کد خبر: 61813 A

نقش یک روح سرگردان روی لوح بابلی فراموش شده در مخزن موزه پنهان مانده بود.

ایران آرت: خطوطی که بر اثر گذشت هزاران سال کمرنگ شده بودند با تاباندن نور در یک زاویه خاص، قدیمی‌ترین نقاشی روح سرگردان در جهان را در یکی از مخزن‌های تاریک موزه بریتانیا پدیدار کردند.

۳۵۰۰ سال پیش، تصویر یک روح ریشوی تنها که به سمت زندگی پس از مرگ و سعادت ابدی هدایت می‌شود، بر روی یک لوح گلی نقش بست.

این لوح نوشته، بخشی از «راهنمای جن‌گیر» برای خلاص شدن از شر ارواح است. در این لوح، یک روح سرگردان، که برای رفتن به دنیای دیگر به یک همراه نیاز دارد، نشان داده می‌شود و متن روی آن‌هم همراه با جزئیاتی از آیینی است که آن‌ها را با خوشحالی به دنیای زیرین روانه می‌کند.

به گزارش فرادید، دکتر ایروینگ فینکل، سرپرست بخش خاورمیانه در موزه بریتانیا، گفت که «شیء کاملاً دیدنی از دوران باستان» تا کنون نادیده گرفته شده است.

موزه‌دار موزه بریتانیا و متخصص کتیبه‌های میخی سفالی از بین‌النهرین باستان می‌گوید: «این بدیهی است که این روح یک مرد بخت‌برگشته است. می‌توانید تصور کنید که تصویر یک شبح قدبلند، لاغر و ریش‌دار در خانه آویزان شده و اعصاب افراد را خراب کرده است.»

نتیجه تجزیه‌وتحلیل نهایی لوح مذکور این بود که روح سرگردان برای رفتن به جهان دیگر نیاز به یک همراه و معشوق دارد.

فینکل به‌عنوان یکی از معدود محققانی است که می‌تواند خط میخی، روش نوشتاری که در خاورمیانه باستان استفاده می‌شد را بخواند، متوجه شد که قبلاً این لوح به اشتباه رمزگشایی شده بود. این نقاشی ازدست‌رفته بود، زیرا شبح فقط در صورت مشاهده از بالا و زیر نور زنده می‌شود.

این لوح که ارزش آن به چشم تاریخ شناسان نیامده بود، از زمان آمدن به موزه در قرن نوزدهم فراموش شد، حتی هرگز به نمایش هم گذاشته نشد.

 

نقاشی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین