کد خبر: 49604 A

پرواز همای از بازخوردهای قطعه "بوی شمال" گفت و به واکنش انتقادآمیز برخی هواداران نسبت به همخوانی‌اش با دو خواننده پاپ واکنش نشان داد.

ایران آرت: شاید کرونا، سبک زندگی و کاری خیلی‌ها را تغییر داده باشد اما کار خوانندگان و نوازندگان را برای مدتی تعطیل کرده است. این روزها بیشتر هنرمندان این حوزه، مشغول برگزاری کنسرت آنلاین یا آهنگ‌سازی در خانه و استودیوهای شخصی‌شان هستند.

​خراسان در ادامه نوشت: پرواز همای خواننده و نوازنده تار و سه‌تار که شاید این روزها صدای او را  روی ویدئوی میکس‌شده آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس شنیده باشید، به تازگی با گروه آرش و مسیح یک قطعه فیت(دوصدایی) به نام "بوی شمال" منتشر کرده است. این قطعه بازخوردهای متفاوتی در فضای مجازی داشت. به مناسبت انتشار این قطعه و اجرای کنسرت آنلاین پرواز همای در روزهای کرونایی، به سراغ او رفتیم و درباره آن با او گفت‌و‌گو کردیم.

جوان‌ها از قطعه جدید لذت می‌برند

تفاوت سبک میان عوامل سازنده قطعه "بوی شمال" اولین نکته‌ای است که به چشم می‌آید. پرواز همای درباره این‌که چطور تصمیم به همکاری با آرش و مسیح خواننده‌های پاپ‌ گرفت، می‌گوید:"آن‌ها اثری را آماده کرده بودند و می‌خواستند که وسط کار از یک موسیقی محلی استفاده شود. به نظر من کار خیلی ارزشمندی ا‌ست که نسل جوان ناآشنا با این نوع موسیقی، دوست دارد به نوعی، میان موسیقی پاپ و محلی پیوند ایجاد کند. من هم با کمال میل این کار را قبول کردم و بازتاب خوبی هم داشت."

خواننده اپرای حلاج، انتقادهایی را که به این اثر فیت پاپ و سنتی شده است، بی‌اهمیت می‌داند و توضیح می‌دهد:"مهم این است که آدم‌ها این کار را شنیدند و هنوز هم دارند می‌شنوند و در سفر شمال از آن لذت می‌برند. جوان‌های زیادی که موسیقی سنتی را دوست نداشتند یا اصلا نمی‌دانستند موسیقی محلی چیست، با آن ارتباط برقرار کردند؛ روی خوش نشان دادند و آن را پذیرفتند. آرش و مسیح هم، گروه پرطرفداری هستند، جوان‌ها به این گروه علاقه دارند. من به عنوان یک موسیقی‌دان، صلاح کار خود را می‌دانم و برایم اهمیتی ندارد چه کسی، چه حرفی می‌زند. این کار ارزشمند که موسیقی محلی گیلان و مازندران را بین یک کار پاپ با هم تبدیل به یک کار مشترک کردیم و به جامعه موسیقی که نیازمند این تحولات است، تحویل دادیم، برای ما کافی است. در همه جای دنیا هم همین طور است. این‌که می‌خواهند ارزش نوازنده‌ها را پایین بیاورند و از آن‌ها انتقاد کنند، کار عده‌ای آدم بیکار است."

گردشگری؛ دغدغه جدید یک خواننده

پرواز همای هم طعم کنسرت آنلاین با صندلی‌های خالی را چشیده است. او 29 فروردین ماه امسال در تالار وحدت به همراه گروه مستان روی صحنه رفت. این کنسرت که همزمان از صفحه اینستاگرام شخصی همای و بنیاد رودکی و تلویزیون تعاملی تیوا پخش می‌شد با 12 هزار بیننده به پایان رسید.

این خواننده که این روزها به دور از فعالیت‌های موسیقایی در شمال کشور مشغول به ساخت یک دهکده چوبی و کار گردشگری است، می‌گوید فعلا تصمیمی درباره اجرای دوباره اپرای "حلاج" ندارد و درباره کنسرت‌های آنلاین نیز اضافه می‌کند:"تنها کاری که از دست من برمی‌آمد، اجرای یک کنسرت رایگان در اوج روزهای کرونایی بود. کنسرت آنلاین به همراه بلیت فروشی در سلیقه من نیست. چون اگر قرار به بلیت‌فروشی برای کنسرت باشد که هر کسی می‌تواند کار اصل و اورجینال ما را بخرد و آن را ببیند."

 

پرواز همای مسیح و آرش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین