کد خبر: 50122 A

در این گزارش نگاهی می‌اندازیم به آلبوم‌هایی که در نوبت انتشار قرار دارند و تولیدکنندگان آنها در این چندماه قرنطینه نتوانستند آنها را به بازار عرضه کنند.

ایران آرت: یکی از حوزه‌هایی که بیشترین تاثیرات را از ویروس کرونا پذیرفت، حوزه هنر بود. با تعطیلی سالن‌های کنسرت، سینما و تئاتر عملا در یک بازه زمانی چندماهه اغلب حوزه‌های هنری رو به تعطیلی رفتند. علاوه بر بسته بودن سالن‌ها که فضای اجرا را از هنرمندان می‌گرفت، تعدادی از هنرمندان که برنامه‌ریزی کرده بودند در این بازه زمانی آثارشان را منتشر کنند، با مشکل روبه‌رو شدند.

به گزارش جام جم، مشکلات عدم انتشار پس از مدتی و تا حدی برای هنرمندان عرصه سینما مرتفع شد و با راه‌اندازی اکران آنلاین، فضای داغ انتشار آثار تازه به شرایط عادی خود بازگشت. اما در فضای موسیقی کماکان تصمیم روشنی برای انتشار آلبوم‌ها گرفته نشده است و این مساله باعث شده که تعداد قابل‌توجهی آلبوم موسیقی در نوبت انتشار قرار بگیرند. حال مخاطبان موسیقی منتظرند تا پس از ماه‌ها قرنطینه و تعطیلی نسبی موسیقی در کل جهان، خواننده‌های محبوب‌شان با بهتر شدن شرایط آلبوم‌های خود را به بازارعرضه کنند و خوراک تازه‌ای برای گوش‌های تشنه شنیدن مهیا کنند.

​در این گزارش نگاهی می‌اندازیم به آلبوم‌هایی که در نوبت انتشار قرار دارند و تولیدکنندگان آنها در این چندماه قرنطینه نتوانستند آنها را به بازار عرضه کنند.

علیرضا قربانی

"با من بخوان" طبق آنچه در ماه‌های گذشته از آثار علیرضا قربانی در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شده عنوان جدیدترین پروژه علیرضا قربانی است که چندی پیش قطعه "نیست شو" به آهنگسازی حسام ناصری در قالب آن منتشر شد. این اثر در حقیقت تنظیم جدیدی از قطعه "جام‌صبوحی" است که پیش از این در آلبوم "فروغ" به آهنگسازی سامان صمیمی به گوش مخاطبان رسیده بود. این اثر گفتمان تازه‌ای از علیرضا قربانی در فضای موسیقی الکترونیک بود که با استقبال مخاطبان نیز روبه‌رو شد. در توضیحات پروژه با من بخوان علیرضا قربانی که چندی پیش گفت‌وگویی به همین بهانه از او در رسانه‌ها منتشر شده‌بود، آمده است: "پروژه جدید علیرضا قربانی با من بخوان نام دارد که همه قطعات آن تنظیم الکترونیک دارند و در حقیقت تلفیقی از ساز و آواز ایرانی با این ژانر موسیقی است. این خواننده سرشناس موسیقی ایرانی در حالی سراغ چنین آثاری رفته است که پیش از این هم او در آلبوم‌های "حریق خزان"، "دخت پری‌وار" و "فروغ" و قطعه "چهارراه استانبول" سراغ این ترکیب رفته بود و بازخوردهای خوبی نیز از مخاطبان دریافت کرده بود."

روزگار غریب، ا...مزار، نیست شو، پل، بوی گیسو و عاشقانه نیست تعدادی از قطعات این آلبوم هستند که پیش از این در فضای مجازی منتشر شده بود و مورد توجه مخاطبان موسیقی قرار گرفت. شنیده‌ها حاکی است که علاوه‌بر این قطعات، آلبوم جدید قربانی قطعات تازه و شنیده‌نشده‌ای نیز خواهد داشت.

محمد اصفهانی

چند سالی است که آلبوم تازه‌ای از محمد اصفهانی نشنیده‌ایم. این در حالی است که اصفهانی در سال 1397 با انتشار پستی در فضای مجازی خبر از انتشار آلبومی تازه داده بود. اکنون از آن پست دو سال می‌گذرد و زمزمه‌های انتشار آلبوم جدید اصفهانی در شرایطی به گوش می‌رسد که مخاطبان این خواننده بی‌صبرانه منتظر انتشارش هستند. شایعاتی درباره احتمال انتشار این مجموعه در واپسین ماه سال 98 شنیده می‌شد اما سکوت دکتر محمد اصفهانی باعث شد تا فعلا اطلاعات دقیقی از جدیدترین آلبوم در دست نباشد.

البته در آن پست که در ابتدا از آن سخن به میان آمد، اصفهانی از نام‌هایی چون فؤادحجازى، علیرضا کهن‌دیرى، بهروز صفاریان، علیرضا افکارى، بابک زرین، سیاوش انور، روزبه بمانى، غلامرضا صادقى، تویجان آتاباى و میلاد بابایى به عنوان عوامل آلبوم نام برده بود و باید دید آیا قطعاتی که بعد از این دو سال به آلبوم اضافه یا از آن حذف شده‌اند، در نهایت چه کسانی را به عنوان عوامل آلبوم تازه اصفهانی لقب خواهند داد. تک‌آهنگ سرباز وطن آخرین اثر اصفهانی بود که با شعری از عبدالجبار کاکایی و تنظیم محمدرضا عقیلی چندی پیش به مناسبت روز آزادسازی خرمشهر منتشر شد.

سالار عقیلی

سالار عقیلی از جمله خوانندگانی است که در چند ماه اخیر مشغول همکاری با آهنگسازان مختلفی بوده است که ماحصل این همکاری‌ها بدون شک بیش از یک قطعه خواهد بود. از این رو پیش‌بینی می‌شود عقیلی در سال 99 بیش از یک آلبوم در راه داشته باشد اما از آنجا که تاکنون اطلاعاتی از هیچ‌کدام از این پرو‌ژه‌ها منتشر نشده است نمی‌توان با اطلاع کامل گفت که ابتدا کدام‌یک از این آلبوم‌ها منتشر خواهد شد؟ این خواننده طی ماه‌های اخیر آهنگ و نمآهنگ مادر را با آهنگسازی ابوالفضل صادقی‌نژاد و براساس شعری از محمدرضا یار منتشر کرد. تنظیم مناسب و دلنشین سعید زمانی در این آهنگ، در کنار سایر عوامل سبب شد که این قطعه با استقبال بسیار خوبی از طرف هواداران سالار عقیلی روبه‌رو شود.

حمید حامی

آخرین آلبوم حمید حامی در بهمن 1392 منتشر شد. این آلبوم که "یک لحظه عاشق شو" نام داشت و شامل 13 قطعه بود، با توجه به تعدد آهنگ‌هایش توانست تا مدتی هواداران حامی را راضی نگه دارد و با استقبال خوبی مواجه شود. با گذشت هفت سال از آن زمان، وقت آن رسیده که حامی آثار تازه‌ای را در قالب یک مجموعه در اختیار مخاطبان قرار دهد و همچون رویه سال‌ها پیش خود، بار دیگر به آلبوم روی خوش نشان دهد. حامی در این سال‌ها صرفا با انتشار تک‌آهنگ در فضای مجازی فعالیت موسیقایی خود در زمینه تولید قطعات را دنبال کرده اما شنیده‌ها حاکی است این روزها مراحل پایانی انتشار آلبوم جدیدش را دنبال می‌کند.

از آنجا که عوامل تولید آلبوم‌های حامی غالبا ثابت هستند، می‌توان حدس زد که در این آلبوم هم چه کسانی با او همکاری کرده‌اند. هنرمندانی چون رضا تاجبخش، بابک صحرایی، نیکان، ستار اورکی، علیرضا قرایی منش و پوریا ربیعی از کسانی هستند که احتمال می‌رود در این آلبوم حضور داشته باشند. حامی به‌تازگی در جایی گفته است که قرار بود آلبومش اردیبهشت‌ماه به بازار عرضه شود اما به دلیل معضلات شیوع کرونا این تاریخ به تعویق افتاده است.

بهنام بانی

اواخر سال گذشته قطعه‌ای از بهنام بانی به نام "قرص قمر 2" منتشر شد که در بخشی از آهنگ خبر انتشار اولین آلبوم رسمی او اعلام می‌شد. بعد از آن خبر خاصی از این آلبوم در جایی منتشر نشد و تاکنون نیز مخاطبان بانی اطلاع چندانی از روند انتشار آلبوم ندارند. جدی‌ترین و شاید تنها خبری که در این مدت از آلبوم بهنام بانی منتشر شده درباره عوامل تولید آلبوم است. همان‌طور که از ابتدا قابل حدس بود در این آلبوم حامد برادران به عنوان تنظیم‌کننده و مدیر هنری حضور دارد. تمامی ترانه‌های آلبوم جدید بانی هم توسط ترانه‌سرای جوانی به نام کارن موسوی سروده شده است. موسوی همکاری‌ خود با حامد برادران و بهنام بانی را از آهنگ "این عشقه" شروع کرد. او در ادامه ترانه قطعات "خوابتو دیدم" و "قرص قمر 2" را سرود. حالا مخاطبان موسیقی پاپ منتظرند ببینند زوج هنری "بانی - برادران" در اولین حضورشان در قالب یک آلبوم، می‌توانند از پس ذائقه مشکل‌پسند مخاطبان موسیقی پاپ این روزها بربیایند یا خیر؟

حامد همایون

مدتی است که خبر خاصی از حامد همایون یا همان "سیدحامد محمودزاده" نیست. همایون جزء خوانندگانی بود که خیلی زود به شهرت و محبوبیت رسید اما بعد از مدتی روند صعودی پیشرفتش دچار افت شد. چندی پیش محسن رجب‌پور، مدیر شرکت ترانه شرقی و مدیر برنامه‌های همایون خبر از انتشار آلبوم جدیدی از او داد و اضافه کرد که با انتشار این آلبوم، تور کنسرت‌های جدید این خواننده نیز آغاز خواهد شد. "نارفیق" و "ای عشق" دو قطعه‌ای بود که همایون در ماه‌های گذشته منتشر کرد و با استقبال چندانی مواجه نشد. حالا باید دید همایون و رجب‌پور برای آلبوم جدید و این ریزش مخاطب چشمگیر چه برنامه‌ای دارند؟

ایوان‌بند

در بین "بند"های موسیقی ما، گروه "ایوان" جزو گروه‌هایی بود که به لحاظ تشخص ترانه و ملودی می‌توان به آثارش نمره بالاتری اختصاص داد. فؤاد غفاری و حسین شریفی بعد از آلبوم موفق "عالیجناب" که نخستین آلبوم گروهشان به حساب می‌آمد، حالا در آستانه انتشار آلبوم دوم خود قرار دارند. تاکنون در قطعات منتشرشده از "ایوان‌بند"، ترانه‌سرایی موزیک‌ها به عهده حدیث دهقان و تنظیم به عهده مصطفی مؤمنی بوده است و احتمال زیادی می‌رود که در آلبوم جدید نیز عوامل تولیدکننده، تغییر چندانی نکنند. این احتمال آنجا قوی‌تر می‌شود که چند روز پیش قطعه "شاه‌نشین" از این گروه با همین تیم منتشر شد و البته با استقبال مناسبی از طرف هواداران گروه مواجه شد.

مسیح و آرش عدل‌پرور

آلبوم "دریا" اولین آلبوم این دو برادر بود که در اسفندماه 97 منتشر شد. آنها قرار بود در اسفندماه 98 نیز آلبوم دوم خود را تنها به فاصله یک سال از آلبوم اول منتشر کنند که به علت شرایط خاص کشور و بازار موسیقی، نتوانستند این کار را انجام دهند. اما گویا آلبوم تازه این دو برادر موفق موسیقی، کاملا آماده است و تنها منتظر یک فرصت مناسب برای انتشار هستند. آرش و مسیح به‌تازگی قطعه‌ای به نام "بوی شمال" منتشر کرده‌اند که در کمال تعجب "پرواز همای" از خوانندگان موسیقی سنتی با آنها در این آهنگ همخوانی کرده است. این مساله برای هواداران این دو برادر نویدبخش شگفتی‌های بیشتری است که معتقدند در آلبوم اتفاق خواهد افتاد.

 

سالار عقیلی حامد همایون علیرضا قربانی محمد اصفهانی حمید حامی بهنام بانی مسیح و آرش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین