کد خبر: 60733 A

بازیگر سریال "مختارنامه" می‌گوید: وقتی کاری پشت سر هم تکرار شود، دیگر ارزش خودش را نزد بیننده از دست می‌دهد.

ایران آرت: حبیب دهقان‌نسب، بازیگر پیشکسوت، در گفت‌وگو با روزنامه خراسان از چگونگی ایفای نقش یکی از یاران مختار ثقفی در سریال تاریخی داوود میرباقری گفت.

صحبت‌های او درباره حضور در "مختارنامه" و همکاری‌هایش با داوود میرباقری را در ادامه می‌خوانید: 

چه شد که بازی در سریال "مختارنامه" را پذیرفتید؟

می‌توانم بگویم بیشتر شخصیت و حضور خود آقای میرباقری به عنوان نویسنده و کارگردان کار باعث شد که دعوت ایشان را قبول کنم. البته شخصیت هم فراز و نشیب‌هایی داشت. "یزید بن اَنس" از بزرگان کوفه بوده و زمانی که امام حسین(ع) به کمک نیاز داشته، ایشان را یاری نکرده و بعدها وقتی مختار افراد را برای خونخواهی امام حسین(ع) دعوت کرد، او نیز قبول کرد مختار را همراهی کند و جان خود را هم برای عهد و پیمانی که با او بسته بود، گذاشت.

برای شناخت بیشتر این شخصیت تحقیق کردید؟

من معمولا برای آثار تاریخی که نیاز به تحقیق و تفحص دارد، مطالعه می‌کنم. البته بستگی به نوشته و نویسنده هم دارد. مثلا آقای میرباقری بسیار تحقیق و کتاب‌های زیادی را مطالعه می‌کند و با یکدیگر تطبیق می‌دهد و از دل تحقیقات، متن خودش را به رشته تحریر درمی‌آورد. این طور نیست که همه‌اش بر اساس تخیل باشد. اگر فهرست منابع تحقیق ایشان را در تیتراژ سریال نگاه کنید، می‌بینید که فهرست بسیار بلندبالایی است. با همه این‌ها چون اشاره‌های کوتاهی به شخصیت من شده، جست وجو و کتابی را پیدا کردم که یک مقدار درباره او نوشته بود. البته مرگش در ابهام بود و خیلی روشن نبود. وقتی "یزید بن انس" از طرف مختار مامور می‌شود که به جنگ برود، در همان جنگ از دنیا می‌رود اما مشخص نیست که آیا مریض بوده یا به دلیل کهولت سن و مسیر طولانی که با اسب طی کرده، درگذشته است. نه در آن کتاب مشخص بود، نه آقای میرباقری به نحوه فوتش دست پیدا کرده بود، اما نظر بر این بود که چون سن بالایی داشته و مسیر طولانی بوده، به علت کهولت سن درگذشته است.

به‌تازگی خانم فریبا کوثری گفتند مخالف بازپخش "مختارنامه" هستند و آقای شریفی‌نیا گفتند اتفاقا هر سال باید پخش شود. نظر شما چیست؟

به نظر من هم نباید یک سریال را زیاد پخش کرد. وقتی کاری پشت سر هم تکرار شود، دیگر ارزش خودش را نزد بیننده از دست می‌دهد. گاهی سریالی از شبکه‌های سراسری پخش می‌شود و یکی، دو سال بعد شبکه دیگری تکرارش را پخش می‌کند. این بد نیست چون برای کسانی که سریال را ندیدند یادآوری می‌شود اما این که هر سال پخش شود، به نظرم مناسبت درستی ندارد و منطقی نیست. من بیشتر با خانم کوثری موافق هستم. اگر پخش تکرار سریال با فاصله باشد اشکالی ندارد ولی با این که هر سال از شبکه‌های مختلف پخش شود، موافق نیستم.

تجربه همکاری با آقای میرباقری چطور است؟

آقای میرباقری در آثار سینمایی و تلویزیونی‌شان نشان داده‌اند که بر ابزار کارشان مسلط هستند و شناخت خوبی از کار و تکنیک سینما دارند؛ به‌ویژه روی بازی بازیگران حساسیت دارند و می‌بینیم که اگر نگوییم همه، بسیاری از بازیگران در سریال‌های ایشان، بازی‌های شاخصی از خود به نمایش می‌گذارند. توجه‌ و شناخت‌شان درخصوص بازیگری، شناخت به ابزار کار و تحقیق و تفحص در کتاب‌های مختلف برای نگارش فیلمنامه، از نظر من مجموع این‌ها اتفاقات مثبتی است و برای هر بازیگری، کار با ایشان موقعیت خوبی است.

برای بازی در "سلمان فارسی" با شما صحبتی شده؟

فعلا که صحبتی نشده است.

سریال "امام علی(ع)"، "ولایت عشق" و "مختارنامه" آثار تاریخی و مذهبی ماندگار کارنامه شما هستند. تجربه بازی در کدام سریال را بیشتر دوست دارید؟

همه این کارها برای من به عنوان بازیگر، جذابیت‌هایی داشته‌ و مهم بوده‌اند که پذیرفتم و کار کردم. هرکدام یک سری فاکتورهایی داشته‌اند که من را جذب کرده‌اند.

چرا کمتر سریال‌هایی مانند "مختارنامه" ساخته می‌شود؟

هزینه‌های این کارها زیاد و تلویزیون به لحاظ بودجه در مضیقه است. من ۴، ۵ ماه در سریالی بازی کردم اما به خاطر نبود پول نصفه و نیمه رها شده و معطل مانده، چندین ماه است که هیچکدام از عوامل پولی دریافت نکرده‌اند. غیر از کار ما، شنیدم چند سریال دیگر هم به دلیل بودجه معطل مانده‌اند. کارهای تاریخی به دلیل وسعتی که دارند، دکور، لباس و تعداد زیادی بازیگر، بودجه‌های کلانی را طلب می‌کنند و برای تلویزیون سنگین است بخواهد مثلا سالی ۳-۴ تا "مختارنامه"، "سلمان فارسی" و "موسی(ع)" بسازد، در این صورت دیگر بودجه‌ای برایش باقی نمی‌ماند که صرف سریال‌های دیگر کند، به همین دلیل دست ‌به‌ عصا حرکت می‌کند؛ مگر این که یک‌سری نهادها و سازمان‌ها بتوانند کمک کنند و از لحاظ مالی و تجهیزات، باری از دوش سریال‌های تاریخی که هزینه بالایی دارند، بردارند."

 

حبیب دهقان‌نسب حبیب دهقان نسب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین