کد خبر: 49942 A

باب دیلن در آلبوم جدیدش که ۱۰ آهنگ دارد رگه‌های موسیقایی بلوز را با شیوه داستان‌گویی موسیقی فولک درآمیخته است.

ایران آرت: باب دیلن، آهنگساز،‌ ترانه‌سرا و خواننده اسطوره‌ای موسیقی فولک آمریکا به‌تازگی و پس از ۸ سال آلبومی از ساخته‌های خود را با نام "راه‌های زمخت و خشن" روانهٔ بازار کرده است.

این ترانه‌سرای نامدار که در سال ۲۰۱۶ برندهٔ نوبل ادبیات شد، پیش از این، آخرین اثر تماماً ساختهٔ خود را در سال ۲۰۱۲ با نام "طوفان" راهی بازار کرده بود.

او در آلبوم "راه‌های زمخت و خشن" که ۱۰ آهنگ دارد رگه‌های موسیقایی بلوز را با شیوهٔ داستان‌گویی موسیقی فولک درآمیخته است. آوازهایی که او با صدای زنگدار معروفش اجرا کرده گاه محزون‌اند و گاه طنزی تلخ در خود دارند.

مضمون غالب تازه‌ترین آلبوم این خوانندهٔ ۷۹ سالهٔ آمریکایی مرگ است. نخستین آهنگ این آلبوم که "بسیاران در منند" نام دارد با این بندها آغاز می‌شود:

"امروز و فردا و دیروز نیز

گلها می‌میرند مانند همه‌چیز"

و کمی بعد می‌سراید:

"در یک بستر می‌خوابم با مرگ و زندگی"

این آهنگساز برجسته، خود در مصاحبه‌ای دربارهٔ مضمون آهنگ‌های آلبوم اخیرش گفت:‌ "به مرگ نوع بشر فکر می‌کنم؛ یعنی به سیر غریب این میمون بی‌پشم." و افزود: "نه دربارهٔ مرگ خودم بلکه به شکل کلی دربارهٔ مرگ فکر می‌کنم. هر موجود انسانی، هر قدر قوی و مقتدر، وقتی پای مرگ در میان باشد ضعیف است."

باب دیلن

بسیاری از آهنگ‌های آلبوم "راه‌های زمخت و خشن" به فرهنگ عامه، رویدادهای تاریخی و شخصیت‌های نامدار قرن بیستم می‌پردازد. برای نمونه، آهنگ "پلیدترین قتل" به ماجرای ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری پیشین آمریکا اختصاص دارد. خوانندهٔ سالخورده در این ترانه با طنزی تلخ و گزنده دربارهٔ گذشته و امروز آمریکا خطاب به جان اف کندی می‌گوید:

"با نفرت می‌کُشیمَت، بی حرمت می‌کُشیمَت

سُخره می‌کنیمَت، شوکه می‌کنیمَت

اینها را می‌گذاریم پیش چشمهایت

یکی را هم داریم که بگذاریم سر جایت"

آخرین تورهای اجرای موسیقی باب دیلن به دلیل انتشار ویروس کرونا لغو شد. او در سه دههٔ گذشته پیوسته در سراسر جهان موسیقی اجرا کرده است.

 

باب دیلن راه های زخمت و خشن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین