کد خبر: 41492 A

حسینی از کارگردانی نمایشنامه "جنگنامه غلامان" اثر بهرام بیضایی خبر داد.

ایران آرت، کارگردان نمایش "جنگنامه غلامان" اثر بهرام بیضایی با اشاره به اینکه زبان نمایشنامه در اولویت برای او بوده، بیان کرد استفاده از شیوه‌های نمایش ایرانی را در اجرای این اثر مدنظر قرار داده است.

محسن حسینی بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها نمایش "جنگنامه غلامان" اثر بهرام بیضایی را در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌کند، درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: نمایش "جنگنامه غلامان" را با ۱۱۰ روز تمرین سنگین و پرفشار تولید و اجرا کردیم. این اجرا نسبت به نمایشنامه بهرام بیضایی کاملا تجربه‌گرا است؛ نمایشنامه‌ای که یکی از سخت‌ترین آثار بیضایی است و روایتی تخته‌حوضی دارد.

وی درباره شیوه اجرای نمایش "جنگنامه غلامان" اظهار کرد: این نمایش را با استفاده از شیوه‌های نمایش ایرانی نظیر نقالی، تخته‌حوضی، تعزیه و رجزخوانی اجرا می‌کنیم زیرا در متون بهرام بیضایی ذخایر نمایش ایرانی نهفته است.

به گزارش مهر،حسینی با اشاره به اینکه نمایشنامه "جنگنامه غلامان" در سال ۱۳۶۲ نوشته شده، افزود: همیشه اجرای این اثر نمایشی همچون نمایش "ندبه" یکی دیگر از آثار بهرام بیضایی برایم جذاب بود. نمایش "جنگنامه غلامان" را در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به صحنه بردیم که بازتاب خوبی داشت و بعد از آن برای اجرای عمومی اثر اقدام کردیم.

این کارگردان تئاتر تأکید کرد: زبان در آثار بهرام بیضایی اهمیت بسزایی دارد و با تأکیدی که بر بازیگران نمایش داشتم سعی کردیم که ساختار زبان بیضایی به درستی رعایت شود. در این اجرا زبان نمایشنامه برای من در اولویت بوده است. در اجرای این اثر باید روی مقوله زبان اشراف داشت.

وی در ادامه سخنان خود توضیح داد: این نمایش در نفی جنگ است و مفتخرم که به سراغ یکی از سخت‌تری آثار بهرام بیضایی رفتم.

حسینی با بیان اینکه شرایط برای اجرای نمایش‌های ایرانی سخت است، تصریح کرد: کارگردان‌های تئاتر امروزه قصور می‌کنند و مطبوعات ما نیز از اجرای آثار ایرانی و حمایت از آن‌ها غفلت دارند. جای تأسف است که صحنه‌ها جایی برای اجرای تئاترهای صرفا کمدی شوند و تنها مخاطب را بخندانند. برشت معتقد است که تئاتر هم برای لذت است و هم برای تعمق.

این هنرمند عرصه تئاتر در پایان سخنان خود متذکر شد: ما باید خود را در قبال تئاتر مسئولیت‌پذیر بدانیم. شاید قصور از مراکز تصمیم‌گیرنده برای تئاتر است که رپرتوآر مشخصی برای اجرای آثار نمایشی برنامه ریزی نمی‌کنند و به همین دلیل مخاطب نمی‌داند که قرار است تماشاگر چه نمایشی باشد.

نمایش "جنگنامه غلامان" با حضور مرجان صادقی، فاطمه صارمی، الهه مونسی، شقایق سرسختی، مریم آشوری و لیلی جنیدی تا ۲۴ آبان، ساعت ۱۸ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

بهرام بیضایی محسن حسینی جنگنامه غلامان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین