کد خبر: 68185 A

قیمت مرغ| افزایش قیمت مرغ| کاهش قیمت مرغ

قیمت مرغ 100 هزار تومان شد | افزایش ناباورانه قیمت مرغ

قیمت مرغ 100 هزار تومان شد | افزایش ناباورانه قیمت مرغ

طبق مشاهدات میدانی هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های پایتخت به نسبت موقعیت جغرافیایی محل عرضه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

قیمت مرغ طی یک سال گذشته به شکل فزاینده ای رو به رو شد بوده و این افزایش قیمت در سال جاری به اوج خود رسیده است. در حالی که دولت قیمت مرغ مصوب برای مصرف کننده را 73 هزار تومان اعلام کرده اما هر کیلوگرم مرغ این روزها با رقم های بالاتر از این به فروش می رسد. این در حالی است که اخیرا وعده داده شده بود که قیمت مرغ تا سال آینده تغییر نکند. از سال گذشته تا کنون قیمت مرغ دو و نیم برابر شده است. تازه ترین خبر درباره قیمت مرغ را در ادامه بخوانید.

به گزارش اقتصاد آنلاین، پس از ماه‌ها درخواست مرغداران برای افزایش قیمت مصوب متناسب با افزایش تورم و هزینه‌های تولید، سیزدهم اردیبهشت ماه جاری مسعود امراللهی، مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: قیمت خرید مرغ زنده درب مرغداری به ۵۲ هزار تومان و قیمت گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان به ۷۳ هزار تومان با شرط ثابت بودن قیمت نهاده‌ها در طول یک سال افزایش یافت.افزایش قیمت مصوب مرغ در حالی است که از ماه‌های پایانی سال گذشته این کالای اساسی در مدار گرانی قرار گرفته و قیمت آن در بازار مصرف بیش از توان خرید بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه است.

بررسی ها نشان می‌دهد، در حال حاضر متوسط قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ زنده درب مرغداری از مرغدار به طور متوسط ۵۵ هزار و ۸۶۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار ۷۵ هزار و ۷۸۱ تومان است. به عبارت دیگر، مرغ نرخ‌های مصوب جدید را پشت سر گذشته و قیمت مرغ زنده به ۳ هزار و ۸۶۰ تومان بیش از نرخ مصوب رسیده و قیمت مرغ کشتار نیز حدود ۲ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب مرغ گرم برای مصرف‌کننده در بازار است.

میزان افزایش قیمت مرغ نسبت به سال گذشته

سال گذشته درست در همین بازه زمانی قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ زنده از مرغداران ۲۰ هزار و ۲۸۳ تومان و قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار ۲۹ هزار و ۷۲۹ تومان بود. نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ در سال ۱۴۰۰، ۳۱ هزار تومان بود و در بازار مصرف نیز در کانال ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید. اما، در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ با مردمی‌سازی یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالا‌های اساسی، قیمت مصوب این کالای اساسی به ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و بعد از مدت کوتاهی ۶۳ هزار تومان افزایش یافت.

گفتنی است؛ درست همزمان با افزایش نرخ مصوب مرغ و تشدید آشفتگی در بازار این کالای اساسی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در جلسه‌ای با بخش خصوصی و دولتی از اجرای سیاست‌های جدید این وزارتخانه در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ خبر داده است. طبق اعلام اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، این سیاست‌ها شامل واگذاری امور تولید و مسئولیت تنظیم بازار به تشکل‌ها است. همچنین، بر اساس سیاست‌های جدید، وزارت جهاد کشاورزی تنها در حوزه سیاستگذاری و نظارت بر اعمال سیاست‌ها در حوزه تولید و قیمت ورود پیدا خواهد کرد.

قیمت مرغ بین 80 تا 100 هزار تومان

خبرگزاری تسنیم اعلام کرد: طبق مشاهدات میدانی هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های پایتخت به نسبت موقعیت جغرافیایی محل عرضه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کمتر از دو هفته از اعلام قیمت جدید مرغ می‌گذرد اما قیمت‌ها همانند گذشته همچنان چند نرخی است.یازدهم اردیبشهت ماه امسال اعلام شد با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید، قیمت گوشت مرغ برای مصرف کنندگان حداکثر ۷۳ هزار تومان با شرط ثابت بودن قیمت نهاده‌ها در طول یک سال باشد.

ستاد تنظیم بازار پیش از این قیمت هرکیلوگرم گوشت مرغ را ۶۴ هزار تو مان تعیین کرده بود اما به دلیل آنچه که بالا رفتن قیمت نهاد‌ها و هزینه‌های تولید اعلام شد سبب گردید به خاطر اینکه تولید کنندگان ضرر نکنند قیمت جدید مرغ تصویب شود. تصور می‌شد با این اقدام هم تولید کننده و هم مصرف کننده شرایط بهتری را پشت سر بگذارد اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد تعیین قیمت ۷۳ هزار تومانی مصوب برای هر کیلوگرم مرغ هم نتوانست روند چند نرخی شدن آن را متوقف کند. 

قیمت مرغ تا فروردین 1403 ثابت می ماند؟

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قیمت گوشت مرغ اکنون ۷۳ هزار تومان است، گفت: اتحادیه مرغداران متعهد شده مشروط بر اینکه بهای مواد اولیه ثابت باشد، قیمت مرغ تا فروردین ۱۴۰۳ ثابت بماند.

به نقل از خانه ملت، سیدمحمد آقامیری درباره افزایش قیمت مرغ اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید هم از تولیدکننده و هم از مردم به عنوان مصرف‌کننده حمایت کند. وی با بیان اینکه مرغداران سال گذشته هیچ تغییر قیمتی نداشتند و قیمت مرغ برای مصرف‌کننده ۶۳ هزار تومان بود، ادامه داد: باوجود اینکه سایر هزینه‌های مربوط به تولید گوشت مرغ نزدیک ۲۰ درصد و بیشتر از آن افزایش قیمت داشت، اتحادیه تقاضای افزایش قیمت مرغ حداکثر ۱۵ درصد را داشت که با این درخواست اتحادیه موافقت شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت لبنیات نیز گفت: قیمت این محصول از قیمت شیر تبعیت می کند، همان گونه که قیمت شیر افزایش ۲۵ درصدی داشته و از ۱۲ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده، به میزان استفاده از شیر به عنوان ماده اولیه، محصول لبنی هم می‌تواند افزایش قیمت داشته باشد.

آقامیری به این مطلب هم اشاره کرد که این تصمیم به مجوز سازمان حمایت از مصرف‌کننده نیاز دارد زیرا افزایش برخی از محصولات لبنی نیازمند مصوبه است و بدون مجوز، اجازه افزایش قیمت ندارند. 

سه پیش بینی از قیمت مرغ

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند در ماه رمضان از گران شدن مرغ جلوگیری کردیم و حالا نوبت به اصلاح قیمت‌ها رسیده است.

به نقل از فرارو، قیمت مرغ از نرخ مصوب عبور کرده است. درحالی که آبان پارسال نرخ مصوب مرغ کیلویی ۶۳ هزار تومان تعیین شد، حالا فارس و تسنیم به‌عنوان رسانه‌های نزدیک به دولت از ارقام بالای ۸۰ هزار تومان برای هر کیلو مرغ نوشتند و گزارش‌های مردمی از دردسر جدید یعنی کمبود یا بهتر است بگوییم نایاب شدن مرغ در میادین میوه‌و‌تره‌بار حکایت دارد.

از یک طرف مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی فروش مرغ با ارقام بالای ۶۳ هزار تومان را رسما گران‌فروشی می‌داند، اما از یک طرف دیگر معاون امور دام این وزارتخانه گفته با همکاری تولیدکنندکان جلو افزایش قیمت‌ها در ماه رمضان را گرفتیم و حالا نوبت به اصلاح قیمت‌ها رسیده است. با این اوصاف احتمالا به‌زودی شاهد افزایش نرخ جدید مصوب مرغ خواهیم بود، اما این افزایش قیمت چقدر خواهد بود؟

پیش‌بینی شماره یک؛ کیلویی ۷۲ هزار تومان

به گزارش فرارو، قیمت مرغ زنده از ابتدای سال چیزی حدود ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است. روز پنجم فروردین ۱۴۰۲ که اولین روز معاملاتی در بازار‌های مختلف بوده، خرده‌فروش‌ها مرغ زنده را در سراسر کشور به‌شکل میانگین کیلویی ۴۶ هزار و ۵۰ تومان می‌خریدند و الان که تقریبا یک ماه از آن روز می‌گذرد، قیمت مرغ زنده برای آن‌ها به کیلویی ۵۳ هزار و ۶۸۰ تومان رسیده است. پس جای تعجب ندارد که فروشنده‌های مرغ دیگر با نرخ مصوب کاری نداشته باشند و آن را گران‌تر از ۶۳ هزار تومان بفروشند. در این یک ماه روند بازار طوری بوده که قیمت مرغ مدام روی دور گرانی حرکت کرده و به‌عنوان مثال نسبت به قبل از تعطیلات عید فطر یعنی همین یک هفته پیش، قیمت مرغ زنده زنده از ۵۱ هزار و ۸۰۰ به ۵۳ هزار و ۶۸۰ تومان افزایش پیدا کرده است. این همان چیزی است که باعث می‌شود تولید‌کننده‌ها و فروشنده‌ها خواستار افزایش قیمت مرغ باشند و نهایتا با کمبود آن در بازار روبرو شویم. اگر فرض کنیم تولید‌کننده‌ها به همین افزایش ۱۵ درصدی قانع باشند، آنوقت با اضافه شدن این عدد قیمت جدید مرغ گرم باید به ۷۲ هزار تومان برسد. البته این خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی از قیمت جدید مرغ است و اگر قرار باشد به میزان رشد نرخ تورم به قیمت مرغ اضافه شود، با اعداد و ارقام بیشتری سروکار خواهیم داشت.

پیش‌بینی شماره دو؛ کیلویی ۹۰ هزار تومان

قیمت مرغ الان از نرخ مصوب فاصله گرفته است. آبان پارسال وزارت جهاد کشاورزی درحالی رقم ۶۳ هزار تومان را برای هر کیلو مرغ درنظر گرفت که الان خرید آن می‌تواند ۲۰ هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب تمام شود. فارس و تسنیم هم که جزو رسانه‌های نزدیک به دولت هستند از ارقام ۷۸ تا ۸۵ هزار تومانی قیمت مرغ خبر دادند و دردسر بعدی، کمبود یا بهتر است بگوییم نایاب شدن مرغ است. با این اوصاف قیمت جدید مرغ باید چقدر باشد که تولید‌کننده‌ها را راضی کند؟ مرکز آمار اسفند پارسال نرخ تورم سالانه را حدود ۴۶ درصد اعلام کرد. در گمانه‌زنی‌هایی که درباره قیمت جدید مرغ وجود دارد، به همین عدد اشاره شده و گفته می‌شود الان که با شروع اردیبهشت مثلا ۴۵ درصد به میانگین نرخ کرایه‌های تاکسی اضافه شده، تقریبا همین سرنوشت را برای مرغ شاهد باشیم. یعنی با افزایش ۴۶ درصدی قیمت مرغ شاید در آینده نزدیک با نرخ تقریبا ۹۰ هزار تومانی برای هر کیلو طرف باشیم.

پیش‌بینی شماره سه؛ کیلویی ۸۸ هزار تومان‌

قیمت مرغ در روز‌های آینده احتمالا افزایش پیدا می‌کند. این را می‌شود از صحبت‌های اخیر معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی استنباط کرد. حسین دماوندی‌نژاد در مصاحبه‌ای رادیویی که داشته، گفته در شروع سال جدید افزایش نرخ حقوق و دستمزد و هزینه‌های جاری تولید در جلسات متعدد با دامداران و مرغداران بررسی و هزینه‌ها و قیمت‌های جدید هم استخراج شده است. دماوندی‌نژاد اضافه کرده با همکاری تولید‌کننده‌ها در ماه رمضان جلو افزایش قیمت‌ها را گرفتیم، اما با پایان ماه رمضان سراغ اصلاح قیمت‌ها می‌رویم. البته مرغداران مثل همیشه به‌جز افزایش هزینه‌های تولید، به‌چیز‌هایی مثل ماجرای تامین نهاده‌ها و خوراک طیور هم اشاره کردند و گفته می‌شود آن‌ها برای خرید سویا الان دوبرابر نرخ مصوب هزینه می‌کنند. از طرفی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید تولید‌کنندکان در نامه‌ای خواستار رقم ۷۵ هزار تومانی برای قیمت مرغ زنده هستند. یعنی چیزی نزدیک ۴۰ درصد بیشتر از نرخی که ابتدای سال وجود داشته است. حالا اگر فرض کنیم، افزایش تقریبا ۴۰ درصدی رقم ۷۵ هزار تومان برای هر کیلو مرغ زنده قطعی شود، آنوقت مردم عادی در خرده‌فروشی‌ها احتمالا برای خرید هر کیلو مرغ گرم باید نزدیک ۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت مرغ افزایش قیمت مرغ کاهش قیمت مرغ قیمت مرغ دولتی قیمت مرغ آزاد قیمت مراغ امروز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین