کد خبر: 44064 A

کریستف لوی، کارگردان این اجرا نیز تلاش کرده تا به جای تکیه بر تیپ‌سازی‌های معمول، پیچیدگیِ کاراکترهای این اثر را نشان دهد.

ایران آرت: اپرای دون پاسکال اثر دونیزتی، کمدی پرماجرایی است سرشار از عشق و شیدایی که هویت شخصیت‌ها در آن بارها عوض می‌شود. این اپرا حالا با حضور ژولی فوش و جوهانس مارتین کرانزل در نقش‌های اصلی به اُپراخانهٔ زوریخ بازگشته است.

زندگی نورینا، همسر جوان دون پاسکال، در جریان ماجرایی درهم‌تنیده زیر و رو می‌شود.

به گزارش یورونیوز، جوهانس مارتین، بازیگر نقش دون پاسکال می‌گوید:‌ "همهٔ نسخه‌های این اپرا شبیه هم اند، و معمولا دون پاسکال فلک‌زده را می‌بینیم که با کیسهٔ آب گرمش روی صحنه این طرف و آن طرف می‌رود. اما ما می‌خواستیم کارمان متفاوت باشد."

وقتی دونیزتی این اپرا را در سال ۱۸۴۲ تصنیف کرد،‌ زمانی بود که علائم بیماریِ سختش دیگر آشکار شده بود.

کریستف لوی، کارگردان این اجرا نیز تلاش کرده تا به جای تکیه بر تیپ‌سازی‌های معمول، پیچیدگیِ کاراکترهای این اثر را نشان دهد.

او در این‌باره می‌گوید:‌ "صحنه‌های این نمایش یادآور خداحافظی‌ با زندگی و همزمان کشف شادی‌های آن هستند؛‌ بنابراین هدف من هم در اجرای این اپرا ایجاد توازنی بود میان این دو نکته."

ژولی فوش که به‌خوبی از پس اجرای نقش نورینای جوان و ناقلا بر می‌آید می‌گوید :‌ "اجرای نقش نورینا لذت‌بخش است چون او بامزه است و به‌خصوص در این اجرا کلی شوخیِ تلخ دارد."

او همچنین می‌افزاید‌: "او با اجرای یکی از قطعات اصلی کار به‌نوعی می‌گوید که خوب بلد است با مردها چطور تا کند. یعنی می‌داند که چه وقت رو بگرداند و کی نم اشکی بریزد، یا آهی بکشد و غمزه‌ای بکند." ‌

کریستف لوی، کارگردان این اثر می‌گوید که می‌خواسته نورینا را زنی نشان بدهم که از خلال آشنایی با دون پاسکال چیزی را در خودش کشف می‌کند، چیزی شبیه وجدان اخلاقی.

و می‌افزاید:‌ "تماشای اپرای دون پاسکال بیش از هر چیز به ما یادآوری می‌کند که قلبی گشوده داشتن و عاشق شدن یعنی چه."

 

اپرا خواننده اپرا دونیزتی اپرای دون پاسکال
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین