کد خبر: 59602 A

بازیگر باسابقه سینما و تئاتر می‌گوید: در تمام سال‌هایی که در تئاتر فعال بوده‌ام، در هیچ دوره‌ای این اندازه بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی از جانب متولیان فرهنگی ندیده‌ام.

ایران آرت: مهتاب نصیرپور با ابراز تاسف از کم‌توجهی به مقوله فرهنگ و هنر می‌گوید تا وقتی مطالبه و درخواستی از جانب جامعه هنری مطرح نشود، مدیران هم فکر می‌کنند مشکلی نیست و همه چیز امن و امان است.

این بازیگر و مدرس تئاتر در گفتگو با ایسنا از بی‌اعتنایی مدیران هنری نسبت به حل مشکلات جامعه تئاتری انتقاد کرد، از سرخوردگی جوانان فعال در تئاتر ابراز تاسف کرد و پیشنهادهایی را برای اجرای نمایش در فضای باز به عنوان یک گزینه مناسب در دوران کرونا و حتی خارج از این دوره ارایه داد.

نصیرپور که سال‌هاست سابقه تدریس بازیگری به هنرجویان جوان را دارد، ابراز تاسف کرد: حیف است جوانان ما با این همه آرزو و شور و شوق، به دلیل شرایط نابسامان تئاتر سرخورده و نومید شوند. در حالیکه راه‌هایی هست که به سادگی می‌توان فضای کار برای هنرمندان تئاتر ایجاد کرد.

این بازیگر که سال گذشته با بازی در نمایش "عشق روزهای کرونا" تجربه اجرای تئاتر در فضای باز تالار وحدت را داشت، ادامه داد: این روزها مدام صحبت از جغرافیای کشور ماست که در فضایی گرم و کم‌بارش واقع شده است که طبیعتا مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند ولی همین ویژگی، می‌تواند در عرصه‌های دیگر به عنوان فرصت تلقی شود.

نصیرپور توضیح داد: شرایط اقلیمی کشور ما به گونه‌ای است که حدود هشت ماه گرم و بدون بارش داریم که می‌تواند زمینه مناسبی برای راه‌اندازی سالن‌های روباز سینما و تئاتر باشد. همچنانکه در گذشته نیز اکران فیلم در سالن‌های تابستانی بدون سقف مرسوم بوده است.

این بازیگر با بیان اینکه تدارک اجرا در فضای باز هزینه عجیب و غریبی ندارد، افزود: اجرا در فضای باز مساله پیچیده‌ای نیست نه بودجه کلانی می‌خواهد و نه مشکلات زیادی دارد. با انجام یکسری رایزنی با شهرداری می‌توان فضاهایی را که قابلیت اجرای نمایش دارند، مشخص و آنها را برای فعالیت گروه‌های نمایشی آماده کرد. اطمینان دارم خود جامعه تئاتری می‌تواند ایده‌های خوبی برای ایجاد فضای کار به متولیان هنری بدهد. هر چند متاسفانه مسئولان فرهنگی ما کم‌توجه و بی‌اعتنا هستند. شاید بخشی از این وضعیت به این دلیل باشد که خود ما به عنوان جامعه تئاتری مطالبه‌گر نیستیم. تا زمانی هم که مطالبه و درخواستی نباشد، متولیان هم فکر می‌کنند مشکلی نیست و همه چیز امن و امان است.

او با ابراز تاسف از کم‌توجهی مدیران برای  چاره اندیشی درباره وضعیت دشوار تئاتر اضافه کرد: در تمام سال‌هایی که در تئاتر فعال بوده‌ام، در هیچ دوره‌ای این اندازه بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی از جانب متولیان فرهنگی ندیده‌ام. محدودیت‌های دوران کرونا در کشور ما کوتاه مدت نخواهد بود. بنابراین لازم است به راه‌ها و امکان‌های جدید بیندیشیم که یکی از بهترین آنها اجرا در فضای باز است.

او سپس از فضاهای متعددی سخن گفت که برای اجرای نمایش در مقابل سالن‌های قدیمی تئاتر یا پارک‌های گوناگون و حتی کافه‌ها وجود دارند.

نصیرپور توضیح داد: در حال حاضر در پارک دانشجو و دیگر پارک‌ها، فضای مقابل تالار وحدت، حیاط تالار مولوی، فضای بیرونی فرهنگسرای نیاوران که اتفاق فضای بزرگی هم هست و بخصوص فضاهای باز پیرامون سالن‌های قدیمی، فضای اجرای تئاتر وجود دارد. حتی در فصل سرما هم می‌توان چادرهایی برای اجرای تئاتر برپا کرد که در هوای سرد و بارانی هم قابل استفاده باشند.

این مدرس تئاتر اضافه کرد: از آغاز همه‌گیری کرونا حدود یک سال و نیم می‌گذرد و با وضعیتی که در زمینه واکسیناسیون همگانی داریم، دست‌کم یک سال دیگر شرایط ما عادی نخواهد شد. ضمن اینکه به زودی تغییر دولت و کابینه را در پیش خواهیم داشت و طبیعتا تا استقرار مدیران جدید، چند ماهی را از دست خواهیم داد و متاسفم که هنوز هیچ راهکار مناسبی برای اشغال و کسب درآمد خانواده شریف تئاتر نشده است. کسانی که در این مدت با صبوری، شرایط بسیار سختی را تحمل کرده‌اند و لب به اعتراض نگشوده‌اند و این در حالی است که بخشی بزرگی از آنان در این مدت هیچ درآمدی نداشته‌اند.

 

 

مهتاب نصیرپور
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین