کد خبر: 63247 A

محبوبه کاظمی دولابی، مدیر گالری ترانه باران ثبت خوشنویسی ایران در یونسکو را یادآوری یک هویت ارزش آفرین به جامعه بشری دانست، که جهان بینی اش ارزش های والای انسانی ست.

ایران آرت: او در متن این پیام نوشته است: خوشنویسی ایران علاوه بر یک هویت ملی، شناسنامه تمدنی و میراث بشری ست؛ زیبایی شکلی و کش و قوس های چشم نواز حروف و کلمات تنها بخشی از این هنر آئینی و سنتی ست و در عصری که انواع هنرها سرزمین های تازه ای را می گشایند خوشنویسی ایران اشاره به فطرت و ذات هستی دارد. معنای مستتر در آثار خوشنویسی ایرانی در تمامی اعصار تاکید بر آموزه های الهی و آسمانی ست که نسخه شفابخش انسان گرفتار مادیت و روزمرگی ست.

مدیر حراج تخصصی خط ، خوشنویسی، هنرهای ایرانی اسلامی باران در ادامه تاکید کرده است: امیدواریم به میمنت این اتفاق خرسنده ، سال ها غفلت در زمینه توجه به خط و خوشنویسی پایان یابد و تصمیم سازان عرصه فرهنگ و هنر دستکم به اندازه هنرهای وارداتی به هنرمندان نجیب این وادی نیز گوشه چشم عنایتی مبذول دارند؛ جای افسوس است که دنیا ما را به واسطه خط و ربط مان در گستره خوشنویسی و کتابت بشناسد و ستایش کنند اما در داخل کشور این هنر به گوشه عزلت رانده شود.

او در پایان، ضمن تبریک و شادباش به مناسبت ثبت جهانی " برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران "، این رخداد را به جامعه هنری به خصوص بزرگان هنر و تک تک خوش‌نویسان که در جای جای ایران مشق عشق می کنند تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد این اتفاق زمینه ساز توجه بایسته وضعیت هنری این هنر آئینی و حتمن وضعیت معیشتی خوشنویسان و رونق افزایی به بازار هنر خوشنویسی شود.

 

گالری ترانه باران حراج باران محبوبه کاظمی دولابی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین