کد خبر: 53670 A

داریوش سالاری از ابتدای انقلاب مشغول ساخت ساز سنتور بود و سنتورهایی را با اشکال مختلف خلق کرد.

ایران آرت: داریوش سالاری، سازنده پیشکسوت ساز سنتور به علت ابتلا به ویروس کرونا و سابقه بیماری دیابت دار فانی را وداع گفت.

همسر این هنرمند در گفت وگویی با ایسنا خبر فوت همسرش را تایید کرد و گفت که مرحوم سالاری چهارم آبان ماه در بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شده است.

او همچنین گفت که به علت فوت همسرش به واسطه ابتلا به کرونا، امکان برگزاری مراسم خاکسپاری برای او وجود نداشته است.

داریوش سالاری ششم اردیبهشت سال ۱۳۲۹ در آبادان متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در آبادان به منظور ادامهٔ تحصیل به هندوستان رفت و در رشتهٔ علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد. او به دلیل علاقه به موسیقی فراگیری ساز «سی‌تار» را آغاز کرد و شش سال نزد «آناندا شارما» شیوهٔ نوازندگی «راوی شانکار» را آموخت. وی در دانشگاه اسلامی هندوستان تحصیل کرد و در نواختن سنتور به مهارت رسید.

سالاری در سال ۱۳۵۹ به ایران برگشت و از سال ۱۳۶۵ ساختِ ساز «سنتور» را آغاز کرد. او به مُرور تغییراتی در ساختمان و روش ساخت ساز سنتور ایجاد کرد.تغییر ابعاد سنتور و ضخامت صفحات، تغییر روش در پُل گذاری، استفاده از سیم‌های فولادی به جای سیم‌های برنجی، ساختن سنتور دوطرف سیم فولادی سُل کوک، ساخت سنتور کروماتیکِ ۹ خَرَک و ۱۱ خرک و ۱۵ خرک و سنتور باس از جمله فعالیت‌های سالاری در زمینهٔ ساخت و بهبود ساز سنتور بود.

در شهریور ۱۳۹۳ کتاب «هزار و یک پرسش دربارهٔ سنتور» نوشتهٔ داریوش سالاری با تنظیم و ویراستاری شهاب مِنا توسط انتشارات سرود منتشر شد.

 

نوازنده سنتور داریوش سالاری نوازنده سنتور
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین