کد خبر: 47344 A

کلهر، دیدنی‌اش، افزونه‌ها دارد بر شنیدنی‌اش؛ زبان بدن او در نوازندگی، حاوی جزئیات دیدنی بسیاری است که شنیدن موسیقی‌اش را هم لذت‌بخش‌تر می‌کند.

sdv

ایران‌آرت، صابر محمدی: این که این جا آثار کیهان کلهر را به عنوان نوعی از موسیقی که شاید همه اهل شنیدنش نباشند، برای شنیدن در تعطیلات معرفی می کنیم. از این روست که می بینیم هر وقت بلیت فروشی اجراهای این موسیقی‌دان آغاز می‌شود رکورد می‌زنید و در چند دقیقه تمامش می‌کنید و حسرت می‌نشانید بر دل خیلی‌ها که جا می مانند از خرید بلیت. پیش خودمان می گوییم با این اوصاف که استاد این قدر طرفدار دارد و هواداران او دیگر در اقلیت نیستند، پس پیشنهاد موسیقی اش برای روزهای شنیدن در روزهای تعطیل پیش رو، می تواند عده بسیاری از مخاطبان موسیقی را مورد خطاب قرار دهد. این را می گذاریم پای جادوی کمانچه نواز ستایش شده ایرانی که توانسته موسیقی نابش را تا این قدر در دل های عموم بگسترد و از هر طیفی با هر سلیقه ای طرفدار داشته باشد. بیش باد.

کیهان کلهر امسال آلبومی منتشر نکرد و هنوز واپسین اثر منتشرشده او در قالب آلبوم همان «هنوز پاییز است» محسوب می شود که سال ۹۷ در بازار موسیقی عرضه شد. اما خب تمرکز استاد در سال ۹۸، به مانند سال پیشین، بر اجراهای متعدد صحنه ای در ایران و جهان بود. تلاش او در توسعه ایده های موسیقیایی اش از مسیر اصرار بر اجراهای متعدد در سال ۹۸، کاملا به چشم آمد و جای انتشار آلبوم را گرفت. ویژگی این اجراها را از دو وجه می توان بررسی کرد:

نخست این که او در گستردن سفره کنسرت «شهر خاموش» بر پهنه جغرافیایی ایران و چند کشور در جهان، خواست این اجرا را که یکی از شاهکارهای موسیقی جهان در دهه گذشته محسوب می‌شود به گوش خیلی از مردم برساند و از راه اجراهای متعدد یک کنسرت، هم مرکزیت زدایی را مد نظر قرار دهد و هم مخاطبان متعدد خودش را در سراسر ایران و نه تنها در تهران، سیراب کند. این گونه بود که در سال ۹۸، هزاران نفر توانستند از نزدیک، یکی از خوش‌تراش‌ترین نواهای هستی را بشنوند.

ویژگی دوم، اتفاقا جدای از ویژگی اول قابل بررسی است. کلهر که بارها و بارها در طول سال گذشته و امسال، یک کنسرت یعنی «شهر خاموش» را روی صحنه برد، به عنوان هنرمندی که کارش هم نفسی با موسیقی ملل مختلف و یافتن قرابت با هنرمندان کشورهای گوناگون است، تنوع در اجراها را نیز فراموش نکرد و با چندین و چند هنرمند ایرانی و خارجی در کشورهای مختلف دنیا همکاری کرد و اجراهای درخشانی به یادگار گذاشت. ابتدای سال او با آهنگسازی پروژه جدید جاده ابریشم با این گروه همکاری کرد. با اردال ارزنجان در مراسم اعطای بیستمین جایزه موسیقی وومکس که به خودش رسیده بود در فنلاند روی صحنه رفت و همکاری با هنرمندان جهان را با اجرای کنسرت با رامبرانت تریو در لندن ادامه داد و سپس در چند شهر آمریکا دوباره با جاده ابریشم کنسرت اجرا کرد. مدتی را هم با چند اجرای دونوازی با بهنام سامانی در چند شهر اروپا سپری کرد و  با کیا طبسیان و هادی حسینی هم در سوئیس روی صحنه رفت.

حالا شاید بپرسید این ها که گذشته و رفته و خوش به حال کسانی که بودند و از نزدیک دیدند و حالا ما چه کنیم. اما خبر خوبی برایتان داریم و آن هم این که جز اجرای کنسرت های «شهر خاموش» در ایران، بخش هایی از این همه اجرای متنوع را که نام بردیم، می توانید در کانال شخصی کیهان کلهر در تلگرام یا در چند سایت به اشتراک گذاری ویدیو پیدا کنید و به تماشا بنشینید. می دانید که، کلهر، دیدنی‌اش، افزونه‌ها دارد بر شنیدنی‌اش؛ زبان بدن او در نوازندگی، حاوی جزئیات دیدنی بسیاری است که شنیدن موسیقی‌اش را هم لذت‌بخش‌تر می‌کند.

 

 

کیهان کلهر کنسرت کیهان کلهر صابر محمدی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین