کد خبر: 60005 A

سیما بینا اعلام کرد خبر مربوط به درگذشتش شایعه است ولی او این روزها به خاطر غم خوزستان و بلوچستان روزی هزار دفعه می‌میرد.

 ایران آرت: سیما بینا، خواننده شناخته شده ترانه‌های محلی، با انتشار ویدئویی شایعه درگذشت خود بر اثر بیماری کرونا را تکذیب کرد و گفت این روزها غم خوزستان او را می‌کشد.

به گزارش ایران‌ آرت، خانم سیما بینا در این فایل ویدئویی می‌گوید: من از صبح تا شب هزار دفعه می‌میرم برای هموطنان خوزستانی خودم و عزیزانم در سیستان و بلوچستان و سرزمینی که همه برایش نگران هستیم. این من را می‌کشد. 

او در ادامه درباره شایعه درگذشتش بیان می‌کند: کرونا حریف من نشده و من از این جهت سلامت هستم. حتی این امید را به خودم می‌دهم که روزی بیایم برای مردم خوزستان و بلوچستان، ترانه‌های محلی خودم را بخوانم.

سیما بینا، زاده 14 دی 1323، نوازنده، نقاش، آهنگساز و خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی است. او از کودکی در کنار احمد بینا پدری که استاد موسیقی سنتی و شاعر و آهنگساز ترانه‌های اولیه او بود، رشد کرد.​ وی از سن 9 سالگی خوانندگی را در رادیو ایران آغاز کرد و بعد ردیف موسیقی ایرانی و تکنیک‌های آوازی را نزد استادانی چون موسی‌خان معروفی و نصرالله زرین‌پنجه فرا گرفت.

سیما بینا پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی در سال 1349 تحصیل موسیقی ایرانی و ردیف را نزد عبدالله دوامی ادامه داد. او پس از سال 1357 در کنار تدریس موسیقی و آواز به پژوهش و گردآوری ترانه‌های محلی ایرانی و بازنویسی آهنگ‌های مردمی و روستایی، به‌ویژه موسیقی‌های محلی زادگاهش خراسان، پرداخته‌است. او با سفر به دورافتاده‌ترین نواحی در سرتاسر این ناحیه توانسته‌است مجموعه‌ای از ترانه‌ها و آهنگ‌های کمیاب و تقریباً فراموش‌شده را جمع‌آوری کند.

سیما بینا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین