کد خبر: 63617 A

نمایش «کروموزوم ۷» در گالری شهریاران برگزار شد. این اولین نمایش از مجموعه نمایش‌های «هفتادو» است. مجموعه ای که به آثار هنرمندان دهه‌ هفتاد و هشتاد اختصاص داده شده است.

ایران آرت: احسان شعردوست گفت: قریب به یک سال از راه اندازی رسمی گالری شهریاران می گذرد؛ اما پیش از افتتاح، مدت ها تحقیق و پژوهش کرده ایم و بخش عمده نمایشگاه های این گالری هنری پژوهشی را مبتنی بر فعالیت های پژوهشی گذاشته ایم.

او افزود: بخش دیگری از فعالیت گالری مبتنی بر کشف هنرمندان جوان و ناشناخته است و آذرخش سمیعی از جمله هنرمندان جوانی است که توسط گالری کشف ومراقبت شد ونمایشگاه «کروموزوم ۷» نخستین نمایشگاه او و نخستین پروژه نمایشگاهی «هفتادو» است و درآینده نزدیک شاهد برپایی نمایشگاه سایر هنرمندان این پروژه هستیم.

آذرخش سمیعی گفت: من از دو سالگی نقاشی هر روز می کنم و واقعا از نقاشی کردن لذت می برم و به صورت آکادمیک در این رشته هنری تحصیل می کنم و دانشجوی رشته مقطع کارشناسی ارشد نقاشی هستم.

او درباره چگونگی شکل گیری مجموعه «کروموزوم۷» گفت: زمانی که نقاشی می کنم هر موضوعی می تواند روی کارم تاثیر بگذارد وهنگام نقاشی با مقاله ای درباره کرموزوم روبرو شدم و پس از خواندن این مقاله این مجموعه شکل گرفت.

سمیعی ادامه داد: دراین مقاله آمده بود که همه موجودات از زمان جنین تا چند روزگی 7 کروموزوم مساوی دارند. اما از چند روز بعد عوامل مختلفی مانند محیط و آب و هوا بر روی ژن آنها تأثیر می گذارد. کروموزوم ها و تعیین این که چه موجودی هستند.

او افزود: برای خلق این مجموعه مدتی مشغول مطالعه تصاویر و ویژگی های موجودات زنده شدم و پس از آن شروع به کار کردم. در واقع موجودی که در هر یک از این نقاشی ها دیده می شود؛ ترکیبی از چند موجود زنده واقعی است، اگرچه در این شکل دیگر موجودات واقعی به نظر نمی رسند.

سمیعی ادامه داد:می خواستم بدانم اگر هر موجودی به هر دلیلی در موقعیتی که باید قرار نگیرد و عدد کروموزوم آن مختل شود چه اتفاقی می افتد؟ شاید موجود زنده دیگری خلق شود. موجودی که قبلا ندیده بودیم و شبیه یکی از موجودات این نقاشی هاست.

او درباره این که آیا تصاویر این موجودات را با نرم افزار با هم ترکیب می کند، گفت:هرگز چنین اتفاق نمی افتد و همه چیز در ذهن من اتفاق می افتد و این موجودات در یک بازه زمانی کوتاه از ذهن من بر روی کاغذهایم منتقل می شوند و جا خوش می کنند.

به گفته این هنرمند جوان؛ مجموعه «کروموزوم ۷» در دو سال اخیر شکل گرفته واین مجموعه شامل 20 نقاشی که با آبرنگ خلق شده و یک مجسمه است.

او درباره جزییات به کار رفته درهر اثر گفت: در این مجموعه برخلاف بسیاری از نقاشی هایی که با آبرنگ خلق شده اند؛ جزییات بسیار زیاد است.

این هنرمند درباره آینده موجودات خیالی که دراین مجموعه شاهد آن هستیم گفت: این مجموعه را بی شک ادامه می دهم و این موجودات که در این مجموعه در بی زمانی و مکانی قرار دارند، بزودی به عصر مدرن می رسند و اتفاقات مختلفی برایشان رقم خواهد خورد.

این نمایشگاه تا سوم بهمن ماه از ساعت 16 تا 20 (با هماهنگی قبلی) در گالری شهریاران واقع در خیابان قائم مقام فراهانی، پایین بهشتی، کوچه دهم، پلاک 24، طبقه چهارم، واحد 15 میزبان علاقه مندان است.

 

گالری شهریاران آذرخش سمیعی احسان شعردوست
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین