کد خبر: 59623 A

گاسپاریان که به عنوان «استاد دودوک» شناخته می‌شود، در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه گرَمی برای بهترین آلبوم موسیقی سنتی جهان شد.

ایران آرت: ژیوان گاسپاریان، سرشناس‌ترین نوازنده دودوک در جهان، امروز (سه‌شنبه ۱۵ تیرماه) در ۹۲ سالگی درگذشت.

این خبر را نوه او، ژیوان گاسپاریان جونیور، در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد.

ژیوان گاسپاریان در سال ۱۹۲۸ در دهکده کوچک سولاک ارمنستان متولد شد و از شش سالگی به تنهایی شروع به نواختن دودوک کرد. دودوک گونه‌ای از نی است که از چوب درخت زردآلو ساخته می‌شود. خانواده گاسپاریان پیش از او هیچ نوازنده‌ای نداشته‌اند.

در دهه چهل میلادی، ژیوان به عضویت یک گروه فولکلور درآمد و در مقابل استالین به اجرای برنامه پرداخت و از او یک ساعت مچی جایزه گرفت.

به گزارش فارس، گاسپاریان که به عنوان «استاد دودوک» شناخته می‌شود، در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه گرَمی برای بهترین آلبوم موسیقی سنتی جهان شد.

او با بسیاری از هنرمندان مانند استینگ، پیتر گابریل، حسین علیزاده، ارکان اوگور، مایکل بروک، برایان می، لیونل ریچی، هانس زیمر، درک شرینیان و بسیاری از نوازندگان پاپ و راک کار کرد.

آثار نوازندگی این هنرمند پرآورازه ارمنستانی در موسیقی متن فیلم‌های معروفی چون ، «گلادیاتور» (۲۰۰۰)، «کلاغ» (۱۹۹۴)، «محاصره» (۱۹۹۸)، «رونین» (۱۹۹۸)، «سیریانا» (۲۰۰۵)، «الماس خون» (۲۰۰۶) و «سامسارا» (۲۰۱۱) استفاده شده است.

 

ژیوان گاسپاریان نوازنده
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین