کد خبر: 61848 A

50گروه نمایشی از 5آبان‌ماه در استان کردستان گرد هم می‌آیند تا در جشنواره بین‌المللی تئاتر مریوان به اجرا بپردازند.

ایران آرت: قرار بود جشنواره بین‌المللی تئاتر مریوان اول آبان‌ماه مثل همیشه در شهر مریوان برگزار شود، اما جشنواره با تعویق 5روزه به پنجمین روز آبان رسید. جشنواره‌ای که در آن مریوان میزبان بیش از 50گروه نمایشی در 5روز خواهد بود.

رحمان هوشیاری، دبیر اجرایی این دوره از جشنواره حضور گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده را منوط به داشتن کارت واکسیناسیون و همچنین در برخی موارد گرفتن تست کرونا عنوان می‌کند و در توضیح بیشتر به همشهری می‌گوید: "با توجه به شرایط کرونا و اینکه قرار بر این است تا جشنواره به شکل فیزیکی برگزار شود، برای آنکه مشکلی برای میهمانان و مخاطبان پیش نیاید، مکان‌های اجرا را محدود کرده‌ایم و همچنین برای حضور تماشاگران جانمایی انجام شده است. علاوه بر این همه هنرمندان حاضر درجشنواره کارت واکسیناسیون خواهند داشت. گرفتن تست پی‌سی‌آر را هم همزمان خواهیم داشت."

هوشیاری درباره آثار پذیرفته‌شده در بخش‌های جشنواره هم توضیح می‌دهد: "در این دوره از جشنواره در بخش بین‌‌الملل 127متقاضی داشتیم و 197اثر هم از شهرهای مختلف کشور متقاضی حضور در جشنواره بودند. 10گروه هم در بخش ویژه و جشنواره جشنواره‌ها خواهیم داشت. در مجموع بخش‌های مختلف 235اثر متقاضی حضور بودند که با ارزیابی و داوری‌های انجام‌شده، تصمیم گرفتیم بخش بین‌الملل را به شکل مجازی برگزار کنیم. 5گروه انتخاب شدند که اجرای آنها از طریق پلتفرم‌های اختصاصی جشنواره برای تماشاگران پخش می‌شود. 41اثر هم در بخش‌های مختلف در مریوان اجرا خواهند داشت."

هوشیاری می‌گوید در میان گروه‌های شرکت‌کننده در ایران، بیشترین استانی که اثر نمایشی در مریوان اجرا خواهد کرد، استان اصفهان است.

وی به بخش‌های دیگر هم اشاره می‌کند؛ بخش جدیدی به نام طرح و ایده و نمایشنامه برای فضای بیرونی. هوشیاری می‌‌گوید: "این بخش جدید در جشنواره امسال است و ضرورت این بخش در بخش تئاتر خیابانی احساس شده است. در این بخش 100اثر ارسال شده که در دست داوری است و برگزیدگان این بخش، آثارشان به شکل کتاب منتشر می‌شود. در بخش پژوهش هم یک عنوان کتاب در دست چاپ است." برگزاری کارگاه آموزشی از دیگر بخش‌‌های جشنواره امسال است.

هوشیاری یادآور می‌شود: "یک کارگاه به شکل مجازی برگزار می‌شود که استاد آن اهل کشور روسیه بوده و به‌مدت 3روز ورک‌شاپ برگزار خواهد شد. کارگاه دیگر فیزیکی بوده و طی 2روز با موضوع "عکاسی خیابانی" توسط حامد یغمائیان برگزار می‌شود."

 

تئاتر جشنواره تئاتر مریوان جشنواره بین المللی تئاتر مریوان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین