کد خبر: 31914 A

مراسم بزرگداشت 4 چهره شناخته‌شده‌ تئاتر ایران در سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاترفجر برگزار می‌شود.

ایران آرت: به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، این دوره از جشنواره در تجلیل از تأثیرگذاری و فعالیت مستمر هوشنگ توکلی، رضا بابک، رویا تیموریان و محمد امیر یاراحمدی در عرصه‌ تئاتر، مراسم بزرگداشت این 4 چهره‌ شناخته شده‌ تئاتر ایران را برگزار می‌کند.

هوشنگ توکلی متولد 25 شهریور 1325، بازیگر و کارگردان با سابقه‌ عرصه‌ تئاتر است که فعالیت خود در عرصه‌ تئاتر را با بازی در نمایش "ادیپ" به کارگردانی شهرو خردمند آغاز کرد. وی در نمایش‌های "خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی"، "جنایت و مکافات" و "شیون و استغاثه پای دیوار بزرگ شهر" به کارگردانی دکتر علی رفیعی به ایفای نقش پرداخت.

توکلی در عرصه کارگردانی تئاتر نیز آثاری چون "دونده"، "لومومبا" و "اتللو" را به صحنه برد. وی علاوه بر بازیگری و کارگردانی، در حوزه مطالعه و پژوهش نیز فعالیت‌های متعدد و مستمری داشته است. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از جمله کسانی بود که در نگارش و شکل‌گیری نمودار اولیه تشکیلاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش داشت.

رضا بابک بازیگرتوانمند تئاتر، سینما و تلویزیون، متولد 20 اسفند 1324 است. وی در آغاز فعالیت‌های خود در نمایش های "جادوگران شهر سیلم"، "لورنزوچیو" و "هنری چهارم" به کارگردانی دکتر محمد کوثر به ایفای نقش پرداخت.

وی در عرصه‌ بازیگری تئاتر در نمایش‌های متعددی همچون "داستان ضحاک" و "بارگه داد" سعید پورصمیمی، "آخرین بازی" زنده یاد محمود استادمحمد، "پل" و "اسب ها" به کارگردانی محمد رحمانیان، "مهر و آینه ها" حمید امجد و "رویای هالیوود" نادر برهانی مرند نقش آفرینی کرده است.

رویا تیموریان متولد 27 اسفند 1338، بازیگر محبوب تئاتر، سینما و تلویزیون است. وی فعالیت خود در نمایش‌های "ماهی سیاه کوچولو"، "کتیبه" و "آبی به رنگ دریا" آغاز کرد.

تیموریان در کارنامه‌ بازیگری خود در عرصه‌ تئاتر در نمایش‌های مطرحی چون "ادیپوس"، "تولد" و "باغ آلبالو" زنده یاد رکن الدین خسروی، "بینوایان" بهروز غریب پور، "معرکه در معرکه" سیاوش طهمورث، "آینه‌های روبرو" محمد رحمانیان، "هرا" نصرالله قادری، "پابلو نرودا" و "بازرس" علیرضا کوشک جلالی، "مریم و مرداویج" بهزاد فراهانی، "خانه برناردا آلبا" روبرتو چولی و "عروسی خون" دکتر علی رفیعی بازی های درخشانی را به ثبت رساند. وی در "خانه برناردا آلبا" جدیدترین اثر دکتر رفیعی نیز نقش آفرینی ماندگاری را از خود به جای گذاشت.

وی در نمایش های "عکس یادگاری"، "قاتل بی رحم" و "شرق، شرق است" به کارگردانی همسر خود مسعود رایگان نیز بازی کرده است.

محمد امیر یاراحمدی متولد 1338 نمایشنامه نویس و کارگردان با سابقه، پرکار و خلاق تئاتر ایران است. وی در سال های 1365 تا 1377 به نگارش و تنظیم بیش از 100 نمایشنامه کوتاه و بلند رادیویی پرداخت و از سال 1377 با نمایشنامه‌ "شکارگاه ممنوع" به کارگردانی نادر برهانی مرند در هفدهمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاترفجر حضور پیدا کرد.

وی در سال 1382 نمایشنامه "وقت خواب ماهی‌ها" را به رشته‌ی تحریر درآورد و خود نیز آن را کارگردانی کرد. نمایشنامه‌های "تیغ کهنه"، "اعترافاتی درباره زنان"، "تلفن مشترک"، "طپانچه خانم"، "بیوه‌های غمگین سالار جنگ"، "شب آخر دنیا"، "در سایه"، "کمی با هم قدم بزنیم" و "شارلوت" از جمله آثار نگارش شده توسط محمد امیر یاراحمدی هستند.

یاراحمدی از سال 1384 تا کنون ریاست کانون نمایشنامه‌ویسان خانه تئاتر ایران را عهده‌دار است.

 

جشنواره تئاتر فجر رویا تیموریان هوشنگ توکلی رضا بابک محمدامیر یاراحمدی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین