کد خبر: 34889 A

اولین کنسرت ارکستر ملی ایران در سال ۹۸ به آهنگسازی پیمان سلطانی و رهبری روبن آساتریان پنجشنبه شب پنجم اردیبهشت ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

ایران آرت: ارکستر ملی ایران در اولین کنسرت سال ۹۸ خود که با عنوان "سرو آزاد" میزبان علاقه‌مندان موسیقی بود، به آهنگسازی و تنظیم پیمان سلطانی و رهبری ارکستر روبن آساتریان قطعاتی ملی و میهنی و عاشقانه را با شکل و شمایلی متفاوت روی صحنه برد.

از نکات جالب‌توجه کنسرت ارکستر ملی ایران که طی دو شب میزبان مخاطبان بود حضور سه خواننده صاحب‌ذوق اما کمتر شناخته‌شده موسیقی ایرانی با نام‌های مهدی امامی، پارسا حسندخت و علیرضا وکیلی منش در ترکیب اجرا بود که با همراهی گروه کر به رهبری رازمیک اوحانیان قطعاتی را اجرا کردند.

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی از مهمانان ویژه این برنامه بودند.

عدم حضور فریدون شهبازیان مدیر هنری و رهبر ثابت ارکستر ملی ایران نیز از جمله نکاتی بود که می‌توان به آن اشاره کرد.

اولین کنسرت ارکستر ملی ایران که همراه با ارکستر سمفونیک تهران از مجموعه‌های دولتی موسیقی کشورمان به حساب می‌آیند، در شرایطی برگزار شد که گروه نوازندگان این ارکستر نیز پس از برگزاری آزمون سال گذشته دچار تغییر و تحولات اساسی شده بود که این موضوع در نوع چینش و حضور نوازندگان به وضوح دیده می‌شد.

به گزارش مهر، پیمان سلطانی آهنگساز شناخته شده موسیقی کشورمان که پیش از این آثار متعددی از او روی صحنه‌های مختلف اجرا شده‌اند طی روزهای گذشته پیرامون این کنسرت گفته بود: "نوع آهنگسازی که برای این کار در نظر گرفته شده یک کار متفاوت است که با کنسرت‌های گذشته ارکستر ملی تفاوت‌هایی دارد. این تفاوت هم اصلاً به معنای بدتر و بهتر بودن نیست. بلکه از منظری دارای تفاوت است که وقتی نوازندگان ارکستر با کار مواجه شدند انتظار چنین کارهایی را نداشتند. این قطعات ترکیبی از آثار موسیقی مدرن و کلاسیک است که متفاوت‌تر از موسیقی گل‌هاست که من در آن تلاش داشتم ارائه‌دهنده چارچوب متفاوتی از آثاری باشم که شنونده کمتر با آن مواجه شده است. به اعتقاد من خوانندگانی که بنده در کنسرت جدید ارکستر ملی معرفی کردم بسیار عالی هستند. من قطعاً برای این کنسرت برای فروش بیشتر و ماجراهایی که به گیشه مربوط می‌شود موسیقی کار نکرده‌ام و شما مطمئن باشید این خوانندگان گرچه برای عموم مخاطبان اسم‌های کمتر شناخته شده‌ای هستند اما دارای کیفیت‌های قابل‌توجهی هستند که قطعاً در آینده‌ای نزدیک با مخاطبان بیشتری مواجه خواهند شد."

در بخش اول کنسرت که به اجرای "عاشقانه‌ها" اختصاص داشت قطعات "نوروز" با شعر محسن حسینی و همراهی گروه خوانندگان، "عاشق" برگرفته از یک ملودی ارمنی با شعر غلامرضا سلیمانی و خوانندگی علیرضا وکیلی منش، "آتش در سینه" بر اساس ملودی زنده‌یاد مرتضی نی داود با شعر پژمان بختیاری و خوانندگی مهدی امامی، "عاشق مشو" بر اساس ملودی زنده‌یاد جلال ذوالفنون با شعر رضا ثابتی و خوانندگی پارسا حسندخت، "موسم گل" بر اساس ملودی زنده‌یاد موسی معروفی، شعر وحید دستگردی و خوانندگی پارسا حسندخت و "یلدا" با شعر محسن حسینی و خوانندگی مهدی امامی برای مخاطبان اجرا شدند.

اجرای قطعات ملی - میهنی بخش دوم کنسرت ارکستر ملی را تشکیل می‌داد که در این بخش از برنامه قطعات "ای وطن" با شعر محسن حسینی و همراهی گروه خوانندگان، "ایران هنگام کار است" بر اساس ملودی از درویش خان، شعر ملک‌الشعرای بهار و خوانندگی علیرضا وکیلی منش، "ایران جوان" بر اساس ملودی از موسیقی فولک جنوب اروپا، با شعر بیژن ترقی و خوانندگی مهدی امامی، "کنسرتو برای کمانچه" بر اساس ملودی فولک غرب ایران با تک نوازی کمانچه علیرضا دریایی، "میهنم سلام" با شعری از غلامرضا سلیمانی و خوانندگی پارسا حسندخت و "ای میهن" با شعری از محسن حسینی و خوانندگی پارسا حسندخت و علیرضا وکیلی منش پیش روی تماشاگران قرار گرفت.

پیمان سلطانی تالار وحدت ارکستر ملی ایران روبن آساتریان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین