کد خبر: 62988 A

بعد از مدتها یک نمایشگاه پر از طراحی برپا می شود.

ایران آرت: «جز از کل» عنوان چهارمین نمایشگاه انفرادی «کاویان هازلی» است که از پنجم تا شانزدهم آذر ماه در گالری والی میزبان علاقه‌مندان است.

کاویان هازلی درباره نمایشگاه «جز از کل» گفت: طراحی یک اصل اساسی در هنرها و برای من یکی از بی‌واسطه‌ترین راه‌ها برای بیان فکر و اندیشه‌ام است‌. به کمک طراحی به راحتی و سرعت می‌توانم آن چه را که در ذهن دارم بیان کنم. این بازآفرینی تصاویر، حال چه عینی باشند چه ذهنی، برای من علاوه بر لذت‌بخش بودن راهی است برای یافتن فردیت هم در درون خود هم در آثارم.

هازلی ادامه داد: من زمان زیادی را روزانه صرف طراحی با مدیاهای مختلف می‌کنم و تمایزی میان نقاشی و طراحی قائل نیستم. شیوه کارم به این شکل است که به طور همزمان چندین ایده و شیوه را با هم پیش می‌برم و تا آنجا که بتوانم برای خود مرزی تعریف نمی‌کنم. در خیلی از این آثار از داشتن پیش طرح پرهیز شده است و فضاها، نقش مایه‌ها و مضامین به صورت فی‌البداهه به وجود آمده‌اند که نشانگر دلهره‌ها، امیدها و تجربه‌های دیدن و نگاه کردن به فضای پیرامونم است.

او افزود: این نمایشگاه شامل ۱۸ طراحی منتخب است از میان انبوه طراحی‌هایی که طی سه سال گذشته انتخاب کرده‌ام. این آثار که روی مقوا با راپید اجرا شده است را به همراه سه دفتر طراحی به نمایش گذاشته‌ام. علاوه بر این موارد به همراه دوست هنرمندم جناب نیما تفرشی یک موسیقی را نیز طراحی کرده‌ایم که راوی داستان‌های آثار به نمایش درآمده باشد. ابعاد طراحی‌هایی که روی دیوار رفته‌اند، متنوع هستند. علاوه بر چند اثر که حال و هوای ذهنی و روایی دارند در این مجموعه مناظری از مناطق روستایی مختلف ایران که به آنها سفر کرده‌ام به ویژه مناطق کردنشین وجود دارند.

طراحی‌هایی از حال و هوای ذهنی یک هنرمند

هازلی درباره سه دفتر طراحی که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته، گفت: در این دفاتر، مجموعه‌ای از طراحی پرتره شخصیت‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. شیوه خلق این پرتره‌ها به این شکل بوده است که برای هر یک از دوستان خبری از اتفاقات روز ارسال شده و آنها نیز پس از خواندن متن آن خبر عکسی سلفی از خودشان گرفته و برایم ارسال کردند. بر اساس این عکس‌ها و واکنش‌ها به واسطه طراحی به مطالعه چهره و نگاهشان پرداخته‌ام.

او با بیان اینکه عنوان نمایشگاهش «جز از کل» از نام کتابی با همین عنوان انتخاب شده، گفت: کتاب «جز از کل» هیچ تاثیری از لحاظ محتوا بر روی طراحی‌های این مجموعه نداشته، اما عنوان نمایشگاه را بر حسب تصادف از میان کتاب‌هایی که در کتابخانه‌ام داشته‌ام، انتخاب کرده‌ام. البته از لحاظ معنایی بدون ارتباط با آثارم نیست؛ چون در آنها هم جزئیات بسیار مورد اهمیت بوده‌اند و همین جزئیات بود که کل را ساخت.

هازلی افزود: از زمانی که به یاد دارم بخش عمده وقتم به طراحی و نقاشی کردن گذشته و در پنج سالگی‌ام به طور اتفاقی یکی از آثارم توسط کانون پرورش فکری کودکان در  مسابقه بین المللی نقاشی کودکان توکیو ژاپن شرکت داده شد و در آن رویداد مقام نخست را کسب کردم. پس از کسب این مقام، مسیر زندگی‌ام تغییر کرد و خانواده‌ام مرا برای ادامه دادن راه در این مسیر حمایت کرده‌اند.

طراحی‌هایی از حال و هوای ذهنی یک هنرمند

نمایشگاه «جز از کل» تا ۱۶ آذرماه ماه در گالری والی میزبان علاقمندان خواهد بود.

گالری والی در میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک ۷۲ واقع شده است.

کاویان هازلی نقاش، طراح و مجسمه ساز متولد ۱۳۶۵ سنندج است. او فارغ‌التحصیل هنرستان گرافیک و دانش‌آموخته‌ کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌ نقاشی است. کاویان هازلی عضو پیوسته انجمن هنرمندان نقاش ایران است.

 

گالری والی کاویان هازلی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین