کد خبر: 34836 A

ببینید: نمایش آثار ویکتور وازارلی در موزه ژرژ پمپیدو

ببینید: نمایش آثار ویکتور وازارلی در موزه ژرژ پمپیدو

آثاری از ویکتور وازارلی در موزه ژرژ پمپیدو به نمایش گذاشته شده است.

ایران آرت: موزه ژرژ پمپیدو فرانسه آثاری از ویکتور وازارلی را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه تا ششم ماه مه برپا خواهد بود.

ویکتور وازارلی هنرمند برسته اتریشی از مهم‌ترین هنرمندان عصر مدرن به حساب می‌آید. او در 9 آوریل ۱۹۰۶ به دنیا آمده است و قریب به 90 سال عمر کرد. وازارلی را پیشگام هنر موسوم به اُپ آرت یا هنر دیدگانی می‌دانند. او در اوایل زندگی از طریق مُهوی ناگ با آثار مالویچ، واسیلی کاندینسکی، گرُپیوس، لوکُربوزیه و پیت موندریان آشنا شد و سخت تحت تاثیر زیبایی‌شناسی کنستروکتیویسم و کارکردگرایی باهاوس قرار گرفت.

وازارلی در سال ۱۹۳۰ به پاریس رفت و کارش را به عنوان طراح گرافیک شروع کرد. او در سال ۱۹۴۴ به نقاشی رو آورد و بعد دست به جستجو و تجربه در زمینه‌های رنگ و خطای دید زد. او با از میان برداشتن مرز نقاشی و مجسمه‌سازی، مفهوم عام هنر تجسمی دوبُعدی را مطرح کرد و به این نتیجه رسید که هنرمند به مدد امکانات مواد جدید و صنعت نوین می‌تواند طرح خود را برای مصارف مختلف زندگی روزمره، باز تولید و پخش کند.

هدف وازارلی ایجاد ارتعاش در شبکیه چشم تماشاگر است. او برای این کار از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کرد. آثار ابتدایی او شامل طرح‌های خطی سیاه و سفید روی کاغذ، ورق شفاف پلاستیک یا شیشه بودند ولی در دهه ۱۹۶۰ شکل‌های هندسی، مربع، دایره، مثلث، مستطیل و چندوجهی را با بهره‌گیری از اختلاف و تفاوت رنگ‌های درخشان و طبق قواعد ریاضی، طوری سازمان می‌داد که تصوری از جنبش، پیشایندگی و پس‌روندگی را به بیننده القا کنند.

 موزه وازارلی در گورودو فرانسه، بنیاد وازارلی در پرُوانس، و دو موزه در مجارستان به نام او نامگذاری شده‌اند.

آثاری از این هنرمند می‌بینید:

1

2

3

4

5

 

ویکتور وازارلی موزه ژرژ پمپیدو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین