کد خبر: 50031 A

برخی از گروه‌های نمایشی با تردید و نگرانی از خطر ویروس کرونا و اینکه تا چه اندازه تماشاگر خواهند داشت، اجراهای خود را آغاز کرده‌اند.

ایران آرت: فهیمه پناه‌آذر در همشهری نوشت: با اعلام از سرگیری فعالیت‌های هنری از اول تیرماه، چراغ برخی از سالن‌های نمایش روشن شده و کارگردانان با تردید و نگرانی از خطر ویروس کرونا و اینکه تا چه اندازه تماشاگر خواهند داشت، اجراهای خود را آغاز کرده‌اند. اما در این میان، بسیاری از گروه‌های نمایشی نیز ترجیح داده‌اند که بعد از پایان کرونا فعالیت خود را ازسربگیرند. گروه‌هایی نیز در انتظار حمایت مرکز هستند تا با این پشتوانه ملی روی صحنه بروند.

تئاترشهر با 2 اجرا

مجموعه تئاترشهر که پیش از شیوع ویروس کرونا میزبان ۵ اثر نمایشی بود، با آغاز مجدد اجرا میزبان 2 اجرا خواهد بود. به‌نظر می‌رسد 3 نمایش "یه گاز کوچولو" به کارگردانی فقیه سلطانی، "بچه" افسانه ماهیان و "سه‌شنبه‌های لعنتی" محمدمهدی خاتمی برای اجرا آماده باشند که به‌احتمال زیاد از میان آنها اجرای "بچه" و "یه گاز کوچولو" قطعی خواهد بود.

سنگلج با کابوس‌های مرد مشکوک

از میان تماشاخانه‌های دولتی، سنگلج نیز از سوم تیر‌ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. "کابوس‌های مرد مشکوک" به کارگردانی ملیکا رضی که اجراهای خود را در ‌ماه اسفند سال گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده بود، دور جدید اجراهای خود را به‌مدت 2هفته از سوم تیرماه آغاز می‌کند. کابوس‌های مرد مشکوک هر شب در 2 سانس ۱۸ و ۲۰:۳۰ روی صحنه می‌رود و بلیت‌فروشی دارد.

چراغ نیمه روشن در سالن‌های خصوصی

در تماشاخانه‌های خصوصی نیز چراغ برخی از سالن‌ها روشن شده است. تئاتر مستقل با 2 نمایش میزبان تماشاگرانی خواهد بود که بعد از گذشت ۴‌ماه به تماشای اجراهای دلخواه خود می‌آیند. نمایش "است" پرنیا شمس از روز یکشنبه اول تیرماه روی صحنه رفت. پرنیا شمس و امیر ابراهیم‌زاده به‌صورت مشترک کار نگارش متن و شهاب رحمانی دراماتورژی را برعهده داشته‌اند. نوید محمدزاده، تهیه‌کننده این اثر نمایشی است.

"یازده جریحه روح" به کارگردانی فرزاد امینی براساس 11 داستان کوتاه مجموعه "سه قطره خون" اثر صادق هدایت نوشته شده که از روز سه‌شنبه سوم تیرماه در این مجموعه به صحنه می‌رود. البته تئاتر مستقل تهران پیش از این نیز فعالیت غیررسمی خود را با اکران فیلم‌ آثار اجرا رفته در این مجموعه فرهنگی و برپایی جلسه‌های نمایشنامه‌خوانی در "کافه بام مستقل" آغاز کرده بود. تاکنون نمایش‌های "شب دشنه‌های بلند"، "رویای شب نیمه تابستان" و "رومولیت"، "اپراتور نسل چهارم" و "شیطونی" تا‌کنون در کافه اصلی تئاتر مستقل اکران و این برنامه ادامه دارد.

"کافه پولشری" که پیش‌تر در سال‌های ۹۶ (مجموعه تئاتر شهر) و ۹۷ (پردیس تئاتر شهرزاد)، (خانه - موزه استاد انتظامی) 3 دوره اجرا را تجربه کرد، براساس یک نظرسنجی از سوی مدیریت این مجموعه دوباره برای اجرا دعوت شده است. الهام پاوه‌نژاد در این نمایش علاوه بر کارگردانی به ایفای نقش نیز می‌پردازد.

آغاز بلیت‌فروشی با تخفیف‌های ۳۰ تا ۴۰درصدی

"آگوست در اوسیج کانتی" به کارگردانی میکائیل شهرستانی از ۲۴ بهمن ۹۸ در خانه نمایش مهرگان روی صحنه رفت که با تعطیلی تماشاخانه‌ها به‌دلیل بحران کرونا در سوم اسفند‌ماه اجرایش متوقف شد و حالا بعد از نزدیک به 4‌ماه قرار است از اول تا ۱۵ تیرماه ادامه اجراهای خود را سپری کند. بلیت‌فروشی 3 روز اول اجرای نمایش "آگوست در اوسیج کانتی" با ۳۰ درصد تخفیف خواهد بود که باید دید با توجه به تخفیف‌ها تماشاگران با توجه به وضعیت این روزها تا چه اندازه از این آثار نمایشی استقبال می‌کنند. تالار مولوی هم در ۱۵ روز ابتدایی تابستان میزبان نمایش "ابر شلوارپوش" می‌شود. این نمایش هم تخفیف ۴۰ درصدی در فروش بلیت دارد. علیرضا اخوان تنها بازیگر این نمایش است که با مشاوره داریوش مودبیان اجرا می‌رود. از پنجم تیر‌ماه هم سالن اصلی مولوی میزبان "پنهان خانه پنج‌ در" می‌شود؛ نمایشی به کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه که ساعت ۲۰:۳۰ روی صحنه می‌رود. ساعت ۱۸ در همین سالن نیز "و همیشه پاییز" مهیار جوادی‌ها اجرا می‌شود.

نتیجه را باید دید

با اینکه بازگشایی سالن‌های نمایشی را داریم و از سوی مرکز و برخی از سالن‌های خصوصی بخشنامه رعایت پروتکل‌های بهداشتی صادر شده است اما بسیاری از گروه‌های نمایشی همچنان نگران هستند؛ چراکه با وجود تسویه برخی از بدهی‌ هنرمندان و پیگیری مرکز هنوز چگونگی حمایت مالی گروه‌ها در این روزهای کرونا مشخص نشده و با وجود اجرای نمایش برای ۵۰درصد سالن باید دید حمایت‌ها چگونه است و البته تماشاگران تا چه اندازه از آغاز اجراها استقبال می‌کنند.

 

تئاتر تئاتر شهر تماشاخانه سنگلج
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین