کد خبر: 55125 A

نگاهی ترحم‌آمیز و همراه با آه و افسوس نیست بلکه شخصیت مسلط و اثرگذار او را در شعر فارسی مورد توجه قرار داده است.

ایران آرت: حسین کیانی که به اجرای نمایش بر اساس برخی از شخصیت‌های تاریخی علاقه‌مند است، چند ماه پیش دست به قلم شد و نمایشنامه "پروین" را بر اساس شخصیت پروین اعتصامی نوشت.

او البته تاکید دارد که در این نمایش نگاهش به پروین اعتصامی، نگاهی ترحم‌آمیز و همراه با آه و افسوس نیست بلکه شخصیت مسلط و اثرگذار او را در شعر فارسی مورد توجه قرار داده است.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که اجرای نمایش تازه‌اش تاکنون دو بار به دلیل تعطیلات کرونایی تئاتر به تعویق افتاده است، درباره وضعیت اجرای این اثر به ایسنا گفت: در آغاز قرار بود این نمایش را از اواخر مهر در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببریم که به دلیل تعطیلی تئاتر، اجرای آن به بهمن و اسفند موکول شد و حالا هم که تئاتر همچنان تعطیل است و خبری از بازگشایی نیست. بنابراین اجرای این نمایش در بهمن‌ماه هم منتفی است چون حتی در صورت بازگشایی تئاتر، زمان کافی برای تمرین نداریم.   

او ادامه داد: متن این نمایش بدون کوچک‌ترین اصلاحی از سوی شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی تایید شده و امیدوارم با بازگشایی تئاتر، در اولین فرصت، روی صحنه برود.

کیانی در عین حال اعلام آمادگی کرد که نمایش خود را در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر یا تالار وحدت ضبط کند تا این نمایش از طریق شبکه نمایش خانگی به تماشاگران ارائه شود.

او در این زمینه توضیح داد: با توجه به وضعیت فعلی، عقلانی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین کار این است که آثار نمایشی در یکی از سالن‌های تئاتر، ضبط و از طریق شبکه نمایش خانگی به مخاطبان ارائه شوند.

این هنرمند تئاتر با اشاره به سخنان برخی از هنرمندان تئاتر درباره مذاکره با تلویزیون و از سرگیری تولید تله‌تئاتر خاطرنشان کرد: بیهوده چشم به راه تلویزیون نباشیم زیرا مدت‌هاست ساخت تله‌تئاتر را از دستور کار خود خارج کرده است؛ بنابراین با توجه به شرایط و امکاناتی که در اختیار داریم، لازم است بستر دیگری برای فعالیت هنرمندان تئاتر ایجاد کنیم.

کیانی در ادامه این گپ و گفت، نمایشنامه "پروین" را نوعی درام تاریخی و چهره‌نگارانه (درام پرتره) دانست و توضیح داد: چارچوب‌ این درام بر اساس زندگی شخصیت اصلی است ولی طبیعتا تخیل دراماتیک هم در آن دخیل است. این نمایش برشی خاص از زندگی این شاعر ماست که سه ماه و نیم زندگی پروین و شرایط خاصی را که در آن مقطع دارد، مورد توجه قرار می‌دهد. البته اتفاقات موثر زندگی او را به صورت فشرده داریم.

این نمایشنامه‌نویس که تلاش کرده کاری متفاوت در حوزه درام تاریخی بنویسد، با ارائه توضیحاتی درباره دو رویکرد غالب در این گونه آثار گفت: معمولا در حوزه درام‌های تاریخی خیلی موفق عمل نکرده‌ایم؛ یا به طور کامل در خدمت آن شخصیت یا واقعه تاریخی بوده‌ایم یا آثارمان فقط در حد الهام گرفتن بوده و تغییرات زیادی بر آن واقعه یا شخصیت اعمال کرده‌ایم. ولی در این نمایش کوشش بر این بوده که هم "پروین" واقعی و باورپذیر را ببینیم و هم "پروین"ی که درون یک درام نفس می‌کشد. همچنان‌که همه واقعیت‌های زندگی و حالات روحی‌اش در این اثر به شکل دراماتیک تصویر شده است.

کیانی با ابراز تاسف از این‌که اغلب نوعی نگاه ترحم‌گونه و تخفیف‌گرا به پروین اعتصامی شده است، افزود: نگاه به این شخصیت عموما همراه با آه و افسوس بوده است درحالی‌که اگر آن شخصیت مسلط و اثرگذار را نداشت، نمی‌توانست چنین اشعاری بگوید. من در این درام به دنبال آن وجه مسلط و اثرگذار بوده‌ام. به همین دلیل در نمایش من برخلاف اغلب آثار از این دست، فقط شعرهای پروین را نمی‌خوانیم و حکایت‌هایش را روایت نمی‌کنیم بلکه با درامی درباره یک انسان واقعی سر و کار داریم.

حسین کیانی در پایان گفت: نمایشنامه طوری نوشته شده که ظرفیت تبدیل شدن به فیلمنامه را دارد و به راحتی می‌توان فیلمی سینمایی از آن استخراج کرد.

 

حسین کیانی پروین اعتصامی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین