کد خبر: 63049 A

یادبود جمشید سماواتیان با سخنرانی و نمایش تعدادی از آثار این هنرمند، دوشنبه (۱۵ آذرماه) در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

ایران آرت: روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران اعلام کرد : مراسم بزرگداشت جمشید سماواتیان با حضور هنرمندان و سخنرانی آیدین آغداشلو، عباس مشهدی‌زاده، غلامرضا نامی و نمایش تعدادی از آثار این هنرمند ، دوشنبه ۱۵ آذرماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

جمشید سماواتیان فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای تهران و هم دوره ی هنرمندانی همچون علی اکبرصادقی، رویین پاکباز و عباس کیارستمی و نقاش پیشکسوت و از چهره‌های نسل دوم نقاشان نوگرای ایران بود.

وی در نقاشی‌های خود با تسلط بر ابزارها و تکنیک های غیرمتعارف، به احیای هنر گذشته ایرانی با نگاهی نو و بن‌مایه‌های انتزاعی می پرداخت و از موادی  چون خاک، گل، گچ، مواد ترکیبی، ورق‌های طلا و نقره همراه با شیوه‌های مختلف پتینه‌کاری بهره می گرفت تا فرسودگی، ریختگی و ترک‌ها را به نمایش بگذارد. آثار او متاثر از هنرهای سنتی و دیوارنگاره های عصر صفویه و یادآور و نشان دهنده گذر زمان و تخریبی است که بر هنرهای سنتی ایران گذشته است.

جمشید سماواتیان ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

آیدین آغداشلو موزه هنرهای معاصر تهران جمشید سماواتیان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین