کد خبر: 60467 A

افتخاری تاکنون بیش از ٧٠ آلبوم موسیقی منتشر کرده ‌است و به سبب خوانندگی در مقام‌ها و سبک‌های مختلف موسیقی پاپ، تلفیقی و سنتی، با عنوان مرد هزارچهره موسیقی ایران از او یاد می‌شود.

ایران آرت: نشان درجه یک هنری از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور به علیرضا افتخاری، خواننده موسیقی سنتی اعطا شد. محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی به همراه نمایندگانی از انجمن موسیقی ایران با حضور در منزل این هنرمند نشان درجه یک هنری را به او تقدیم کرد. اله‌یاری در این دیدار بر لزوم توجه به هنر و هنرمندان تأکید کرد.

علیرضا افتخاری زاده ۱۰ فروردین ۱۳۳۷ در اصفهان است. او از پرمخاطب‌ترین خواننده‌های ایران و آثارش از پرفروش‌ترین آثار منتشرشده موسیقی ایران است. این خواننده تاکنون بیش از ٧٠ آلبوم موسیقی منتشر کرده ‌است و به سبب خوانندگی در مقام‌ها و سبک‌های مختلف موسیقی پاپ، تلفیقی و سنتی، با عنوان مرد هزارچهره موسیقی ایران از او یاد می‌شود.

اعطای نشان درجه یک آواز به علیرضا افتخاری - ایسنا


به گزارش شهروند، افتخاری در کودکی نزد طباطبایی، نوازنده ویولن تعلیم دید و از دوازده سالگی نزد تاج اصفهانی به یادگیری ردیف‌های آوازی پرداخت. پس از مدتی نیز همزمان به بهره‌گیری از آموزش‌های جلیل شهناز و حسن کسائی در زمینه ردیف‌های موسیقی سنتی مشغول شد. در سال ۱۳۵۷ خورشیدی در آزمون باربد و در حضور علی‌اکبر شهنازی، داریوش صفوت، علی تجویدی موفق به کسب رتبه نخست شد. از سال ۱۳۶۰ نزد غلامرضا دادبه به یادگیری موسیقی پرداخت. در سال ۱۳۶۲، نخستین آلبوم خود را به توصیه فرامرز پایور با نام «آتش دل» و به یاد تاج اصفهانی منتشر کرد.

افتخاری بعد از سه سال کارهایی نظیر راز و نیاز با همکاری حسین علیزاده و مهرورزان با همکاری محمدعلی کیانی‌نژاد را اجرا کرد. افتخاری در سال‌های نخست دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، اجراهای خصوصی نیز به‌همراه حسن کسائی، حبیب‌الله بدیعی، غلامحسین بیگجه‌خانی و جلیل شهناز داشت که این آثار تک‌نسخه‌ای بودند و هیچ‌گاه منتشر نشدند.

 

علیرضا افتخاری
نظرات خوانندگان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین