کد خبر: 49505 A

مدیر مرکز هنرهای نمایشی از پرداخت بخشی از بدهی‌ ۱۱‌میلیارد تومانی به هنرمندان خبر داد و گفت مابقی نیز در حال پیگیری برای پرداخت است.

ایران آرت: اوایل دهه۸۰ گروه‌های تئاتری با گسترش تماشاخانه‌های دولتی و خصوصی افزایش یافتند. علاوه بر گروه‌های فعال تئاتری هر سال به جمع خانواده تئاتر در شاخه‌های مختلف اضافه شده، اما این افزایش به لحاظ مالی هیچ هماهنگی و توازنی نداشت. در آن سال‌ها تئاتر با وجود گسترش فعالیت‌ها با بودجه یک‌میلیارد و ۸۰۰میلیون تومانی روزگار خود را سپری می‌کرد و در این میان بدهکار‌بودن، میراثی بود که از یک مدیر به مدیر دیگر می‌رسید.

به گزارش همشهری، در این سال‌ها افزایش بودجه تئاتر با وضعیت اقتصادی روز جامعه، ‌افزایش هزینه‌ها و تورم هیچ‌گاه هماهنگ نبوده و نیست. با اینکه بودجه تئاتر اواخر دهه۸۰ به ۷میلیارد تومان و بعدها به ۱۱میلیارد تومان افزایش یافت، اما باز هم توازنی برقرار نشد و حتی امروز تئاتر با بودجه۲۲ میلیارد تومانی در مقایسه با بودجه سینما در پله‌های پایین قرار گرفته و همچنان این بدهکاری وجود دارد. حالا تئاتر ۲۲میلیارد اعتبار دارد، اما سینما توانسته با اعتبار ۲۲۰میلیارد تومانی به حیات خود ادامه دهد. اعتبار تئاتر نسبت به سال گذشته ۱۵درصد کاهش داشته و همین امر باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است.

بدهی ۱۱میلیارد تومانی 

مرکز هنرهای نمایشی اسفند‌ماه سال گذشته با ۱۱میلیارد بدهی و تعطیلی ناشی از ویروس کرونا به قادر آشنا رسید. قادر آشنا از مدیران بدنه وزارت ارشاد است که سال‌ها پیش نیز تجربه مدیریت مرکز را عهده‌دار بود. حالا این مدیر درصدد است که بدهی مرکز به هنرمندان تئاتر را در اولویت کاری خود قرار دهد. آشنا درباره میزان بدهی‌ها و نحوه پرداخت آن به همشهری می‌گوید: "در سال گذشته گروه‌هایی که اجرا داشتند از مرکز طلبکار بودند، با پیگیری مدیریت قبلی و بعد پیگیری‌هایی که انجام شد، توانستیم پرداختی هنرمندان تا پایان آبان سال گذشته را بپردازیم که مبلغ آن ۵میلیارد تومان بود." 

امیدواری به بعد از تعطیلات

آشنا در ادامه با اشاره به بدهی حدود ۱۱‌میلیارد تومانی که در حال حاضر ۷‌میلیارد تومان آن باقی مانده است، توضیح می‌دهد: "با صحبت‌ها و پیگیری‌هایی که صورت گرفته ‌و با تلاش وزیر ارشاد دستور پرداخت مابقی بدهی‌ها نیز داده شده و وزیر دستور دادند که به‌زودی پرداختی‌ها صورت گیرد و منتظر صدور چک هستیم." وی ادامه می‌دهد: "اولویت ما این است که ابتدا بدهی هنرمندان تئاتر را بپردازیم و این تسویه قرار بود تا پایان اردیبهشت‌ماه صورت بگیرد اما به‌دلیل تقارن با تعطیلات به خرداد‌ماه موکول شد. امیدوارم برنامه‌ای که لحاظ کردیم را بتوانیم عملی کنیم." 

کمک‌هزینه برای بخش خصوصی

یکی از مشکلات موجود که به‌خاطر تعطیلی سالن‌ها بردیگر مشکلات افزوده شده، وضعیت سالن‌های نمایش در بخش خصوصی است و آسیب‌هایی ‌که به این بخش وارد شده. آشنا در این‌باره می‌گوید: "در تلاش هستیم که کمک بودجه‌ای برای این بخش بگیریم و پیگیرش هستیم و صحبت‌ها و قول‌های مساعدی در این زمینه داده شده است."

 

تئاتر نمایش مرکز هنرهای نمایشی قادر آشنا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین