کد خبر: 46968 A

"در شرایط عادی هم، تئاتر و تولید اثر هنری در هر شکل و شیوه‌ای با مشکل جدی مواجه بود و اکنون‌ ویروس کرونا میخ آخر را هم به تابوت آن زده است"

ایران آرت: علی شمس (نویسنده و کارگردان تئاتر) درباره وضعیت کنونی تئاتر کشور که با شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مواجه شده، گفت: اکنون مسئله‌ای به وجود آمده که همگی درگیر خسران و ضرر شده‌ایم و به شخصه نمی‌دانم تکلیف اجرای خودم که قرار بود در شش ماهه اول سال به صحنه رود، چه خواهد شد. باتوجه به مهارگسیختگی که اکنون از شیوع ویروس کرونا شاهد هستیم، فکر نمی‌کنم در خوش‌بینانه‌ترین حالت زودتر از اردیبهشت ماه وضعیت جهان عادی شود. چراکه تاکنون دارو یا هیچ چیز دیگری برای مقابله با این مسئله پیدا نشده است. در نتیجه با این شرایط نه تنها نمایش گروه‌هایی که در اسفندماه نوبت اجرا داشتند، بلکه اساسا اجراهای شش ماهه اول سال ۹۹ با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

وی در گفتگو با ایلنا ادامه داد: برای عادی شدن شرایط، ویروس باید به طور کامل مهار شود. چون در غیر اینصورت مجددا همه به آن مبتلا می‌شوند و از سویی تماشاگر هم اعتماد نمی‌کند که به تماشای اجراها بیاید. به نوعی در شرایط عادی هم، تئاتر و تولید اثر هنری در هر شکل و شیوه‌ای با مشکل جدی مواجه بود و اکنون‌ ویروس کرونا میخ آخر را هم به تابوت آن زده است. به این ترتیب فکر می‌کنم در سال آینده با یک ورشکستگی خیلی بزرگ در ساحت تولید و فرایندهای جانبی همچون تئاتر خصوصی مواجه شویم. به نوعی ورشکستگی بزرگ تئاتر در حال فرارسیدن است.

شمس در ادامه بیان کرد: در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، اگر تراژدی بزرگ‌تری به وقوع نپیوندد، این ویروس تا اردیبهشت و خردادماه سال آینده ادامه خواهد داشت. به همین خاطر اساسا نمی‌فهمم تولید اثر هنری در جایی که جان و مال مردم در خطر است، چه معنایی می‌دهد. 

این کارگردان تئاتر با تاکید بر اینکه این وضعیت ضرر کلانی را متوجه بدنه تئاتر می‌کند، اظهار داشت: در چنین شرایطی حتما نهادهای دولتی هم از جبران خسارت‌های وارد شده به تئاتر، ناتوان هستند چراکه نه بازوی اجرایی و نه پشتیبانی مالی آن را دارند. از سوی دیگر هم تماشاگر به مثابه مردم ایران یک ترس عظیمی از ابتلا به بیماری دارد، که کاملا هم طبیعی است. به همین خاطر به تماشاگر باید حق داد که در مکان‌های شلوغ و عمومی ظاهر نشود. به این ترتیب از دو سو تئاتر قیچی شده که در هیچکدام تقصیری به گردن کسی نیست.

وی با بیان اینکه ما به لحاظ فرم در قرن ۲۱‌ام زندگی می‌کنیم،‌ اما به لحاظ محتوایی عمیقا قرون وسطایی هستیم، گفت: اکنون شاهدیم که یک بیماری مسری همه‌گیر باعث فلج شدن ساختار اقتصاد مملکت شده و تئاتر هم از این قاعده مستثنا نیست. تک تک ما هم یکی از میلیون‌ها متضرری هستیم که در حال زندگی هستیم. فکر می‌کنم در هیچ سالی به اندازه سال ۹۹ تئاتر بدبختی را زیست نکرد. به همین خاطر پیش‌بینی‌ام از سال بعد یک سال طاعونی و سیاه برای تئاتر یا دست‌کم برای بخش عظیمی از اهالی تئاتر است.

شمس همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه آیا امکانی برای فراهم شدن شرایطی وجود دارد که همچون برنامه‌های تلویزیونی با رعایت نکات بهداشتی، تئاتر هم به کار خود ادامه دهد، عنوان کرد: این کار کاملا غیرکارشناسی است. به نوعی این کاری است که سرمایه‌داری برای چرخش بیزینس و اقتصاد خود و تلویزیون در حال انجام آن است. اگر در بین ۳۰۰ نفر آدم یک نفر کرونا داشته باشد، این ویروس به سرعت برق بین همه منتقل می‌شود. سوال اینجاست که حال چطور می‌توان در مقابل این ویروس نکات ایمنی را رعایت کرد؟ 

این کارگردان تئاتر افزود: به شخصه طرفدار بازگشایی تئاتر نیستم چراکه از نظرم جان مردم اهمیت بیشتری دارد. تاوقتی که این ویروس ریشه‌کن نشود، مشخصا من نمی‌خواهم به عنوان یک جاهل در قتل‌عام هم‌نوع و هم‌وطن خودم شریک باشم. ترجیح می‌دهم که در این شرایط اجرا نروم و اجرایم به تعویق بیفتد ولی جان مردم سلامت بماند.

تئاتر نمایش علی شمس نویسنده کارگردان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین