کد خبر: 60250 A

داوود آزاد، خواننده موسیقی ایرانی در یادداشتی که امروز به چاپ رسیده، از تبعات تعطیلی کنسرت‌ها برای هنرمندان عرصه موسیقی نوشته است.

ایران آرت: داوود آزاد، خواننده، نوازنده و آهنگساز در ایران نوشت: یکی از مهمترین اتفاقات هنری برگزاری کنسرت‌های موسیقی است که طی یک سال اخیر برگزار نشده است و عدم برگزاری آن موجب خواهد شد مردم ازفضای کنسرت‌های موسیقی فاصله بگیرند و به آن عادت کنند و شاید هم ادامه این روند برای مردم شک و شبهه ایجاد کند که چرا سالن‌های سینما و تئاتر باز است و اجراها به روال خود در حال برگزاری است اما همچنان سالن‌های کنسرت بسته است و هیچ اجرای حضوری برپا نیست! نکته دیگر اینکه ادامه این تعطیلی‌ها در بازگشت کنسرت‌ها به حالت طبیعی زمان برخواهد بود.

اما با وجود این، راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد مانند برگزاری کنسرت‌های خیابانی یا اجرای کنسرت در فضاهای بازآن هم در شرایط حال حاضر که در فصل تابستان قرار داریم و می‌توان در شب‌های این فصل با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌های فیزیکی اقدام به برگزاری کنسرت در فضای باز کرد.

نکته دیگر اینکه همه می‌دانیم در مدت‌زمانی که کرونا آمده و شیوع پیدا کرده موجب شده ضربه اقتصادی بسیار بزرگی بر پیکره فرهنگ و هنر وارد شود بویژه حوزه موسیقی که شرایط اجرایی شدن برنامه‌های آن متفاوت با حوزه‌های سینما و تئاتر است. خود من به شخصه بعد از 25 سال تدریس موسیقی حدوداً 10 سالی است که فعالیت در زمینه آموزش موسیقی را کنار گذاشته‌ام، اوضاع تولید و انتشار آلبوم‌های موسیقی هم که کاملاً مشخص است و دسترسی آسان به فضای مجازی و دانلودهای غیر مجاز موجب شده هنرمندان انگیزه‌ای در تولید آلبوم نداشته باشند و حتی هزینه‌ای که صرف تولید آن می‌شود برگشت مالی ندارد به همین سبب تنها درآمد زندگی‌ام برگزاری کنسرت بود که متأسفانه در این مدت زمان همه برنامه‌ها متوقف شده است و به نظر من به غیر از برنامه‌گذاران، مسئولان نیز باید حمایت دولتی داشته باشند و وضعیت هنرمندان موسیقی را بررسی کنند ببینند آیا در این مدت زمان درآمدی داشته‌اند یا خیر. کنسرت‌های آنلاین هم که از نامش مشخص است اجرای در فضای مجازی آن ارتباطی با مخاطب ندارد.

البته به من هم پیشنهاد شد اما قطعاً اجرا در فضای مجازی لذتی را که با حضور مخاطبان خواهد داشت ندارد و اعتقادم این است کنسرت باید به‌صورت زنده و با حضور مخاطب برگزار شود و من هم از انجام این کار سرباز زدم و مسلماً برگشت مالی آن هم مانند کنسرت‌های زنده نیست و همانطور که پیشتر اشاره کردم می‌توانیم این مشکلات را با اجرا در فضای باز برطرف کنیم ولی متأسفانه اتفاقی در این زمینه صورت نگرفته و باید تلاش کنیم مردم به ندیدن کنسرت عادت نکنند البته شاید هم با عطش بیشتری منتظر اجراهای زنده موسیقی باشند اما باید شرایطی فراهم شود تا در کنار آرامش مردم به دور از نگرانی از ابتلا به بیماری، کنسرت‌های موسیقی را به سالن‌ها بازگردانیم.

 

کنسرت داوود آزاد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین