کد خبر: 38454 A

سی‌امین آلبوم سیدحسام‌الدین سراج با نام "چشم بی‌خواب" به آهنگسازی مجید مولانیا منتشر شد.

ایران آرت: خواننده نامدار اصفهانی که کمتر از ۲۰ روز دیگر تولد ۶۱ سالگی خود را جشن می‌گیرد، از اواخر دهه ۵۰ با دوگانه "نینوا" به جرگه خوانندگان موسیقی ایرانی پیوست و در این سال‌ها هرگز از تولید و انتشار آلبوم دست نکشید. "چشم بی‌خواب" به عبارتی سی‌امین آلبوم رسمی سراج است که در آخرین روزهای تیرماه ۹۸ رونمایی شد و بازگشت او به بازار با یک اثر تازه چهار سال پس از "لب‌خوانی باران" است.

آلبوم ۶۱ دقیقه‌ای "چشم بی‌خواب" ۹ قطعه دارد و نوازندگان آن از گروه موسیقی سور هستند. آلبوم با "سفر" و شعری از مولانا آغاز می‌شود و بعد نوبت به ساز و آواز اصفهان و چهارمضراب با شعری از حافظ می‌رسد. "جست‌وجوی دوست" از مولانا، "چشم بی‌خواب" از حافظ و "دولت عشق" از حافظ تصنیف‌های بعدی هستند که به یک قطعه تکنوازی کمانچه آلتو می‌رسند. "سرود کهن" با شعری از هوشنگ ابتهاج (سایه)، قطعه ۱۳ دقیقه‌ای ساز و آواز شور با اشعار باباطاهر و محمدرضا شفیعی‌کدکنی و سرانجام قطعه "ایران" با شعر حسین منزوی پایان‌بخش آلبوم تازه سراج هستند.

بر اساس آنچه در شناسنامه آلبوم آمده، ضبط ارکستر "چشم بی‌خواب" در زمستان ۹۵ و ضبط آواز آن در پاییز ۹۶ انجام شده و آلبوم پس از دو سال در تابستان ۹۸ به بازار آمده است. جمشید صفرزاده سنتور، حمید قنبری و امین دادوری سازهای کوبه‌ای، علیرضا دریایی کمانچه، صابر سوری عود، فرنام اسکندری کمانچه آلتو و مجید مولانیا تار نوازندگان گروه موسیقی سور هستند که در تولید آلبوم با سراج همکاری کرده‌اند.

سراج در آبان‌ماه ۹۷ و حدود هشت ماه پس از پایان تولید "چشم بی‌خواب" در یادداشتی کوتاه درباره این آلبوم چنین نوشت: "در این مجموعه سعی بر آن بوده است تا در عین وفاداری به سابقه هنری و فرهنگی سرزمین محبوب‌مان ایران، جذابیت لازم برای مخاطب هم لحاظ شود. انتخاب اشعار عارفانه و عاشقانه از بزرگان و غزل حماسی "ایران من" از حسین منزوی مبنای قطعه‌های باکلام این مجموعه بوده است."

 

حسام الدین سراج
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین