کد خبر: 50496 A

اکنون دیگر در سالن‌های کنسرت خبری از شور و هیجان همیشگی نیست و بسیاری از نوازندگان که دلشان به دستمزد هر چند پایین اجرا‌های صحنه‌ای خوش بود، خود را خانه نشین می‎بینند.

ایران آرت: روز‌های سخت کرونایی، کسب و کار بسیاری را با مشکل مواجه کرد. دستگاه‌های بزرگ خصوصی و دولتی با بحران مالی مواجه هستند و تعداد زیادی از مردم اشتغالشان به خطر افتاده است؛ در این بین هنرمندانی هم که از بدنه مردم بیرون آمدند، همراه جامعه، طعم تلخِ مشکلات اقتصادی را چشیدند.

با شیوع کرونا تمامی اماکن فرهنگی تعطیل شد،کنسرت‌ها هم از این قاعده مستثنی نبودند. دیگر در سالن‌های کنسرت خبری از شور و هیجان نبود و بسیاری از نوازندگان که دلشان به دستمزد هر چند پایین اجرا‌های صحنه‌ای خوش بود، خود را خانه نشین دیدند. علاوه بر خوانندگان و نوازندگان، بسیاری از کارمندان سالن‌ها از جمله مسئولان نور، صدا، تشریفات، هماهنگی و غیره، مدت‌ زیادی بیکار شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پس از اینکه اماکن فرهنگی باز شد، کنسرتی برگزار نشد؛ بسیاری از فعالان عرصه موسیقی امیدوار بودند که با بازگشایی اماکن فرهنگی، کنسرت‌ها از سر گرفته شود، اما با اوج گرفتن دوباره شیوع کرونا، مجدد همه چیز به همان حالت قبلی برگشت.

امید حاجیلی خواننده پاپ که قصد داشت پس از بازگشایی اماکن فرهنگی کنسرت برگزار کند و ناکام ماند،در این خصوص گفت: کرونا، خانواده بزرگی از فعالان عرصه موسیقی و برگزار کنندگان کنسرت را بیکار کرده است. باید تلاش کرد بازار موسیقی را گرم کرد که این افراد بتوانند زندگی طبیعی خود را طی  و کسب درآمد کنند.

درباره وضعیت معیشتی هنرمندان عرصه موسیقی با پیام عزیزی خواننده مشهور موسیقی عرفانی هم گفت‌وگو کردیم که در این خصوص به خبرنگار ما گفت: متاسفانه کرونا شرایط را برای همه از جمله هنرمندان، بد کرده است. دیگر کسی نمی‌تواند کنسرت برگزار کند و تولید آلبوم و تک آهنگ صرفه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر مشکلات اقتصادی امان موزیسین‌ها و خوانندگان را بریده است. اجاره استودیو و تجهیزات تولید آهنگ همه چند برابر و کار برای فعالیت حرفه‌ای خیلی سخت شده است. در این روز‌ها من هم ترجیح می‌دهم، فعالیت خاصی نکنم و منتظر بمانم تا کمی شرایط بهتر شود.

خیلی از خوانندگان و موزیسن‌ها خانه نشین شده اند

حامد محضرنیا خواننده پاپ نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: شرایط به گونه‌ای بد شده است که خیلی از خوانندگان و موزیسن‌ها خانه نشین شده‌اند. یکی از دوستان من که خواننده نسبتا مشهوری است، به دلیل شرایط پیش آمده با مشکلات اقتصادی مواجه شده و مجبور شده به خارج از تهران مهاجرت کند. علاوه بر این که رمق کار کردن وجود ندارد، برخی پیشنهادی برای تولید ندارند. کنسرت‌ها هم که تعطیل شده و محل کسب درآمد خوانندگان زیادی بسته شده است از این رو امیدواریم زودتر این شرایط پایان یابد.

به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان، البته که برخی از خوانندگان به دلیل فعالیت‌های پول سازی که پیش از شیوع کرونا داشتند، شرایط مالی و اقتصادی خوبی دارند و می‌توانند این روز‌های سخت را هم سپری کنند؛ اما کم نیستند، هنرمندانی که پیش از شیوع ویروس کرونا روزگار خوبی نداشتند و حمایتی از آن‌ها نمی‌شد. هنرمندانی که چشم امیدشان به حمایت نهاد‌های فرهنگی است، اما نه تنها حمایتی نمی‌شوند بلکه امکان فعالیت برایشان وجود ندارد.

سال گذشته قانون کسر ده درصد از درآمد کنسرت‌ها برای هنرمندان دردسر ساز  بود، الان با کنار رفتن این قانون، کرونا و گرانی هزینه‌های تولید آلبوم و تک آهنگ مانع بزرگ سر راهشان است. باید منتظر ماند که این روز‌های سخت برای همه مردم سپری شود؛ مردمی که در کنار خود هنرمندان را می‌بینند و کنار هم لحظه‌های سخت گذراندن زندگی را درک می‌کنند.

 

موسیقی پاپ امید حاجیلی حامد محضرنیا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین