کد خبر: 54600 A

"دینامیت" نام قطعه‌ای از گروه کره‌ای بی‌تی‌اس است که در سال ۲۰۲۰ موفق شده رکورددار بازدید در بسیاری از پلتفرم‌ها از جمله یوتیوب و اسپاتیفای شود و روی اقتصاد کره جنوبی نیز تاثیر شگفت‌انگیزی بگذارد.

ایران آرت: سجاد مالمیر: گروه کره‌ای بی‌تی‌اس (BTS) تا سال گذشته با آهنگ‌هایی که به زبان کره‌ای و به سبک کی‌پاپ می‌خواند در سراسر دنیا طرفداران فراوانی پیدا کرده و جوایز متعددی را به دست آورده بود، اما این گروه در سال ۲۰۲۰ به اجرای موسیقی به زبان انگلیسی روی آورد و دایره مخاطبانش را گسترده‌‌تر کرد.

"دینامیت" (Dynamite) نخستین آهنگ گروه بی‌تی‌اس به زبان انگلیسی بود که تابستان ۲۰۲۰ منتشر شد و در روز نخست انتشار موفق شد رکوردهای مختلفی را جابجا کند، از جمله رکورد تماشا از یوتیوب در ۲۴ ساعت نخست که طبق آمارها دستکم سه میلیون نفر ویدئوی "دینامیت"را هنگام انتشار اولیه به طور همزمان مشاهده کردند.

قطعه پرشنونده "دینامیت" هفته گذشته در جوایز موسیقی آمریکا موفق به کسب جایزه بهترین تک آهنگ سال شد. در زمان اهدای این جایزه اعضای بی‌تی‌اس که به دلیل محدودیت‌های کرونایی موفق نشده بودند به آمریکا سفر کنند قطعه "دینامیت" را از سئول اجرا کرده و آن را به هواداران خود در آمریکا و سراسر دنیا تقدیم کردند.

ویدئویی از اجرای زنده قطعه "دینامیت" را در ادامه مشاهده خواهید کرد. اعضای ۷ نفره بی‌تی‌اس شامل جین، شوگا، جی هوپ، آراِم، جیمین، وی و جونگ گوک در این ویدئو در حال خواندن محبوب‌ترین تک آهنگ سال ۲۰۲۰ میلادی هستند.
 اما محبوبیت ترانه بی‌تی‌اس تنها از جنبه موسیقی حائز اهمیت نیست بلکه این قطعه توانسته تاثیر شگفت‌انگیزی روی اقتصاد کشور کره جنوبی بگذارد. آن گونه که یورونیوز گزارش داده نتایج مطالعه مشترک وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری و موسسه گردشگری دولتی کره جنوبی حاکی از این است که موفقیت اخیر گروه بی‌تی‌اس موجب تزریق ۱.۷ تریلیون وون (۱.۴۳ میلیارد دلار) به فعالیت‌های اقتصادی این کشور می‌شود و نزدیک ۸ هزار فرصت شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

بر پایه نتایج این بررسی، شهرت جهانی تک آهنگ دینامیت افزون بر فروش مستقیم ۴۰۰ میلیارد وونی این اثر، فروش لوازم آرایشی تولید کره جنوبی را ۶۰۰ میلیارد وون و خرید مواد غذایی و نوشیدنی تولید شده در این کشور را نیز ۱۸۰ میلیارد وون افزایش خواهد داد.

وزارت فرهنگ کره جنوبی ابراز تاسف کرده که به دلیل شیوع ویروس کرونا تاثیر موفقیت گروه بی‌تی‌اس در جذب گردشگران خارجی بسیار محدود خواهد شد و الا آورده ارزی ناشی از شهرت جهانی اثر دینامیت از ۱.۴ میلیارد دلار فراتر می‌رفت.

گروه بی‌تی‌اس که هر هفت عضو جوان آن اهل کره جنوبی هستند در سال ۲۰۱۳ کار حرفه ای خود را در سئول آغاز کرد. شهرت اعضای این گروه از حدود چهار سال پیش از مرزهای کره جنوبی فراتر رفت.

کره جنوبی طی سال‌‌های اخیر در به راه انداختن موج فروش جهانی آثار موسیقی کی- پاپ(K-pop) و سریال‌های ملودرام تولید این کشور موفق بوده است. پیشتر و در پاییز سال ۲۰۱۲ نیز اثر گانگنام استایل(Gangnam Style) با اجرای رپر کره‌ای به نام سای(Psy) به مدت هفت هفته توانسته بود جایگاه دوم آثار محبوب بازار آمریکا را در انحصار خود نگاه دارد.

در سال‌های اخیر گروه بی‌تی‌اس و موسیقی کی‌پاپ کره‌ای در ایران نیز طرفداران فراوانی پیدا کرده‌اند و بسیاری از ایرانی‌ها به خصوص نوجوان‌ها از طرفداران پر و پاقرص این گروه و موسیقی‌ها و سریال‌های کره‌ای شده‌اند.

 

دینامیت بی تی اس کی پاپ گروه bts bts
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین