کد خبر: 40570 A

جسی نورمن، اسطوره اپرا و یکی از بزرگترین خوانندگان سوپرانوی قرن بیستم در ۷۴ سالگی درگذشت.

ایران آرت: جسی نورمن، خواننده آمریکایی اپرا، در سن ۷۴ سالگی بر اثر پیامدهای آسیبی درگذشت که چندین سال پیش به نخاعش وارد آمده بود. نورمن در طول زندگی‌اش به چهار جایزه گرمی برای آثاری که اجرا کرده بود و به یک جایزه به پاس یک عمر دستاورد هنری دست یافت. افزون بر این، او مدال ملی هنر را دریافت کرد که مهم‌ترین نشان افتخاری است که از سوی کنگره ایالات متحده آمریکا به هنرمندان و حامیان هنر اهدا می‌شود.

این خواننده آفریقایی-آمریکایی نخستین هنرمند تیره‌پوستی بود که در دنیای اپرا به موفقیت رسید. او بیش از هر چیز به عنوان خواننده اپراهای ریشارد واگنر شهرت داشت. او همچنین آثاری از فرانسیس پولنک، لئوش یاناچک، بلا بارتوک، جوزپه وردی، ریشارد اشتراوس یا آرنولد شونبرگ را همواره در برنامه‌های خود اجرا می‌کرد. نورمن یکی از مشهورترین ستارگان اپرا در سراسر جهان به شمار می‌رفت، اما به عنوان خواننده موسیقی جاز نیز از معروفیت برخوردار بود.

به گزارش دویچه‌وله، در اطلاعیه‌ای که جیمز نورمن و الن استورکی به مناسبت درگذشت خواهرشان منتشر کرده‌اند آمده است که آنها به دستاوردهای هنری جسی نورمن افتخار می‌کنند. این برادر و خواهر نوشته‌اند: "ما همچنین به تلاش‌های انسان‌دوستانه او در مبارزه با گرسنگی، بی‌خانمانی و برای آموزش جوانان در عرصه‌های هنر و فرهنگ افتخار می‌کنیم."

اپرای متروپولیتن در نیویورک که نورمن در آن ۸۰ برنامه اجرا کرده بود در اطلاعیه‌ای نوشت که "یکی از بزرگترین سوپرانوهای نیمه دوم سده گذشته" از دنیا رفته است. پیتر گلب، مدیر اپرای متروپولیتن گفت: "جسی نورمن یکی از بزرگترین هنرمندانی بود که در اپراخانه ما برنامه اجرا کرده بود. میراث او جاودانه خواهد بود."

چندین تن از همکاران و ستارگان دنیای موسیقی مانند رنه فلمینگ، الهه اپرا، از مرگ او ابراز اندوه کرده‌اند. 

خواننده زن اپرا خواننده اپرا جسی نورمن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین