کد خبر: 42673 A

کارگردان نمایش "فرانکشتاین" از تغییر زمان اجرای این اثر خبر داد.

ایران آرت، نمایش "فرانکنشتاین" نوشته و کار ایمان افشاریان  بر اساس رمان نویسنده انگلیسی مری شلی است که از 6 آذرماه در سال اصلی مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود و بازیگران این نمایش پژمان جمشیدی، بانیپال شومون، آناهیتا افشار، محمد پویا، سوده شرحی، سیاوش میری، حامد ابریشمی، امید رضایی، فرید کیامرثی، محمد حقیقی‌پور، مهدی روحانی، مجتبی نصرت، سعید زینلی، حسین آیرمی، مبین تقوی، توحید لواسانی، امین رجایی و پویا نجفی هستند.

نمایش "فرانکنشتاین" طبق برنامه‌ریزی قبلی قرار بود از یکشنبه 3 آذرماه روی صحنه آید اما با اینکه سایت پیش فروش این نمایش برای اجرا در این تاریخ باز شده بود و تعدادی نیز اقدام به تهیه بلیت کرده بودند اما آغاز اجرای این نمایش به 6 آذرماه موکول شد. ایمان افشاریان در این باره گفت: از آنجا که تبلیغات نمایش به صورت اینترنتی و از طریق فضای مجازی طی این روزها به دلیل قطع اینترنت بین‌المللی امکان‌پذیر نبود، بنابراین زمان اجرا را سه روز به عقب انداختیم. بی‌شک تولید و اجرای یک نمایش برای فعالان این عرصه امری جدی است اما تماشای آن برای مردم فعالیت فوق برنامه و تفریحی محسوب می‌شود‌ و براین اساس باید حال‌شان مساعد باشد تا به تماشای تئاتر یا کنسرت بنشینند. ضمن اینکه گروه‌های تئاتر به جز فضای مجازی راهی به منظور اطلاع‌رسانی ندارند و این روزها از آنجا که امکان دسترسی به این فضا میسر نیست، بنابراین اطلاع‌رسانی اجراها نیز با مشکل مواجه است.

به گزارش هنرآنلاین، این کارگردان تئاتر درباره سبک و فضای اجرایی نمایش "فرانکنشتاین" عنوان کرد: این نمایش یک فضای خاص مالیخولیایی‌گونه دارد و اینکه در نهایت سعی‌شده روح و جان نمایش از رمان حفظ شده و براساس دغدغه‌هایی که داشتم این نمایشنامه را اقتباس کرده و نگاشته‌ام.

او درباره طراحی صحنه این نمایش اظهار کرد: از آنجا که این اثر براساس توهمات دکتر فرانکنشتاین پیش می‌رود و تعویض صحنه‌ای وجود ندارد و مخاطب مدام شاهد ذهن پریشان دکتر فرانکنشتاین است در نتیجه صحنه هم به تبع اجرا، مینی‌مال است اما پارامترهای نمایش را حفظ کرده است. تمام تلاش‌مان بر این بوده تا طراحی صحنه برای مخاطب جذاب باشد و با کمک ماشینری‌های تئاترشهر که به تازگی تعمیر شده است فضای مدنظر نمایش  را به تماشاگر القا کنیم.

افشاریان درباره موسیقی این اثر نمایشی تصریح کرد: آنکیدو دارش موسیقی‌های این نمایش را ساخته است و همخوانی در این نمایش صورت می‌گیرد.

او درباره میزان وفاداری‌اش در نگارش نمایشنامه به رمان این اثر گفت: براساس کلیت و خط محوری داستان بسیار وفادار به رمان فرانکنشتاین بوده‌ام و خط داستانی رمان در نمایش حفظ شده است اما به تبع اقتباس شخصیت‌ها و اتفاقات، نمایش تغییر و یا حذف و اضافه داشته است.

ایمان افشاریان در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: بزرگترین اتفاقی که در این نمایش وجود دارد این است که گروهی طی چهار ماه تمرین به دور هم جمع شدند که این گروه به صورت عجیب و غریبی همراه و همدل بودند. آن‌ها با جان و دل به مدت چهار ماه هر روز در کنار یکدیگر کار کردند و زحمت کشیدند و امیدوارم که بتوانیم مخاطب را جذب سالن نمایش کنیم تا شاهد تلاش‌های گروه نمایش "فرانکنشتاین" باشند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: نمایش فرانکنشتاین روایت دانشمند جاه‌طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی، جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعادی اندکی بزرگ‌تر از یک انسان معمولی می‌سازد. موجودی با صورتی مخوف و ترسناک که بر همه جای بدنش رد بخیه‌های ناشی از دوختن به چشم می‌خورد. این موجود تا بدان حد وحشتناک است که همگان، حتی خالقش از دست شرارت‌های او فرار می‌کنند. هیولایی که خالقش نیز نمی‌تواند آن را کنترل کند و خود مقهور آن می‌شود.

دیگر عوامل نمایش "فرانکنشتاین" عبارتند از: تهیه‌کننده: ماهان حیدری، مجری طرح: نورالدین حیدری‌ماهر، موسیقی و طراحی صدا: آنکیدو دارش، طراح گریم: ماریا حاجیها، طراح صحنه: ایمان افشاریان، طراح لباس: سوده شرحی، طراح نور: صبا کسمائی، مشاور طراح حرکت: کامیار صالح پور، طراح لوگو: معین شافعی، طراحان پوستر: علیرضا چمک و محسن اعتمادی فر، شاعر: رسول ادهمی، عکاس: حانیه زاهد، فیلم بردار پشت صحنه: علی قره داغی، ساخت تیزر: تیزر باز (‌نیما ممتاز)، نریشن: محمدرضا علیمردانی، بافت مو: علی اعرابی، مدیر رسانه: علی پاکزاد، دستیار کارگردان و برنامه ریز: محمدرضا آل طاها، منشی صحنه: شیما مرادی، مدیر صحنه: حامد ابریشمی، معین زارعیان و کیان اسماعیلی و دستیاران لباس: شعله عطایی نژاد و مریم عشقی.

علاقمندان به منظور تماشای این نمایش می‌توانند بلیت آن را از سایت تیوال و یا گیشه تئاترشهر تهیه کنند.

 

فرانکشتاین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین