کد خبر: 53575 A

قرار شد نمایش «مرجان»با کارگردانی آریان رضایی و بازی الهام پاوه‌نژاد از ساعت ۲۱ به شیوه آنلاین اجرا ‌شود، ولی گروه دوم با هدایت کیومرث مرادی اعلام کرد، قصد دارد در ساعت مشابه نمایش آنلاین رایگان اجرا کند! 

ایران آرت: بابک احمدی در اعتماد نوشت:  وضعیت هنرهای نمایشی گل بود، به سبزه نیز آراسته شد. این اواخر کار به جایی رسید که بعضی هنرمندان تئاتر ‌گفتند اینکه تمام مشاغل مشغول به‌ کارند ولی فقط تئاتر و سینما تعطیل می‌شود دلیل خاص و عوامل پشت پرده آنچنانی دارد.

اینکه به ‌وقت بحران توهم توطئه چاشنی گیروگرفت‌های اقتصادی و شغلی شود امر غریبی نیست، در اصل یک واکنش روانی است. ایرانیان هم در تمام ادوار تاریخ نشان داده‌اند از قابلیت رجوع به این ویژگی گروهی برخوردارند. گرچه رفتار مدیران و مسوولان هم بر آتش این دست نظرها می‌دمد ولی در عین‌ حال این امر نیز واضح به نظر می‌رسد که تئاتر امروز ایران توان اثرگذاری‌اش را از دست داده و فقدانش برای مردم جامعه تفاوت چندانی ندارد.

گو اینکه اگر این فقدان اهمیتی داشت، حداقل 20 نفر از بین جمعیت چند میلیون نفری همین پایتخت باید نسبت به تعطیلی سالن‌های تئاتر یا ورشکستگی آنها واکنش نشان می‌دادند؛ اتفاقی که هرگز رخ نداد. 

از این مساله که عبور کنیم، انسان حیرت می‌کند از تیشه‌ای که جماعت به ریشه خود و هم‌صنف خود می‌زنند.

تصور کنید در این وانفسای اقتصادی و تعطیلی سالن‌های نمایشی چرخ می‌خوریم و با انواع گرفتاری دست به ‌گریبانیم، بعد یک گروه از هفته‌ها قبل تصمیم گرفته نمایشی به صورت آنلاین اجرا کند (لابد این حداقل کاری است که در چنین شرایطی از دست بندگان خدا بر‌آمده) اما جمعی از همکاران را در برابر خودش می‌بیند.

بله! ما وقتی انگشت به دهان می‌مانیم که می‌بینیم چند روز پس از شروع تبلیغات گروه اول، یک گروه دوم از راه می‌رسد و اعلام می‌کند تصمیم دارد درست در همان روز و همان ساعت نمایش آنلاین اجرا کند، منتها رایگان. 

سوال این است که چرا نباید به چنین تصمیم‌هایی نگاه مشکوک داشته باشیم؟ یعنی اگر عده‌ای قصد دارند به هر تصمیم دولت به دیده شک و تردید بنگرند، چرا ما همان نگاه را به خودشان تعمیم ندهیم؟

اگر سیستم فرهنگی برای رونق بخشیدن به فضای کسب و کار تئاتر برنامه‌ خاصی ندارد، جامعه تئاتری هم ایده و برنامه‌ای ندارد؟ در این حد که لجوجانه تصمیم می‌گیرد با همکار خودش موازی‌کاری کند؟

باب روشن شدن موضوع به صراحت اشاره کنم که قرار بود نمایش «مرجان» به نویسندگی و کارگردانی آریان رضایی و با بازی الهام پاوه‌نژاد از چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ساعت ۲۱ به شیوه آنلاین و تعاملی اجرا ‌شود، اطلاع‌رسانی هم از چندی قبل شروع شد ولی سه‌شنبه شب گروه دوم با هدایت کیومرث مرادی اعلام کرد، قصد دارد در ساعت مشابه نمایش آنلاین رایگان اجرا کند!

این شد نقل حیرانی ما و ماجرای «دم و خروس و قسم...». در نهایت متوجه نشدیم به کدام ساز جماعت باید رقصید! بنابراین وقتی ما ندانیم، چطور انتظار می‌رود وزیر دورافتاده از تئاتر دولت بداند؟ حداقل بیایید بین خودمان هم‌نظر باشیم که چطور باید با وضعیت بحرانی مواجه شویم. 

 

کیومرث مرادی الهام پاوه نژاد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین