کد خبر: 49239 A

به گفته ایرانسل، ۷۱۰ هزار نفر کاربر به تماشای اجرای همایون در تالار وحدت نشسته‌اند و این در حالی است که هزاران کاربر نیز در فضای مجازی مدعی شده‌اند به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها موفق به تماشای این اجرای آنلاین نشده‌اند.

ایران آرت: همزمان با عید سعید فطر، همایون شجریان خواننده موسیقی سنتی ایران و موسیقی تلفیقی با همراهی ارکستر مجلسی به رهبری بردیا کیارس در قالب کنسرت آنلاین "نسیم وصل" در تالار وحدت روی صحنه رفتند.

در ابتدای این کنسرت که به خاطر شیوع ویروس کرونا روبه‌روی صندلی‌های خالی از تماشاگر تالار وحدت اجرا می‌شد، نوازنده‌های ارکستر ابتدا ساز خود را کوک کردند و سپس همایون شجریان و بردیا کیارس همزمان وارد صحنه شدند. در ادامه کنسرت آنلاین همایون شجریان با قطعه ماندگار "هوای گریه" با آهنگسازی محمد جواد ضرابیان آغاز شد.

شجریان پس از اجرای قطعه "هوای گریه"، قطعه "خانه سودا" را خواند. قطعه بعدی کنسرت ساز و آواز "نسیم سحر" با شعری از سعدی بود که بلافاصله پس از اتمام قطعه قبلی اجرا شد.

قطعات "افسونگر" و "غریبانه" دیگر قطعاتی بودند که توسط این خواننده اجرا شدند و پس از آن همایون شجریان به همراه بردیا کیارس برای لحظاتی از صحنه خارج شدند. در لحظه ورود مجدد خواننده و رهبر ارکستر، نوازندگان سازهای زهی لحظه زیبایی را رقم زدند و با سازهای خود این دو هنرمند را تشویق کردند. شجریان پس از حضورش روی صحنه قطعه ارکسترال "ای عاشقان" با شعری از مولانا را خواند. 

در ادامه قطعات "با ستاره‌ها" و "حاصل عمر" اجرا شد تا اینکه نوبت به اجرای قطعه "دفتر دل" رسید تا حال و هوای آلبوم "نسیم وصل" که یکی از آلبوم‌های به یاد ماندنی همایون به شمار می‌رود برای مخاطبان زنده شود. همایون شجریان که معمولاً عادت به سخن گفتن در کنسرت‌هایش ندارد، در تمام طول این یک ساعت اجرای خود نیز هیچ صحبتی با مخاطبان نکرد و ترجیح داد که تمرکزش را روی خواندن بگذارد.

به نقل از هنرآنلاین، همایون شجریان در قسمت پایانی کنسرت آنلاین خود قطعه ماندگار و بسیار زیبای "مرغ سحر" را اجرا کرد. شاید اگر هوادران در سالن حضور داشتند و این کنسرت را از نزدیک مشاهده می‌کردند، در لحظه اجرای این قطعه با همایون "مرغ سحر" را زمزمه می‌کردند و تشویق‌های طولانی نثار همایون شجریان می‌کردند. "مرغ سحر" تصنیفی از ساخته‌های مرتضی نی‌داوود و با شعری از محمدتقی بهار است که بارها توسط استاد محمدرضا شجریان در کنسرت‌هایش اجرا شده است. همایون شجریان در این روزها که پدرش نیز در بستر بیماری است، با اجرای این آهنگ برای لحظاتی خاطر استاد محمدرضا شجریان را روی صحنه برای مخاطبانش زنده کرد.

سرانجام این کنسرت با اجرای قطعات منتخب از آلبوم‌های "نسیم وصل" و "با ستاره‌ها" به پایان رسید و همه عوامل با دست زدن سالن را ترک کردند. در این اجرا 35 نوازنده در ارکستر مجلسی از جمله  هنرمندان سازهای ایرانی آقایان سینا جهان آبادی، پاشا هنجنی، پریچهر خواجه، کامبیز گنجه ای، آزاد میرزاپور، حسین رضایی‌نیا و همایون نصیری، همایون شجریان و بردیا کیارس را همراهی می‌کردند. پیش از این نیز همایون شجریان در صفحه اینستاگرم خود اعلام کرده بود که تنظیم قطعات کنسرت از محمدجواد ضرابیان و سینا جهان‌آبادی است و تنظیم قطعه "مرغ سحر" را نیز امیر عظیمی برعهده دارد. 

کنسرت "نسیم وصل" همایون شجریان که بزرگترین کنسرت آنلاین در ایران به حساب می‌آید، از طریق تلویزیون اینترنتی لنز ایرانسل پخش ‌شد که به گفته همین اپراتور، در همان یک ساعت حدود 710 هزار نفر به صورت آنلاین به تماشای این کنسرت نشستند. البته این در حالی است که عده‌ زیادی از هواداران نیز به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم اصلاً نتوانستند در مهمانی همایون شجریان شرکت کنند و یا در هنگام اجرای این کنسرت با قطعی پی‌درپی اینترنت مواجه می‌شدند. پس از اجرای این کنسرت، شرکت ایرانسل اعلام کرد علاقه‌مندانی که به دلیل استقبال گسترده موفق به مشاهده این کنسرت نشدند، می‌توانند طی دو سئانس روزهای آینده، پخش مجدد آن را از طریق تلویزیون تعاملی لنز مشاهده کنند.

 

همایون شجریان بنیاد رودکی کنسرت آنلاین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین