کد خبر: 47574 A

دیلن‌شناسان معتقدند که "قتلی به غایت اشتباه" طولانی‌ترین ترانه‌ای است که او تا به حال منتشر کرده است.

ایران آرت: اولین ترانه باب دیلن بعد از هشت سال تأملی هفده دقیقه‌ای است درباره دهه ۶۰ میلادی و ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا.

در دقایق اولیه ترانه "قتلی به غایت اشتباه" (Murder Most Foul) او می‌خواند: "مغز شاه را متلاشی کردند… هزاران نفر در خانه تماشا کردند."

اما این وصف حال درونی درباره ترور جان اف کندی در سال ۱۹۶۳ در واقع نگاهی است به احوالات آمریکا و موسیقی.

این ترانه نیمه‌شب و بی‌سروصدا منتشر شد و باب دیلن توضیح داد که آن را "خیلی پیش‌تر" ضبط کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، این آهنگساز و ترانه سرای برنده جوایز نوبل و پولیتزر در بیانیه‌اش نوشت: "سلام به همه طرفداران و دنبال‌کنندگانم. خوشبختم که سال‌هاست از حمایت و طرفداری شما برخوردارم."

"این ترانه‌ای است که مدتی پیش ضبط شده اما منتشر نشده بود ولی ممکن است برایتان جالب باشد. سالم بمانید، هوشیار باشید، و خدا به همراهتان."

او توضیحی نداده که چه موقع این ترانه ضبط شده اما بیان نرم و تقریبا محاوره‌ای این ترانه به اجراهای زنده اخیر او شباهت دارد.

علاوه بر ترور کندی، ترانه کنایه‌ای هم می‌زند به فرهنگ پاپ، از ‌"کابوس در خیابان الم" ، "کاسب ونیز" تا ترانه‌ "می‌خواهم دستت را بگیرم" بیتلز و حتی ترانه "فقط خوب‌ها جوان می‌میرند" از بیلی جول.

پنج دقیقه آخر ترانه تقریبا مجموعه‌ای است از موسیقی‌های مورد علاقه‌ باب دیلن با ارجاع به استیوی نیک، نت کینگ کول، ایگلز، کول پورتر و سوناتای مهتاب بتهوون و بزرگان عالم جاز مثل استن گتز و چارلی پارکر.

دیلن‌شناسان معتقدند که "قتلی به غایت اشتباه" طولانی‌ترین ترانه‌ای است که او تا به حال منتشر کرده است. این ترانه که ۱۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه است کمی بلندتر از ترانه "سرزمین‌های بلند" سال ۱۹۹۷ است که ۱۶ دقیقه و ۳۱ ثانیه است.

هنوز مشخص نیست که آیا این ترانه بدیع بخشی از یک آلبوم است یا نه. این هنرمند ۷۸ ساله بعد از آلبوم "توفان" در سال ۲۰۱۲ دیگر آلبومی از ترانه‌های بدیع منتشر نکرده است.

باب دیلن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین