بگیرد و کارشان را انجام بدهد. خوانندگانی که در حال حاضر می خوانند مانند آقای علیشاپور، آقای عقیلی و حتی حمیدرضا نوربخش و آقای جهاندار که پهلوی من کار می کنند، باید زیر بغل جوان ها را بگیرند. این ها آینده سازان مملکت هستند. باید به آنها تا جایی که می شود، کمک کرد.

اکبر گلپایگانی و محمدرضا شجریان

اکبر گلپایگانی و محمدرضا شجریان

* محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران در سالی که گذشت با بیماری دست و پنجه نرم کرد. رابطه شما با این هنرمند در طول این سال ها چگونه بوده است؟
آقای شجریان که رفیق عزیز خود ماست و از قدیم با ما کار می کرده و همکار ما بوده است. او خواننده بسیار خوبی است. آقای ایرج هم خواننده خوبی است. آقای عبدالوهاب شهیدی هم که هنوز زنده است. آقای محمودی خوانساری، جمال وفایی و … خواننده های تیر و بُرو در آواز ما بودند. به این ها باید اهمیت داد و برای شان ارج و قرب قائل شد. ممکن است مردم تصور کنند بین ما خوانندگان اختلاف است. من اصلا اختلاف و دلخوری را دوست ندارم. تمام این خواننده ها را مثل برادرم دوست دارم. ان شاءالله خداوند مریضی آقای شجریان را شفا بدهد و مطمئنم شفا هم می دهد. مسئله ای وجود ندارد. درمان این بیماری ها در دنیا در حال حل شدن است. دختران من و همسران آنها همگی دکتر هستند. ان شاءالله آقای شجریان زودتر خوب شود. او یک هنرمند است. باید این نکته را بگویم که هر کسی راه و طریق خود را دارد. یک خواننده می خواهد اول آهنگ تحریر بزند. خواننده دیگر می خواهد با شعر بخواند. خواننده دیگری می خواهد آهنگ «مرغ سحر» را بخواند، یکی دیگر می گوید من می خواهم «مرغ ساعت ۴ بعد از ظهر» را بخوانم! این ها سلیقه است. وگرنه تمام این خواننده ها صدای خوبی دارند.

* سلیقه شما به کدام یک از خواننده هایی که امروز مطرح هستند نزدیک تر است؟

خیلی از خواننده های جوانی هستند که برای خودشان یک شخصیتی دارند. من طرفدارشان هستم و کارهایشان را هم دوست دارم. آقای شجریان هم طرفداران خود را دارد و او را هم دوست دارم. ببینید سلیقه من شرط نیست. من یک فکری دارم و مطابق فکر خودم جلو می روم. دیگران هم طبیعتا نظرات مختص به خود را دارند. به طور مثال آقای علیزاده یا مرحوم لطفی که با آقای شجریان همکاری داشته اند، هر کدام سلیقه خود را دارند. قطعا سلیقه لطفی با علیزاده متفاوت است یا سلیقه کلهر با لطفی فرق دارد. بستگی دارد که هر یک چه معیاری را برای انتخاب مد نظر قرار دهند.

* در میان خوانندگان چه نسل گذشته و چه نسل امروزی، کدام یک شبیه تر به اکبر گلپا می خوانند؟

فکر می کنم این کار را بهتر از همه آقای جهاندار انجام می دهد. چون می تواند همه نکات را تقلید کند و کاملا شبیه بخواند. از او بپرسید چه کسی بیشتر از همه زحمت کشیده است؟ مهم این نیست که با یک آهنگ «مرغ سحر» یا «ربنا» و این موارد معروف شوید. ببینید با آواز چه کسی معروف شده است.

گلپا (عکس از فرهاد رحیمی)

گلپا (عکس از فرهاد رحیمی)

* طبیعتا مردم «مرد حنجره طلایی» را کسی فراموش نمی کند…

فکر می کنید آن زمان بر سر ما نمی زدند؟ همان زمان که من به دعوت پیرنیا، سرپرست برنامه «گل ها»، البته نه برای برنامه «گل های رنگارنگ» بلکه برای برنامه «گل های جاویدان» به رادیو رفتم تا آواز بخوانم، در راهرو با آقای مشیر همایون شهردار برخورد کردم که آن زمان رئیس موسیقی رادیو بود. او می دانست که من نزدیک به ۱۰ سال شاگرد نورعلی خان برومند بوده ام. همین آقای لطفی خدا بیامرز دو سال با من همشاگردی بود اما من ۹ سال و نیم شاگرد نورعلی خان بودم. مشیر همایون که من را در راهرو دید، گفت «گلپا جان کجا می روی؟»، گفتم «می روم برنامه گل های جاویدان برای آقای پیرنیا، آواز راست پنجگاه و نوا که خوانده نشده یا کمتر خوانده شده را بخوانم»، گفت «آقا برو پشت مُرده بخوان!»، گفتم «من؟!»، گفت «آره»، گفتم «چرا؟»، گفت «کسی دیگر آواز گوش نمی کند.»

* یعنی آن زمان چنین دیدگاهی وجود داشت؟

بله، البته هنوز من نخوانده بودم و صدایم را نشنیده بودند. همان موقع آقای ویگن آن جا بود. گفتم «آقای شهردار یک نمونه را به من بگویید.»، گفت «همین آقای ویگن را ببینید»، او یک کاری به نام «شاه داماد» خوانده بود؛ «لاله بکارید شاه داماد»، گفت «مردم این ها را می خواهند.» من آن جا پس گردنی را خوردم ولی به روی خودم نیاوردم. بعد رفتم با مرتضی خان محجوبی گوشه مثنوی شور را پیدا کردم؛ «مستم مستم ساقیا دستم بگیر/ تا نیفتادم ز پا دستم بگیر». همین آقا (مشیر همایون) تا زمانی که من نخوانده بودم، می گفت «برو پشت مُرده بخوان» اما وقتی که من خواندم و کار در حال تمام شدن بود، آمده بود در اتاق فرمان و از پشت شیشه نگاه می کرد. من آمدم بیرون، دیدم آقای مشیر همایون با آقای پیرنیا دارند گریه می کنند. پرسیدم «چه شده؟» گفت «ما چیزی که می خواستیم را پیدا کردیم.» یعنی من از طریق آواز زحمت کشیدم. بلافاصله هم من را تأیید کردند. الان هم کتاب من به تازگی چاپ شده است. همان طور که می دانید من پنج مدرک دکترا از پنج کشور مختلف دارم؛ فرانسه، مجارستان، رز طلایی از آکادمی صدای آمریکا و … دو مجسمه از من، یکی سنگی و دیگری برنزی ساخته شده است. نه دکترا و نه جوایز برایم اهمیتی ندارند. من تمام وجودم را در این کتاب گذاشته ام و نام آن را «گنجینه گلپا» نهاده ام که وزارت ارشاد دارد آن را با قیمت صد و پنجاه هزار تومان به فروش می رساند. جالب است که دو هزار نسخه کتاب اول تمام شده و کتاب به چاپ سوم رسیده است. این کتاب در روز دهم بهمن، تولد ۸۳ سالگی من منتشر شد. یک آهنگ هم که برای جشن تولدم خواندم؛ «جوانیمو آسون گرفتی زندگی زندگی/ تو با قیمت جون گرفتی زندگی زندگی».

* در کتاب خودتان چه ها نوشته اید؟

در این کتاب یک کلام از خودم ننوشته ام. نقل قول از صبا در آن نوشته شده که در مورد من چه گفته است. همچنین صحبت های نورعلی خان برومند، مرتضی خان محجوبی، حسن کسایی، جلیل شهناز، لطفی، خود شجریان و همه کسانی که دست اندر کار موسیقی هستند جمع آوری شده است. همه آنها در مورد من در این کتاب نوشته اند و نکته مهم این است که صداهای آنها نیز خوشبختانه موجود است. من به کسی که کتاب را تهیه می کرد، گفتم به این شرط اجازه می دهم کتاب را چاپ کنید که صداهای کسانی که راجع به من صحبت کردند را با سی دی بگذارید و در واقع کتاب گویا منتشر کنید تا اگر حرفی زدند، بگوییم این ها صدای خودتان است. گلپا راجع به خودش اصلا صحبتی نکرده است. این کتاب حدود سیصد و خرده ای صفحه دارد و می توانم بگویم محشر است.

* به هر حال اکثر کارشناسان و اهالی فن در موسیقی معتقد به صدای بی نظیر اکبر گلپایگانی هستند…

تمام صداهای من را آقای شاهین فرهت آنالیز کرده و گفته که در تاریخ موسیقی ایرانی چه نقشی داشته ام. من همیشه در صحبت هایم گفته ام که ما کارمان را انجام داده ایم. لطفی می گفت «وقتی گلپا آمد با (مست مستم) کاری کرد که مردم درب مغازه های خود را می بستند و ساعت ۹ و نیم شب به خانه می رفتند تا از طریق برنامه (گل های جاویدان) صدای گلپا را بشنوند.» من کارم را انجام داده ام. «بهرام مشرقی» هم می گفت «به جای این که به گلپا حسادت کنید و عقده های خود را خالی کنید، به این نکته توجه داشته باشید که او آمد و یک جاده خاکی را به اتوبان تبدیل کرد و گفت عوض این که از جاده خاکی عبور کنید، بیایید از اتوبان بروید. گلپا آوازی را درست کرد مثل خورشید و درخشید و رفت. به همه هم کمک می کند. از شاگردانش هم پول نمی گیرد، زیر بغل همه را هم گرفته است. شما هم بروید زیر بغل جوان ها را بگیرید بلکه چهار تا خواننده درست و حسابی پیدا شود.»

* زمانی مردم سال نو را با صدای جاودانه شما آغاز می کردند. اگر بنا باشد در سال ۱۳۹۶ نیز چنین اتفاقی رخ دهد، چه واکنشی نشان خواهید داد؟

گلپا (عکس از فرهاد رحیمی)

گلپا (عکس از فرهاد رحیمی)

بعید می دانم ذوق زده شوم و حس و حال ویژه ای پیدا کنم. ما دیگر در بخش انتهایی زندگی قرار داریم اما می خواهم بار دیگر تأکید کنم که باید جوانان این مرز و بوم را دریابیم. دیگر برای من جذابیتی ندارد که بخواهم برای پخش صدایم سر ذوق بیایم. بارها گفته ام بیایید برنامه ای بسازید و شرایطی فراهم کنید که جوانان علاقه مند و مستعد بیایند خودشان را نشان دهند. مگر ما چه گونه وارد موسیقی شدیم؟ اگر برنامه «گل ها» نبود شاید هیچ گاه ما نیز فرصت پیدا نمی کردیم توانایی های خود را اثبات کنیم. البته یک صحبت هم با جوان ها دارم. آنها نباید به طور مثال فقط به ردیف تکیه کنند و در جا بزنند. من کاری در گوشه «خجسته» دارم که بسیاری از ردیف خوان ها حتی نمی توانند گوشه آن را تشخیص دهند. ما سعی می کردیم به تمامی گوشه های موسیقی سرک بکشیم. همان زمان خیلی ها با من و شیوه آوازم مخالفت می کردند. نمی خواستند بپذیرند که من توانسته ام توجه مردم را با شیوه ای که پیش از آن متداول نبوده، جلب کنم. الان خیلی از جوان ها می آیند یک ردیف جلوی خود می گذارند و می خواهند عین آن بزنند و بخوانند. در حالی که من با وجود مطالعه و آموزش فراوان به بداهه خوانی هم می پرداختم. شاید باورش سخت باشد اما گاهی حتی تا آخرین لحظه مشخص نبود که قرار است چه شعری را بخوانم! من معتقدم موسیقی را نمی توان در یک قالب قرار داد و گفت همه باید از روی این قالب بخوانند. بسیاری اعتقاد دارند خواننده دقیقا باید آن چه نوازنده و آهنگساز می گوید را بخواند اما من می گویم آواز خواننده است که مسیر نوازنده را مشخص می کند. با مرحوم همایون خرم دو کار دارم که همان جا گفته ام «تو بزن تا من بخوانم!» اگر مردم به شنیدن صدای من تمایل داشتند به این خاطر بود که با نحوه اجرای آواز سعی می کردم شعر را در جان و دل شان تزریق کنم.

* شما در دوران جوانی اهل مطالعه هم بودید؟

اگر نبودم که کتاب چاپ نمی کردم. از من ۴۹ جلد کتاب در داخل و خارج ایران چاپ شده است. نمونه های این کتاب ها موجود است.

* فکر می کنید چرا مردم ما کمتر این موارد را در خصوص شما می دانند؟

من کارم را همان طور که به من گفتند، انجام دادم. به من گفتند «برو پشت مُرده بخوان» ولی من گفتم «نه، من پشت مُرده نمی خوانم.» من روی هیچ یک از آوازهایم «دل ای دل ای» نکرده ام و همه را با شعر شروع کرده ام؛ «ما رند و خراباتی و دیوانه و مستیم»، «پیش ما سوختگان مسجد و میخانه یکی است» و … همه آوازهایم با شعر شروع شده اند. چون آن «دل ای دل ای» و «امان امان» را نوازنده ها زنده اند. هم چهار مضرابش و هم رِنگش را نواخته اند و حالا منتظر هستند خواننده بخواند. مهم این است که خواننده چه بخواند و چه شعری را آواز کند. ما آمدیم این کارها را کردیم. می خواهم بگویم برای من اثری ندارد که بگویند گلپا چه کرد و چه نکرد. در خارج مجسمه من را می سازند و راجع به من صحبت می کنند.

* به هر حال جوانان نسل امروز باید بدانند چه گوهرهایی در این موسیقی وجود داشته اند…

مهم این است که زیر بغل جوانان را بگیریم. موسیقی که دیگر رفت و تمام شد. من به شما بگویم که موسیقی به شکل «گل ها» دیگر به وجود نمی آید چون آن زمان مسئله پول مطرح نبود. عین ورزش فوتبال می ماند. بازیکن در یک باشگاه بازی می کند و زمانی که صد تومان به او بیشتر می دهند، به باشگاه دیگری می رود. نه، آن زمان همه می زدند تا به جایی برسند و به برنامه «گل های جاویدان» راه پیدا کنند چون آقای پیرنیا به راحتی به کسی اجازه اجرای آواز نمی داد. مگر این که کسی یک چیزی در برنامه «گل ها» یا «رنگارنگ» رو کند. مسئله «عشق» و «محبت» بود. قاطی نکردن هنر با سیاست بزرگترین مسئله بود. چون اگر این اتفاق بیفتد و هنر با سیاست قاطی شود، دیگر همه چیز تمام است و باید رهایش کنید.

استاد گلپا

 

* اما بسیاری از کسانی که مردم از آنها به عنوان الگو یاد می کنند، هنر را با سیاست قاطی کرده اند و حتی از احساسات مردم سوءاستفاده نموده اند…

هنر متعلق به خداست. خود خدا عشق را به وجود آورده و این صدا را به من داده، خود خدا هم گفته برای من بخوان. به قول آقای جلیل شهناز که حرف خوبی می زد و می گفت «خدا گلپا را برای عشق خودش به وجود آورده است.» من هم برای خدا خوانده ام چون عاشق خدا هستم. ما باید به دنبال جوان ها باشیم و آنها را پیدا کنیم. پرویز یاحقی، فرهنگ شریف و جلیل شهناز هم روزی جوان بودند و باید مانند آنها را بیابیم اما محیط به گونه ای است که آدم از کارهایی که انجام می شود، خنده اش می گیرد. به طور مثال من یک روز صبح که داشتم ورزش می کردم، به رادیو گوش می دادم که خواننده می خواند «کارد سلاخ به دلم آخ به دلم آخ به دلم آخ!» آخر این شعر است؟ این موسیقی است؟ متأسفانه از این دست موارد زیاد است. ما باید به دنبال شعرهای فاخر برویم. باید سعدی، حافظ و مولانا را دریابیم. آیا این بزرگان هیچ وقت خودشان را دکتر خطاب کردند؟! نه، آنها سعدی، حافظ و مولانا بودند. الان طرف نمی تواند دو مضراب دست بگیرد و کوک سنتور را نمی داند، بعد به خودش می گوید دکتر! اجازه بدهید بگوید. ایرادی ندارد.

* شما از کتاب و مطالعه صحبت کردید. کتاب هایی که می خواندید بیشتر در چه زمینه هایی بودن

 

محمدرضا شجریان گلپا اکبر گلپایگانی
نظرات خوانندگان
 • ناشناس
  پاسخ

  امیدوارم حرفهای جناب گلپا در مورد شجریان از روی حسادت و کینه و دشمنی نباشد

 • ناشناس
  پاسخ

  اقای شجریان در چه موردی از استاد گلپا بالاتر است که استاد گلپا به شجریان بخواهد حسادت کند چه از لحاظ سواد موسیقیایی و چه از لحاظ خلاقیت و چه از لحاظ رسایی و زیبایی صدا هیچ یک از اواز خوان ها ی موسیقی نمی توانند با گلپا رقابت کنند بقول علیرضا افتخاری که خود شاگرد شجریان بوده در مورد استاد گلپا می گوید : استاد گلپایگانی در جایگاهی از موسیقی قرار دارند که دست هیچ یک از اساتید به ان جایگاه نخواهد رسید این نقل قولی کوتاه بود از علیرضا افتخاری یادمان نرود گلپا یک پدیده است یک نابغه است این موضوع را خواننده های بزرگ جهان فهمیده اند و قبول دارند ولی ما ایرانی ها اطلاعات کمی از گلپا و ایرج داریم در اینده همه چیز مشخص خواهد شد انشالله

  • ناشناس

   درود نمیدانم چقدر از موسیقی و بویژه آواز میدانید.اینجانب که 30 سال است آواز کار می کنم جرات نمی کنم مانند شما نظربدهم و دیگران را با هم مقایسه کنم یک چیز را فهمیده ام مانند شجریان چه از لحاظ تسلط و فن آواز و چه از لحاظ صدا چه از دیدگاه شخصیتی خواننده ای ندیده ام. بهتر است نظر استادان دیگر را هم در مورد ایشان جویا شوید مانند دکتر حسین عمومی خدا بیامرز. متاسفانه گلپا خیلی خودستایی می کند وخواهان شهرت است و این موضوع را استاد برومند خوب فهمیده بود که اجازه نمیداد در برنامه گلها ظاهر شود چون از میزان سواد موسیقیایی گلپا بخوبی آگاه بود و میدانست گلپا هنوز از لحاظ سواد آوازی آمادگی حضور در چنین برنامه وزینی را ندارد. شما آوازهایش را ببینید که همه تکراری هستند و بویژه پس از طرد شدن از سوی برومند بسیار در جا زد. ولی آوازهای شجریان را بویژه پس از آشنایی با استادان برومند وپایور گوش کنید هیچکدام مانند دیگری نیستند. از سویی همیشه احترام پیشکسوتان و استادان دیگر را نگه داشته است. استادم که با شجریان و شهیدی شاگرد مهرتاش بوده است می گفت شهیدی و منتشری و شجریان شاگردان ارشد بودند و پیش استاد مهرتاش می نشستند و بقیه هم مانند کلاسهای مدرسه روبروی آنها. استادم تاکید داشت که با آنکه شجریان بسیار فنی و خوب می خواند ولی به احترام شهیدی هیچگاه با حضور شهیدی در کلاس نمی خواند حال مقلیسه کنید این را با دیدگاههای گلپا در باره استادش برومند! با این همه اینها سرمایه های موسیقی آوازی ما هستند که شلید مانندشان مانند شاعران برجسته ما دیگر نیاید. کاش گلپا یک کمی ملاحظه حال و روز خراب آواز ایرانی را میکرد. نیازی به کوبیدن دیگران نیست وقتی که به اندازه کافی معروفیت داری. کیست که گلپا را نشناسد به هر حال ایشان زحمت بسیاری برای آواز ایرانی کشیده است ولی هر کسی جایگاه خودش را دارد و گلپا هم باید اینرا بفهمد.

 • ناشناس
  پاسخ

  'گلپایگانی بر قله موسیقیست.بر دلها حکومت میکند و محبوبیتش تابع زمان نیست.

 • امین
  پاسخ

  گلپا گلپا هست وهمیشه گلپا باقی خواهد ماند البته اگر چشمها را بشوییم و نظر پاک کنیم

 • احمد
  پاسخ

  باسلام.صدا استاد گلپا محشره واقعا.واقعا باید قدره این نعمت رو بدونیم.

 • احمد
  پاسخ

  باسلام.صدای استاد گلپاواقعا حرف نداره.خدایی من به صداهای این سه اساتیدگلپا ایرج شجریان زیاد گوش دادم اما صدایه استاد گلپا ی چیزه دیگس.زنده باد استاد گلپا

 • ناشناس
  پاسخ

  سلام. درود بر ايرج وگلپا وشجريان. ايكاش تواين سالهاى اخير. مخصوصا زمانيكه هرسه استادجوانتر بودن. دعوت ميشدن به تلويزيون برنامه زنده ميخواندندو مردم حالشو ميبردن. بعد برنامه استعداديابى جوانان تشكيل ميدادن. اين سه استاد بى بديل انتخاب ميكردن واز استعدادهايى كه در شهرها وروستاها كارگرى ويا.........براشون آهنگ ساخته ميشد وميخواندند بعد ميديديد چه كسانى داريم باصداهاى عالى كه عمرشون به بطالت گذشته وميگذره.با آرزوى سلامتى براى اين سه اسطوره موسيقى ايرانمون.

 • حسين صفرخواه
  پاسخ

  سلام. به نظر اين حقير دراين شرايط بياييم فقط براى همديگه. مخصوصا اين سه استاد بى بديل موسيقيمون ايرج. گلپا. شجريان وديگران دعا كنيم. برأى سلامتى جناب شجريان دعا كنيم. اصلا بنده درشأن استاد بزرگ گلپا نميبينم كه درمورد آقاى شجريان از روى حسادت و غرض ورزى صحبت كرده باشند وانشاالله كه اينطور نبوده. فقط نظر شخصيمو بگم. ايكاش درسالهاى گذشته ازوجود سه استاد بى بديل استفاده شده بود. به هرحال هرخواننده اى طرفداران خاص خودشون رو دارند. بياييم قدرشونو بدونيم. كه با اين صداها زندگى كرديم. بيا تا قدر يكديگر بدانيم. كه تا ناگه زيكديگرنمانيم.

 • حسين صفرخواه
  پاسخ

  باسلام به ايران. به موسيقيدانانمون. به موسيقيخواهانمون. وسلام برشما خواننده عزيز ومحترم. عزيزان شماهايى كه نظراتتون بسيار محترم است. شمارو به شرافتتون. موسيقى مارو كه ازبين بردن. ماديگه چيزى بنام موسيقى اصيل ايرانى نداريم. ما بجز يكعده معدود وانگشت شمار خواننده خوب ديگه ندارم. واگر هم داريم بهشون ميدان داده نميشود. بقولى. افسوس كه مردمان دانا رفتند. شيرين سخنان مجلس آرا رفتند. مثلا يكجا خوندم آقاى فلان در حدود يكسال نميدونم چارصد. ياپانصد. كنسرت داده. اين براى امثال اساتيدى مانند شجريان. گلپا. ايرج. وغيره درد نيست كه بايگانى شده اند. اونها انقدر درد دارن كه ما با مقايسه كردنشون به دردهاشون اضافه كنيم. ببينيد اگر اين سه بزرگواران دراين عرصه فعاليت نميكردن. ماالان چيزى بنام موسيقى اصيل نداشتيم. پس به نظر اين حقير الان موقع مقايسه اينها باهم نيست. يكى ازديگرى استادتر وبهتر وبنامتر. الان ما اومديم ميگيم. آرنولد ميزنه. يا راكى. بروسلى ميزد ياجكى چان. يا مثلا شبهاى برره خوب بود يا ليسانسه ها. هركدام در شرايط زمان خودش خيلى خوب. ونقل مجالس ومحافل بوده. پس نميشه بگى كدام بهتر. بگيم اينها باعث شدن. موسيقى ما هنوز رنگ وبو دارند. اميدوارم منو به بزرگى خودتون ببخشيد. دلم خيلى پره. وخواستم كمى سبك بشم. وبگم يكعده ازآب گل آلود ميخوان ماهى بگيرن. دوستتون دارم. موفق باشيد.

 • استاد گلپا رابا هیچ خواننده که سنتی می خواند نمی توان مقایسه بلکه مراتبی بسیار بالاتر از آنها داردمن تمام نجوانی وجوانی خودرا با آهنگهای این استاد گذراندم وتمام زندگی من خاطره است امید وارم سلامت باشد

  • علی شکوهی

   شما لطف کن نظرتو هر چقدر محترمه برای خودت نگه دار واینگونه یکه به قاضی نرو.تو دوران نوجوونی وجوونیت یحتمل عاشق بودی وبا چهچهای گلپا حال میکردی دلیل نمیشه بگی خواننده فقط گلپا.شما علم موسیقی نداری.شما اصلا میدونی مرکب خوانی چیه این گلپای شما هم فقط در مرکب خوانی به گرد پای خلیفه اواز ایران استاااااااد محمد رضا شجریان نمیرسه

 • اگراز یک پولدار پولش را بگیرند و چیزی ازان باقی نماند پس عددی نیست اگراز یک هنرمند هم هنرش رابگیرند غیراز یک شهروند ایرانی چیزی ازاو باقی نماند این هنر تاهست هنرمندش محبوبه ولی مردم ایران هرچند ثابت کرده اند احساسی اند ولی فراموشکار نیستند هنر ازهرنوعش اگر قراره یااشک مردم رادربیاره یاخنده برلبها بیاره هنر نیست شعبده بازیه هنر باید همراه مردم باشه وگاها دربلاتکلیفیها راهنمای مردم باشه مثل ای ایران شجریان در سپیده انهم در زمان انقلاب وجنگ یا برانگیزنده احساست مردم در بلاهایی مثل زلزله بم باشه یا دفاع از حیثیت مردم در برنامه تفنگت را زمین بگذار و .......... این است راز ماندگاری افراد

 • داوراردبیلی
  پاسخ

  حیف شد که بیش از40سال مسکوت گذاشتند
  تا نخوانند
  اینها گنج باارزش ایران بودند که درک نشدند
  استادان گلپا. ایرج . شجریان.یاحقی. شهناز. ملک. و...
  سه قله بلند افتخار آمیز کوهستان هنر ایران یعنی گلپا . ایرج . یاحقی است که تا ابد سرفراز خواهند ماند

 • کیوان
  پاسخ

  عشق من استاد گلپا وایرج

 • جعفرفارسانی
  پاسخ

  درود بر اساتید ایرج،گلپا وشجریان

 • احسان
  پاسخ

  عشق و زندگی یعنی گوش دادن ب صدای نازنین استاد گلپا...دوست عزیزم شمایی ک میگین آوازای استاد گلپا تکراریه من مطمنم همه اوازای استادو گوش ندادین در ضمن این مرده بزرگ زمانی خدا خلقش کرد و شکوفا شد که موسیقی ایرانی در حال نابودی بود...چرا انقد بی انصافین

 • ناشناس
  پاسخ

  جناب گلپا خواننده خوب و محبوب ایران ولی استاااد شجریان مرد اول آواز در ایران و شهرت جهانی دارند.

 • سیاووش
  پاسخ

  استاد بی بدیل و امپراطور آواز ایران زمین کسی نیست استاد محمدرضا شجریان

 • سیاووش
  پاسخ

  بااحترامی که برای تمامی اساتید موسیقی اصیل ایران زمین و طرفداران عزیز و ارجمندشان قائل هستم ، از سخنان استاد گلپا کاملا مشهود است که مغرضانه در مورد استاد شجریان صحبت میفرمایند، نمیدانم بعضی از اشخاص متشخص و ناموری همچون استاد گلپا چرا حقایق رو منکر میشن ، هنر استاد شجریان بر همگان پوشیده نیست، اظهرومن ا لشمس جای انکار نیست، درود بر خسرو آواز ایران زمین استاد محمدرصا شجریان

 • امیرپاشای
  پاسخ

  باسلام بابرنامه های که ازاستادگلپادیدم وننطالبی که ازایشان خواندم باکمال احترام ایشان رابسیارفردی مغرور وازخودراضی دیدم نام ایرانی به نام شجریان افتخارمیکنداقای گلپاشجریان همیشه خودراخاک ره مردم ایران زمین یاد میکند اما شما فقط وفقط خودتان راتمجید میکنید

 • علی جعفری
  پاسخ

  استاد شجریان خسرو اواز ایران است ایرج و گلپا نیز خوب هستند اما انصافا استاد شجریان چیز دیگریست من از شاگردان شاگرد ایشان بودم اقای غلام رضا رضایی یکی از مربی های ورزش خودم نیز همانجا بود و مثل من امده بود که تعلیم ببیند میگفت سبک ایرج را نخوانید خوب نیست

 • علی جعفری
  پاسخ

  با درود مجدد ضمن این که استاد افتخاری هرگز شاگرد استاد شجریان نبوده بلکه استاد شجریان مثل من زمانی از صدای ایشون خوشش میومده

 • استاد گلپایگانی (گلپا )یکی از اسطوره های تکرار نشدنی طبیعت و موسیقی پرآوازه ایران هستند سایشون همیشه بالای سر موسیقی ایران باشد
  الهی امین

 • ناشناس
  پاسخ

  دوست عزيزي كه فرمودي 30 سال است كه آواز كار ميكني. ميتوني لطف كني خودترو معرفي كني به هر حال بعد از 30 سال كار آواز بايد براي خودت استادي باشي و مشغول تدريس اين رشته و ممكنه كه حتي ما شمارو بشناسيم شايد ماهم كه علاقه منديم بخاهيم از كلاس شما استفاده كنيم. نظرات شما بسيار محترم است اما در مورد اساتيد گلپا و شجريان باز هم ميشود بيشتر بحث كرد كه شايد در اين وب سايت جاش نباشه ممنون

 • ناشناس
  پاسخ

  باسلام و ادب و احترام خدمت همه
  میخواستم بگم جسارتا لفظ کلمه " استاد " رو فقط در مورد استاد بی بدلیل موسیقی اصیل ایران یعنی " استاد محمدرضا شجریان" میتوان بکاربرد.

 • جوفریزر
  پاسخ

  برتر بودن شجریان به گلپا و البته تمام خوانندگان این کشور نیازی به اثبات نداره.اما برای اینکه مستعمان غیر حرفه ای با دیدن نوشتارهای بعضی از دوستان گلپا دوست!!!سر در گم نشن فقط یه دلیل میاورم تا موضوع برای غیر حرفه ای ها پیچیده به نظر نیاد ...فقط به این سوال جواب بدهید که چرا اکبر جون فقط دلش میخواد خودش رو با شجریان مقایسه کنه؟؟؟؟؟؟؟....دوستان این دو تا قابل مقایسه نیستن ...کلاس آوازی شجریان صد سال از اکبر جون بالاتره ....دوستان شما به تحریر های گلپا وقتی کناره هایده نشسته و تو تلوزیون ملی اواز میخونه گوش کنید !در حد خنده مضحک هست ...تحریر های دو نتی یا گاهی تک نوتی ......آخه گلپا کی تونسته چهارگاه شجریان مرکب خوانی شجریان یا چی بگم اخه، دل شدگان شجریان رو اجرا کنه .......دوستان هر نظری میدید بدید فقط به خاطر شان هنر این دو نفرو اصلا با هم مقایسه نکنید .این ها ابدا قابل مقایسه نیستن.....لطفا تحریر شجریان در دو اکتاو رو گوش کنید یا مخالف سه گاهش با تجویدی رو در گلهای رنگارنگ ببینید که اکبر گلپا اصلا تو خواب هم نمیتونه چنین کارهائی رو بکنه ....شجریان اقیانوسه ولی اکبر طلائی !!!یه پیاله آب هم نیست (البته در کناره شجریان)
  حالا برای اینکه ما فقط حرف نزنیم و یکمیم بخوام شمارو به چالش بکشم ....شما یه اثر اکبرجوووووووووون معرفی کنه که بتونه از لحاظ کلاس آوازی آواز شجریان در آلبوم بیداد رقابت کنه ....
  دوستان ملیون ها انسان هستن که برای اندی و گوگوش و هایده و لیلا فروهر جونشنونم میدن اما این دلیل نمیشه که اینا خوانندن!!حالا به طریق بالا افراد زیادی باشن که گلپا رو دوس داشته باشن اما در حوزه ی موسیقی سنتی اکبر گلپا نباید حتی خودش رو با شجریان مقایسه چون من فکر میکنم فقط داره اون یه ذره اعتباره خودشم رو از دست میده !!گلپا تو برنامه های گلهای جاویدان بیشتر از صد تا اثر داره ....دوستان همه ی اینا شبیه همن .....همشون...حتی دو بار هم نمیشه به اینا گوش داد ....خسته کنندس .....من نفری نیستم که کسی رو بکوبم اما این گلپا دیگه خیلی گنده تر از دهنش در مورده شجریان صحبت کرده...امید وارم تند حرف زدن بنده رو ببخشید

  • بی نام

   <b>چقدر تعصب نوشته های شمارو مضحک و پر غلط و غلوط کرده. زید به خودت فشار نیار دوست عزیز. شجریان صداش هیچی نداره و از اون خوش صدا تر فراوان هستند. به قول شما اصلاً صدای استاد گلپا با امثال شجر و خیلی های دیگه حتی قابل قیاس نیست.
   ...آخه شما اصلاَ میدونی تحریر چیه؟ تفاوت سبک اصفهان با سبک تهران و تبریز و قزوین چیه که میای تحریر ها رو با هم مقایسه می کنی؟ گلپا با یک مرکب خوانیِ گل سبو به دوش آمد اون هم در سنینِ میان سالی هفت تای شجریان رو شسته گذاشته کنار. بعد تو هنوز گیر کردی توی کارهای تلویزیونیِ ضعیفی مثل دلشدگان که فقط نقطه ی قوتشون آهنگسازیشون بوده؟ یه کم تفکر هم خوبه....
   کاری که استاد گلپا با مهارت تمام و محض سوختن همه جای بدخواهان و حسودانشون روی مصوتهای کشیده ای مثل «و» و «ی» انجام دادن....

   استاد گلپا دکترای زبان و ادبیات فارسی شون رو از دانشگاه شیراز گرفتند. به همین دلیله که کلمه به کلمه ی اشعار رو چه در آواز و چه در تصنیف به زیبایی و رساییِ تمام اجرا می کنند. برعکس اکثر خواننده ها از جمله استاد شجر که نصف کلمات رو می خورن یا تو فضای فکشون خفه می کنن معلوم نیست چی داره می خونه. والا ما تا شنیده بودیم درباره ی صداهای مشابه شجریان شنیده بودیم. حالا اینکه میگی کارهای استاد گلپا شباهت به هم داره از طنزهای روزگاره. نه تنها هیچ اثری از آثار استاد گلپا تقلید از اون یکی نیست، بلکه حتی در یک اثر هم هیچ فرازش تکرارِ فرازِ دیگش نیست. درود بر استاد گلپا که حتی تا قرنها پس از خودش حرف جدید برای گفتن و کشف کردن داره. درود بر استاد گلپا که برای اولین بار آواز رو از فرم بداهه خوانیِ محض خارج کرد و ملودی رو هم چاشنیِ اون کرد. بله، این کارها فقط از یک اسطوره ی موسیقی برمیاد...یا حق</b>

  • سیدحمید

   این آقای گلپایگانی چرا هی منم منم میکنه؟؟؟ من چند تا دکترا دارم من چند تا مجسمه ازم ساختن من فلان.....اصلا چه لزومی داره تا شروع به مصاحبه میکنی فوری اسم استاد شجریان رو میاری و از ربنا و مرغ سحر میگی؟؟؟والا هر کس تو موسیقی سنتی کار کرده باشه میدونه از نظر کیفیت و کمیت هیچ خواننده ای به پای استاد شجریان نمیرسه دوستان فقط چند تا کارهای استاد شجریان رو که با موسوی و فرهنگ شریف اجرا شدن گوش کنن میفهمن کی برتره .....

 • جلال
  پاسخ

  تو مصاحبه نوشته که از جهاندار بپرسین
  ی کلیپ از جهاندار هست که میگه شجریان موسیقی را مثل یک شهر با خیاباناش و کوچه هاش و حتی پلاک اونو میشناسه و اجرا میکنه و کسی دیگر نخواهد امد در این سطح از علم موسیقی

 • عباس
  پاسخ

  جناب گلپا، به قول فردوسی بزرگ : چو خواهی که نامت رود در جهان مکن نام نیک بزرگان نهان

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین