کد خبر: 68957 A

یارانه| واریز یارانه خرداد| افزایش مبلغ یارانه

واریز یارانه خرداد ۱۴۰۲ با افزایش ۲۰ درصدی | ۴۸۰ هزار تومان به حساب یارانه بگیران واریز شد

واریز یارانه خرداد ۱۴۰۲ با افزایش ۲۰ درصدی | ۴۸۰ هزار تومان به حساب یارانه بگیران واریز شد

یارانه خردادماه سال ۱۴۰۲ برای گروهی از یارانه بگیران ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و مبلغ یارانه به ۴۸۰ هزار تومان رسیده است.

ایران آرت: طرح هدفمندسازی یارانه برای حمایت از قشر ضعیف جامعه و کم کردن هزینه‌ها انجام شده و از سال 1389 مبلغی تحت عنوان یارانه به دهک های مختلف پرداخت می شود. مبلغ یارانه نقدی ابتدا 45 هزار تومان بود که در سال 1398 یارانه معیشتی 45 هزار تومانی نیز همراه با آن پرداخت شد. این دو یارانه در ادامه ادغام شدند و مبالغ آن برای برخی دهک ها 300 هزار تومان و برای برخی دیگر 400 هزار تومان شد. به تازگی خبر رسیده که دولت قصد دارد مبلغ یارانه را 20 درصد افزایش دهد. تازه ترین خبر درباره یارانه را در ادامه از ایران آرت بخوانید. 

خبری در رسانه‌ها منتشر شد که یارانه نقدی خردادماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شده اما سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها می‌گوید وعده پرداخت یارانه‌ها ساعت ساعت ۲۴ تاریخ ۲۰ خردادماه است و یارانه از ساعت مذکور توسط سرپرستان خانوارها قابل برداشت است. 

با وجود انتشار خبر واریز یارانه نقدی خرداد ماه در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ضمن تکذیب واریز یارانه خرداد ماه گفت: سازمان هدفمندسازی یارانه ها هیچ اطلاعی در این زمینه منتشر نکرده است.

ساعاتی پیش برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر واریز یارانه نقدی خرداد ماه را منتشر کردند. در حالیکه طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه ها این موضوع را تکذیب کرد. وی افزود: امروز یارانه‌ای به حساب مردم واریز نشده است. چرا که موعد پرداخت یارانه نیست و خبرهایی که در آن واریز یارانه را اعلام کردند به هیچ وجه مورد تایید سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نخواهد بود.

سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها درباره زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه نیز اعلام کرد: روال همیشه واریز یارانه ساعت ۲۴ و در تاریخ ۲۰ هر ماه بوده است. در این زمینه همه تلاش خودمان را به کار می‌بندیم که در زمان و موعد مقرر یارانه نقدی خرداد ماه واریز شود.

حسینی ادامه داد: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هیچ اطلاعیه‌ای در این زمینه منتشر نکرده است.

یارانه

یارانه ۴۸۰ هزار تومانی به کدام افراد تعلق می گیرد؟

خبرگزاری ایسنا مدعی شد افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها برای همه نیست و تنها افرادی که در دهک یک تا سه بوده و مستمری بگیر کمیته امداد و بهزیستی باشند، مشمول این افزایش خواهند بود.

شرط دیگر اختصاص ۲۰ درصد یارانه بیشتر این است که این دسته از افراد ۸۰ درصد از مبلغ یارانه خود را به صورت کالا برگ خریداری کرده باشند، تا بتوانند از افزایش ۲۰ درصدی یارانه نیز استفاده کنند.

البته مبلغ ۲۰ درصد افزایش یافته یارانه به صورت اعتباری بوده و به هیچ وجه قابل برداشت به صورت نقدی برای مشمولان نیست و صرفاً برای خرید کالا برگ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر بر خلاف آنچه که در خبرها امروز منتشر شده بود، ۸.۵ میلیون نفر مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه نخواهد شد چرا که این تعداد جمعیت همه افراد دهک یک تا سه است اما تنها آن‌هایی با افزایش ۲۰ درصدی یارانه مواجه خواهند شد که ۸۰ درصد مبلغ آن را کالابرگ خریداری کرده باشند.

یعنی اگر یارانه بگیری در دهک یک تا سه و حقوق بگیر کمیته امداد و بهزیستی باشد و ۸۰ درصد مبلغ یارانه خود را از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای که وارد این طرح شدند، کالابرگ خریداری کند به محض کسر شدن ۸۰ درصد مبلغ یارانه برای خرید کالا برگ که جزو کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است، ۲۰ درصد دیگر به حساب آن فرد واریز خواهد شد که آن هم قابلیت برداشت ندارد و می‌تواند مجدداً نسبت به خرید کالا اقدام کند.

یارانه

جزئیات پرداخت یارانه ۴۸۰ هزار تومانی

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات افزایش 20 درصدی یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را تشریح کرد.

در مورد جزئیات افزایش 20 درصدی یارانه دهک‌های کم‌درآمد، اظهار داشت: بر اساس این طرح از امروز 20 درصد به یارانه افراد یارانه‌بگیر تحت پوشش کمیته امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در قالب یک طرح آزمایشی آغاز می‌شود؛ یعنی 400 هزار تومان یارانه این افراد به میزان 480 هزار تومان شارژ می‌شود؛ البته این مبلغِ 20 درصد اضافه به شرط این است که حداقل 320 هزار تومان از این مبلغ، ظرف یک ماه یعنی تا 15 تیر، از اقلام سبد استاندارد شامل 11 قلم خریداری کرده باشند.

به گفته وی، هر یک از افراد مشمول کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که از اعتبار یارانه‌ای خود به میزان 320 هزار تومان از 11 قلم سبد استاندارد خریداری کرده باشند، 80 هزار تومان اعتبار اضافی برای آنها قابل برداشت می‌شود که به‌علاوه 80 هزار تومان باقیمانده از یارانه آنها و جمعا برای هر نفر 160 هزار نفر قابل برداشت می‌شود و همه اینها به شرطی است که در طول یک ماه یعنی از 15 خرداد تا 15 تیر ماه به میزان 320 هزار تومان از اقلام کالاهای اساسی خریداری کرده باشند.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سؤال که ‌یارانه معیشتی در روز بیستم هر ماه واریز می‌شود، چگونه این ماه محاسبه می‌شود؟ گفت: یارانه افراد تحت پوشش 15‌م هر ماه و زودتر واریز می‌شود که قبلاً برای هر نفر 400 هزار تومان بود، الان 480 هزار تومان شارژ می‌شود، ‌‌80 هزار تومان اضافه، یعنی 20 درصد به شرطی قابل برداشت می‌شود که به میزان 80 درصد این مبلغ یعنی 320 هزار تومان از کالاهای سبد استاندارد خریداری کرده باشند.

عسگریان جمعیت یارانه بگیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی را در مجموع بین 7.5 تا 8 میلیون نفر اعلام کرد که تقریبا با بعد خانوار 3.3 نفری در قالب 2 میلیون خانوار خواهند بود.

یارانه

به گفته وی، 6 فروشگاه زنجیره‌ای مانند کورش، هفت، گندم، جانبو، دیلی مارکت و رفاه و همچنین حدود 48 هزار فروشگاه دیگر در سراسر کشور به این طرح پیوسته‌اند و افراد با خرید هر یک از 11 قلم کالا شامل شیر، ماست، پنیر، گوشت، مرغ، ماکارونی، حبوبات، قند و شکر به میزان 320 هزار تومان خریداری کنند، آنگاه 80 هزار تومان اعتبار اضافه شارژشده در حساب آنها قابل برداشت می‌شود.

معاون امور رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برای اطلاع از میزان اعتبار اختصاص‌یافته یارانه، مردم می‌توانند نرم افزار «شما، شبکه ملی اعتبار» را نصب کنند و علاوه بر ملاحظه اعتبار باقیمانده یارانه خود می‌توانند فروشگاه‌های نزدیک و طرف قرارداد را شناسایی و از کالاهای موردنظر خریداری کنند.

عسگریان در مورد اینکه آیا امکان استفاده این طرح برای سایر دهک‌ها هم فراهم است؟ گفت: بله، کاملاً امکان‌پذیر است، ممکن است در همین ماه جاری یا در ماه‌های آینده برای سایر مردم هم این طرح یارانه اضافی برای کالابرگ برای سایر افراد هم اجرا شود که بستگی به میزان استقبال از این طرح دارد.

وی در مورد اینکه استقبال از طرح کالابرگ به میزان اندکی بوده است، گفت: در طرح کالابرگ هم طی دو ماه درحالی‌که هنوز معرفی و تبلیغ نشده بود، بیش از 360 هزار خانوار از آن استقبال کردند. هم اکنون باید ببینیم میزان استقبال مردم از این طرح جدید کالابرگ دولت چگونه خواهد بود.

یارانه یارانه نقدی یارانه کالابرگ یارانه جدید افزایش مبلغ یارانه یارانه معیشتی واریز یارانه خرداد یارانه خرداد واریز شد یارانه خرداد یارانه خرداد 1402 افزایش یارانه یارانه 480 هزار تومانی افزایش 20 درصدی یارانه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین