کد خبر: 50039 A

آهنگساز و رهبر ارکستر برجسته ایرانی می‌گوید در حال تولید اثری است که به اعتقاد خودش از به‌یادماندنی‌ترین آثارش به شمار خواهد رفت.

ایران آرت: لوریس چکناواریان پیرامون فعالیت‌های خود در ایام قرنطینه کرونایی گفت: خدا را شکر که حالم خوب است، طی ماه‌های گذشت تماما در خانه ماندم و سعی کردم تا بیرون نروم، البته در همین مدت تماما مشغول کار و آهنگسازی در منزل بودم.

وی درباره فعالیت‌های آتی خود اظهار کرد: طی چهار ماه گذشته روی قطعه بسیار خاصی کار کردم، فعلا نمی‌توانم نامی از این قطعه بیاورم، زیرا هنوز تمام نشده است، اما این اثر حاصل نزدیک به چهار ماه خانه نشینی و تفکر و تامل بوده است، به گمان خودم یکی از به یادماندنی‌ترین قطعات طول عمر کاری من خواهد بود.

این رهبر ارکستر پیشکسوت در گفتگو با خبرگزاری میزان درباره اجرای آثار تازه خود در قالب کنسرت اظهار کرد: فعلا که همه چیز تعطیل است و فکر نمی‌کنم بتوان به این زودی‌ها بار دیگر روی صحنه رفت، قطعات آماده زیادی دارم که در صورت عادی شدن شرایط سلامت جامعه می‌خواهم آن‌ها را اجرا کنم. هنوز هیچ خبر تازه‌ای از آغاز دوباره کنسرت‌ها در دست نیست، به همین دلیل نمی‌توان آینده‌ای برای موسیقی متصور شد، بعید می‌دانم که موسیقی تا پاییز به وضعیت عادی برگردد.

وی درباره تاثیرات تعطیلی طولانی مدت اخیر بر صنعت موسیقی افزود: کرونا تاثیر به شدت منفی بر اجرا‌های موسیقی گذاشت، به طبع بسیاری از هنرمندان با روی صحنه بردن آثار خود ارتزاق می‌کنند، اما این تعطیلات ناخواسته باعث شد تا موسیقی ماه‌ها در حسرت اجرای زنده باشد.

رهبر اکستر ملی ایران در همین راستا تاکید کرد: در نقطه مقابل ضرر اجرا‌های زنده بسیاری از هنرمندان فرصت خلق پیدا کردند، این خانه نشینی چهار ماهه به آهنگسازان فرصت خلق و نوآوری داد، از نظر من این دوران هر چند سخت، اما می‌توانست برای هنرمندانی که خلق می‌کنند همچون نویسندگان، نقاشان، موسیقی‌دانان و آهنگسازان فرصتی مغتنم برای تولید آثاری مطلوب باشد.

وی در همین رابطه ادامه داد: در این مدت هیچ عجله‌ای برای تولید اثر وجود نداشت و به همین دلیل یک آهنگساز وقت داشت تا حتی روی یک قطعه چهار ماه تمرکز کند، به نظر من این اتفاق را می‌توان به عنوان نقطه مثبت در قبال قرنطینه خانگی برشمرد.

چکناواریان تاثیر کرونا بر زندگی شخصی خود را اینگونه خاطرنشان کرد: واقعیت امر این بیماری تاثیر در کار من نداشت، من پیش از این هم اکثر مواقع در خانه مشغول ساخت قطعات بودم و آهنگسازی می‌کردم، هرچند شاید این بیماری جلوی اجرا‌هایی که می‌توانست پیش روی من باشد را گرفت.

 

لوریس چکناواریان موسیقی کلاسیک
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین